След цезарово сечение

  • 2 140
  • 15
  •   1
Отговори
Момичета, дайте съвети за възстановяване след цезарово сечение. Какво мога самата аз да направя, за да се възстановя по-бързо и какво се прави в болницата и от медицинския персонал? Мерси предварително!

# 1
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Нищо слънце не можеш да направиш. Повече движение но не прекалено. Към 7-8 я ден сложи колан- с него по- лесно се става от леглото и те пребира. В болницата нищо не ти правят. Чувала съм за физиотерапия, но аз не съм ходила защото просто нямах време.

# 2
  • Мнения: 637
В болницата ще ти кажат кога какво да правиш - кога да седнеш, кога да пиеш вода, кога да отидеш до тоалетната, въобще там прави, каквото ти казват. След това ще ти дадат указания за възстановителния период - режим, начин на хранене, упражнения, грижи за цикатрикса и т.н. Има специални упражнения, разработени за жени след секцио, включи се в някоя такава група, ще ти е по - лесно. Има и физиотерапия. Кърменето е важно също за по - бързото възстановяване. Аз принципно съм против носенето на колан. Позитивната нагласа като цяло много помага. Simple Smile

# 3
  • Мнения: 1 391
да, всичко си е до нагласата... лично аз въобще не страдах от операцията - на 7ми ден все едно не бях оперирана. Изписаха ме на петия. боля ме само първите 1-2 дни - но пък така исках да се грижа за бебчето си, че просто не усетих как ми олекна от болката. Така че! Споко! Първите 2 месеца не вдигай нищо по-тежко от бебето. И почивай повече - докато бебето спи и ти си спинкай. Упражнения остави за по-натам. Трябва ти почивка основно. Така че, успех! И не се притеснявай!

# 4
  • Мнения: 3 550
Цитат на: yosarian
Към 7-8 я ден сложи колан- с него по- лесно се става от леглото и те пребира.


Какъв е този колан? Откъде се купува и знаеш ли ориентировъчна цена?

# 5
  • Мнения: 4 629
При мен в болницата в деня след секциото дойде рехабилитаторка, за да ми помогне да се изправя. После ми каза, че през първия ден трябва да стана поне 5-6 пъти. Зтолкова ме болеше, че дори и още един път ми се виждаше невъзможно да помръдна. Но след това в стаята ми имаше още едно момиче родило предния ден като мен и та беше станала и ходеше по малко. Тогава си казах, че щом тя може, то и аз трябва да мога. И така това ми даде кураж да се изправя. Втория път беше по-лесно, а третия още по-лесно. На четвъртия ден след секциото се чувствах съвсем добре. Сега знам, че не трябва да вдигам нищо друго осван бебето и да си почивам добре.
Желая ти бързо възстановявяне

# 6
  • Мнения: 46 437
Аз не съм правила нищо специално, когато ми казаха ставай-станах и това е. Не е страшно и мен лично не ме боля много.
Успех и леко раждане Grinning

# 7
  • Мнения: 5 255
Цитат на: TeddyPP
Момичета, дайте съвети за възстановяване след цезарово сечение. Какво мога самата аз да направя, за да се възстановя по-бързо и какво се прави в болницата и от медицинския персонал? Мерси предварително!


Ще ти кажа при мен как беше.
 Bulb Никакво отпускане и лежане !
Мислех да си взема жена да ми помага, но като се знам каква съм (по-добре аз да си свърша) и се отказах.
Така от 10 ден всичко си правех както и преди.
Домакинска работа, сама с бебето по стълбите с количката - 3 етаж без асансьор и така  Flutter

Няма нищо страшно.

Успех  Heart Eyes

# 8
  • София
  • Мнения: 2 300
Цитат на: Meli
В болницата ще ти кажат кога какво да правиш - кога да седнеш, кога да пиеш вода, кога да отидеш до тоалетната, въобще там прави, каквото ти казват. След това ще ти дадат указания за възстановителния период - режим, начин на хранене, упражнения, грижи за цикатрикса и т.н.

 За коя болница говориш, ако не е тайна... Shocked

# 9
  • Мнения: 5 228
Аз раждах в Шейново. На сутринта след секциото дойде рехабилитатор да ни раздвижва, първо ни показа някакви упражнения, които трябваше да правим заедно с нея и по-късно сами, помогна на всички момичета да станат и да отидат до тоалетната, да се раздвижат и ни даде указания какво да правим по-нататък. След това идва още два пъти да ми обяснява някакви неща-  какво да вдигам, какво да не вдигам и т.н., които не знам дали някой спазва.

