Литературен клуб - ІІ

  • 36 653
  • 285
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 331
А това е линк към първата тема:

ЛИТЕРАТУРЕН КЛУБ

Ето и заглавията и авторите, които обсъдихме в първата тема/без претенции за изчерпателност/:

“Името” Джумпа Лахири
“Каин и Авел” Джефри Арчър
“Клара Калан” Ричард Б. Райт
“Топъл мед и пчелен восък” Марисол
“Любов и смърт под дивите круши” Кристин Димитрова
“Клетка” Стивън Кинг
“Любовни истории на обикновената лудост” Чарлз Буковски
“Момичето с перлената обица” Трейси Шевалие
“Дамата и еднорогът” Трейси Шевалие
“Вероника решава да умре” Паулу Коелю
“Мемоарите на една гейша” Артър Голдън
“Последна любов” Уилям Уортън
“Франки Фърбо” Улям Уортън
“Римлянката” Алберто Моравия
“Малинче” Лаура Ескивел
“За писането” Стивън Кинг
“Баудолино” Умберто Еко
“Речник на собствените имена” Амели Нотомб
“Изумление и трепет” Амели Нотомб
"Пътешественикът във времето и неговата жена" Одри Нифнегър
“Зоро” Исабел Алиенде
“Името ми е червен” Орхан Памук
“Сняг” Орхан Памук
“Черна книга” Орхан Памук
“Бялата крепост” Орхан Памук
“Парфюмът” Патрик Зюскинд
“Доброто тяло” Ева Енслър
“Майките” Теодора Димова
“В какво вярваме, но не можем да го докажем” под редакцията на Джон Брокман
“Съкровищница на вълшебните приказки”
“Тайнствени, магически, свещени и легендарни места на Европа”
"Магазинчето Сполука" Горан Петрович
"Дневникът на една нова рускиня" Елена Колина
"Аз, божествената" Раби Аламедин
"Образцов дом" на Ваня Щерева
“Ва банк” Анри Шариер
“Процесът” Франц Кафка
“Алергия към магия” - сборник разкази
“Кафка на плажа” Харуки Мураками
“Норвежка гора” Харуки Мураками
"Неизвестните мемоари на Джаклин Кенеди Онасис" Рут Франциско
"Артър и Джордж" Джулиан Барнс
"Тайната история" Дона Тарт
“Един американец в Европа” Бил Брайсън
“Богът на малките неща”
“Уилт в подем” Том Шарп
“Между небето и земята” Елис Себолд
“Евангелие според Биф Шамара” Кристофър Мур
“Ловецът на хвърчила” Халед Хосейни
“Оризовата майка” Рани Маника
“Дворецът на небесната наслада” Адам Уилямс
"Невинен до доказване на противното" Скот Търоу
"Под стъкления похлупак" Силвия Плат
“Ласи” Ерик Найт
“Дона Флор” Жоржи Амаду
“Тайният живот на пчелите” Сю Монк Кид
“Престолът на русалката” Сю Монк кид
"Ти не си като другите майки" Ангелика Шробсдорф
"Лунен дворец" Пол Остър
"Кафка на плажа" от Харуки Мураками
"Да прекосиш Африка - 14 000 километра по стъпките на първите хора” Александър и Соня Пусен
"История на четенето" Алберто Менгел

# 1
  • Мнения: 6 243
... продължавам от старата тема  Embarassed
За Коледа си подарих


и ще ги почвам. Аз съм фенка на Исабел Алиенде.
Не си проста ти, ша знайш  tooth
Явно съм бая проста.
На 121 страница осъзнах, че тази книга съм я чела. Явно съм я чела мноооого внимателно, щом ми трябваше толкова време, за да го осъзная . Laughing

# 2
  • София
  • Мнения: 938
За много години! Успешна, благодатна и добротворна година на всички!

Аз за едно известно време липсвах, щото се оказа, че "чукчи не читател, чукчи писател"  Laughing Скъсах се от бачкане и писане на доклади и прочие глупотевини, та време за четене не остана, камо ли за писане във форума.

