Отговори
  • Мнения: 5 475
http://news.netinfo.bg/?tid=40&oid=987547

Изследванията показват, че типът фигура на повечето жени на средна възраст се променя от "круша"(широки бедра/тънка талия) на "ябълка" (закръглена талия).
От началото на менопаузата този процес се извършва стремително бързо. Това отчасти зависи от намаленото количество естроген, но приемането на хормонални средства не предизвиква намаляване на теглото.
Затова в организма започват да преобладават мъжките хормони и мазнините се преразпределят по "мъжкия начин", т.е. в средната част на тялото.
Освен това количеството калории, които изгаря човешкият организъм намалява с 5-10% на всеки 10 години, а това означава, че без да намалим количеството ежедневно приемани калории, нашето тегло постоянно ще нараства.
При 20% от жените - повечето дори не подозират това, се развива и хипотериоза (намаляване на функциите на
щитовидната жлеза), която стои в основата на метаболизма.
Щитовидната жлеза започва да произвежда по-малко хормони, което забавя процеса на обмяната на веществата. В този случай хормоналната терапия помага за намаляване на теглото.
Повишаването на теглото на средна възраст може да бъде свързано и с бременността. Половината от жените напълняват с около 3 кг (без теглото на плода), а 1/3 от жените - с повече от 7 кг. За щастие повечето успяват да свалят натрупаните килограми и към края на втората година остават само 1-2 кг над нормата.
За напълняването не само на жените, но и на мъжете голяма роля в днешно време играе и заседналият начин на живот - дори не толкова ограничената активност, колкото липсата на силови тренировки.
След 25-тата си година човек губи ежегодно около 200 г мускулна маса, която за съжаление се замества с мазнини. Ако мускулите не работят активно, те атрофират.
Намалява се количеството на калориите, които се изгарят и като краен резултат може да се стигне до увеличаване на теглото с половин килограм за 1 седмица.

Така че, ако на младини не сте обичали физическите упражнения, на зряла възраст е време да се заловите с тях, защото увеличаването на мускулната маса например с 2 кг ускорява обмяната на веществата с 10%.

Обикновено относително здравите хора, т.е. тези, които водят здравословен начин на живот, напълняват с около 10 кг между 25-ата и 65-ата си година. Това не крие риск за здравето.

Ако обаче за последните 5 години сте напълнели с 3 кг, бъдете внимателни - това може да означава, че имате склонност към пълнота и се числите към групата с повишен риск от напълняване, свързано с годините.



 Какви са вашите наблюдения по въпроса? newsm78

# 1
  • Мнения: 14 472
по въпроса нямам наблюдения но последните две изречения взаимно си противоречат. уж е нормално да напълнееш с възрастта /с около 10 кг/ пък ако си бил напълнял с 3 кг за 5 години показвало че си склонен към напълняване с възрастта и това било опасно. нали излиза че всички напълняват с възрастта?

# 2
  • Мнения: 2 959
...без да намалим количеството ежедневно приемани калории,...заседналият начин на живот...
Романтичке, според мен възрастта винаги си казва тежката дума. И ако не се преборим с голямите порции/ свикнали да хапваме докато сме били млади/, и не си наложим повече движение, посещаване на фитнес салони, или дори най- простото повече ходене навън, природата неумолимо си казва думата, колкото и да не ми се иска да си го призная. Просто всичко трябва да започва от днес, а не да се отлага за утре/ страхотен и смислен аватар пак си сложила/.

# 3
  • Мнения: 463
ако съдя по моите наблюдения, изобщо не е генетично заложено, а се дължи на обездвижване и лакомия. и никак не е безвредно.
за сведение, в дивата природа дебели животни просто няма.

# 4
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Съгласна съм с Eden_

# 5
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Така е за съжаление (чела съм го на много места)- с годините метаболизма се забавя и започва трупането на килцата. След 30-тата год. тази промяна е чувствителна.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 967
(чела съм го на много места)- с годините метаболизма се забавя и започва трупането на килцата. След 30-тата год. тази промяна е чувствителна.


Отпуснеш ли се, както аз в момента, независимо от възрастта, резултатите са видими. А, иначе за гена, има нещо верно, но все пак ме е страх с годинките пораженията са големи.

Общи условия

Активация на акаунт