# 10
  • София
  • Мнения: 3 328
Лично аз не съм привърженик на слагането на колан върху пресния цикатрикс. Избягването да се вдигат тежести вече е казано. Ако има придърпване и болки на мястото на оперативната интервенция - физиотерапия - т. нар. "радар", но минимум 12 процедури, иначе няма смисъл. От естетическа гледна точка - мазане на цикатрикса с "Контрактубекс" /от личен опит - има добър ефект/. И много движение още от първия момент, в който почувстваш, че можеш да се движиш /втория ден след секциото, не по-рано,разбира се/.
Гимнастиката - по-нататък във времето - след месец, примерно, че и повече.

# 11
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Цитат на: Karimma
Лично аз не съм привърженик на слагането на колан върху пресния цикатрикс. Избягването да се вдигат тежести вече е казано. Ако има придърпване и болки на мястото на оперативната интервенция - физиотерапия - т. нар. "радар", но минимум 12 процедури, иначе няма смисъл. От естетическа гледна точка - мазане на цикатрикса с "Контрактубекс" /от личен опит - има добър ефект/. И много движение още от първия момент, в който почувстваш, че можеш да се движиш /втория ден след секциото, не по-рано,разбира се/.
Гимнастиката - по-нататък във времето - след месец, примерно, че и повече.

Подкрепям! Горното дето го е написала Каримма го изпитах на мой гръб (т.е. моя корем).2 месеца след ОП-то спортувах нормално като преди.

# 12
Много движение, и по-малко тежести, а колана облекчава положението. Но може да минеш и с ластични гащи от по стегната ликра, не са много секси, но ще се чувстваш по-удобно и движенията ще са по-лесни.

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 694
Цитат на: yosarian
Към 7-8 я ден сложи колан- с него по- лесно се става от леглото и те пребира. В болницата нищо не ти правят. Чувала съм за физиотерапия, но аз не съм ходила защото просто нямах време.


Ако мислиш да имаш второ дете не слагай колан остави мускулите сами да се приберат. Така ми каза моя доктор, защото при второ разтягане ако не са се прибрали първия път от само себе си или се прибират много трудно или въобще не се прибират. Моето бебече е на 3 мес. и почти ми се е прибрал корема.
В болницата /поне в Шейново/ всеки ден идваше рехабилитатор и ми показваше упражнения и ми казваше какво да правя като кърмя как да седя и всеки ден беше различно.
Първя ден прекалих с ходенето и стоенето права. И като се похвалих на доктора той ме скастри, че това все пак е тежка опрация. Каза, че е по тежка от коремната защото ти режат и матката.
Но не се притеснявай първото ставане е доста гадно така, че сутринта след операцията си поискай профенид венозно, той ще те държи 2-3 часа, а през това време ще е дошъл рехабилитатора да те изправи. През нощта също ми слагаха два пъти профенид - венозно.
От втория ден ходех и седях на кафето само със свещички профенид два пъти на ден сутрин и вечер/дават в болницата ако си поискаш, но аз си бях купила за по сигурно/.
Споко, аз ако имам още деца искам да са секцио, така че не е толкова страшно, даже според мен си е супер, макар че не съм раждала нормално, само съм слушала, но мисля че ми е достатъчно за да не искам да раждам нормално.
А друго освен превръзка на раната два пъти за пет дни първия не помня на кой ден/май на 3, защото тогава се окъпах/, а втората преди да ме изпишат. Купих си още за първата водоустойчива, че да мога да се къпя. Продават ги в аптеките до болниците.
Друго не са ми правили, но аз нямах и нужда от друго. Всъщнос втората нощ умирах от глад /а наоколо всичко беше затворено / и една супер готина акушерка си подели вечерята с мен. Никога няма да забравя това.
Запаси се с храна, защото аз не бях. Казаха ми, че съм на течна диета.
Какво диета, като ми дават хляб. На третия ден ядях кифлички и хич не ми пукаше, такъв глад ме гонеше първите пет дни, че не ме интересуваше нищо.
Успех!

# 14
  • София
  • Мнения: 15 198
Рехабилитаторката в "Шейново" каза, че не препоръчва ползване на ластичен колан за прибиране на корема, защото така мускулите ставали по-мързеливи.
След като излязох от реанимацията моят анестезиолог ми даде свещички Профенид. Слагат се 2 пъти дневно, не пречат на кърменето и правят болката напълно приемлива. Благодарение на тях се раздвижих бързо и лесно. Продават се по аптеките, така че ако искаш-консултирай се с твоя лекар и си ги купи. Вършат страхотна работа.

Общи условия

Активация на акаунт