Към настоящият момент не чета нищо и съм отворена към всякакви предложения. Чесън, свърших ти книжките, трябва само да се уговорим кога да се видим да ти ги дам.

# 3
  • Мнения: 3 331
Аз в момента чета  ... май три книги.

"Обратими грешки" на Скот Търоу, която е много по-слаба от "Невинен до доказване на противното", но ще я довърша все пак - става за четене като цяло.

"Кратка история на тракторите" на Марина Левицка, която в началото ме грабна, но към средата ми стана толкова скучна, че я зарязах - ще я довършвам след Търоу.

"Изцелението" на Дийпак Чопра, от която пък прелиствам по страничка-две-три през няколко дни.

Чете ми се нещо интересно и увлекателно, но пък да не е лековато, нито пък трудно четимо и изискващо размисъл. Вечер съм просто скапана, за да мога да си позволя по-сериозна литература. Когато обаче взема някаква по-лека книжка - криминале или нещо подобно, се разочаровам... Въобще нямам угодия...

sladka hapka, и на мен ми се е случвало Embarassed мъжът ми, когато чете книга, може да ти я разкаже дословно. Аз след седмица забравям и сюжет, и всичко ooooh!

# 4
  • София
  • Мнения: 630
Заради първата тема си купих Майките на Теодора Димова и съм изключително доволна, че не я пропуснах. От обсъжданите книги съм чела Парфюмът. Беше доста отдавна и помня историята, но не и начина, по който е написана.
И малко встрани, но съм впечатлена от Дневници на малки откачалки (успях да намеря само втората книжка) и я препоръчвам горещо (използвах я и за коледен подарък за няколко семейства с деца близки до тази възраст Laughing). Изданието е от доста години, така че може би я знаете, но накратко: представя се доста информация полезна за тийнейджърите. Написана е забавно и се включват различни теми - отношенията към развода, често срещани заболявания, идеи за планиране на ученето, секс и противозачатъчни средства, емоционално поведение, наркотици...

# 5
  • София
  • Мнения: 3 108
Честита нова темичка! Wink

Относно "Името ми е Червен"- реплика към krasykm06- в духа на обсъждането на книгите, според мен романът не е за престъплението и наказанието. Тук престъплението е следствие и не е главна тема. По-скоро основната идея е за конфликта между Изтока и Запада, отразена в интригата около сборника с миниатюри. Също така, романът предлага много интересна гледна точка към традиционното възприемане на изкуството в ислямския свят.

Може би ще ви е интересно да видите тези красоти:http://www.tehranmoca.com/exhibition/negargari/work1.htm Simple Smile. Такива именно са миниатюрите, за които става дума в "Името ми е Червен".

# 6
  • Мнения: 2 253
По заглавие не мога да забравя какво съм прочела,но мине ли се време и сюжета отива на кино.При все това не обичам да препрочитам книги(а вие правите ли го?).
 Преди отскочих до библиотеката да взема "Черна книга",нямаха я в този й клон и сега ще чакам да ми се обадят когато я доставят...Въргалям тук "Есента на патриарха" на Маркес,не остава време за четене от туй дете ,ей....
 

# 7
  • Мнения: 1 288
абонат! скоро ще довърша сняг и ще споделя и аз мнението си  Simple Smile

# 8
  • Мнения: 431


Китайски загадки: Манастирът на призраците

Автор: Робърт ван Хюлик


Поредицата "Китайски загадки" са най-любимите ми криминалета. Не съм попадала на слаба книга. Общото между отделните книги е главният герой - китайският съдия Ди, който е живял (наистина е имало такъв човек) през седми век в Китай. Авторът се счита за един от най-добрите европейски познавачи на материята.

Ето какво пише отзад:

"С "Манастирът на призраците", източен първообраз на "Името на розата", КК "Труд" започва публикуването на "Китайски загадки" - серията от 18 романа на Робърт ван Хюлик, станали отдавна класика в криминалния жанр. Холандският дипломат, световноизвестен специалист по история на Древния изток, успява да заплете интриги, които му донасят признание в цял свят и го нареждат до такива майстори на жанра като сър Артър Конан Дойл, Агата Кристи, Джеймс Хадли Чейс и Джеймс Клавел. Главен герой в "Китайски загадки" е магистратът Ди Жендзие (630-700 г.), запечатан в старинните хроники като мъдър и справедлив управник. Всяко разследване, което Съдията Ди провежда, вкарва читателя в екзотичния лабиринт на средновековен Китай, където той се сблъсква с изумителни прояви на жестокост и благородство, на низост и величие."

Много приятно и бързо се чете, направо потъваш в атмосферата на древен Китай с жасминовите им чайове, следобедния ориз, описанията на средновековна съдебна зала и наказателния им процес.Simple Smile Във всяка книга са описани няколко преплетени случая - наистина доста любопитни.

# 9
  • Мнения: 6 243
От тази поредица съм чела "Загадката на лабиринта" и наистина ме очарова.

Много свежо съчетание между интелигентно криминале и роман за източната култура. На мен ми беше много приятно да я прочета. Дотолкова, че копието, което взех от Общинската библиотека преди 5 години, още е у нас и вече ме е срам да ида да го върна  Embarassed Моят съпруг ми се подиграва, защото заради тази книга не мога да взема нищо вече от заемната, а не ми дават да ползвам и читалнята. Аз я бях забравила и като се разкри, че имам невърната книга (тази, именно), умрях от срам и вече три години не съм стъпвала в библиотеката. (това го помня, щото бях в напреднала бременност и не ми се караха много).

# 10
  • Мнения: 3 491
абонат! скоро ще довърша сняг и ще споделя и аз мнението си  Simple Smile
И аз скоро трябва да я довърша ...
Как да разбирам усмивката ти: като радост, че книгата свършва, или като предвкусващото удоволствие да споделиш нещо хубаво?
И аз се усмихвам:  Simple Smile - поради първата причина.

# 11
  • Мнения: 3 331
Замислих се дали е нямало и някакво старо издание от тази поредица - името Робърт Ван Хюлик ми звучи много познато, както и описанието на книгите му...  Thinking
Ако не бъркам - много отдавна съм чела нещо подобно.
Къщата на родителите ми обаче в момента е обърната с краката нагоре заради основен ремонт, а книгите са натрупани в десетки кашони. Трябва да ги преровя някой ден...

# 12
  • Мнения: 431
{Тони}, виждала съм старо издание, съдържаше два от романите и май заглавието на корицата беше "Пирон в черепа".  newsm78

# 13
  • Мнения: 3 331
Три от романите на Роберт Ван Хюлик са били качени тук:

http://borislav.free.fr/mylib/series/%D0%9A%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0 … D0%B4%D0%BA%D0%B8

Впоследствие обаче са били свалени по настояване на Книгоиздателска къща "Труд".
Не искам да се впускам в правни разсъждения относно авторските права...
Просто ми се иска да споделя, че лично мен, това че една книга я има в електронен вариант не би ме мотивирало да не я купя/досега не съм прочела нито една книга от компютъра/, а, напротив - заинтригува ли ме, веднага бих я потърсила, за да я купя в книжен вариант.

# 14
  • Мнения: 431
"Tруд" не за първи път прави мизерии. Чрез НСБОП бяха свалили книги, качени в сайт за хора без зрение - bezmonitor.com.  Tired Претендират и че имат пълни права върху български класици и български приказки.

http://protest.bloghub.org/2006/07/03/personal-computer-world/#more-53

Толкова са ми паднали в очите, че няма накъде повече. Close

Общи условия

Активация на акаунт