изследване за таласемия

  • 3 243
  • 10
  •   1
Отговори
  • Бургас
  • Мнения: 443
Момичета,къде в Бургас мога да си направя изследване за таласемия?Скоро разбрах,че приятелят ми е носител на тази болест.Въпреки че ме уверява,че са му правени изследвания и се е консултирал с лекар и че неговата форма е минорна и няма никакви изразени симптоми и нямало да има опастност за децата му,аз се притесних като изчетох материалите в нета.Не съм си правила такова изследване и не знам дали и аз съм носител на тази болест.Разбрах,че се правело електрофореза на хемоглобина.В коя лаборатория тук,в Бургас мога да си направя такова изследване?Или го правят само в София?

# 1
  • Мнения: 20
Ако му е в минорна форма няма страшно. Дори и ти да имаш детето може да има шанс 1/4. Аз съм с таласемия, но мъжът ми не се е изследвал. Като се роди беба ще и вземат кръв да видят тя дали има. Хубаво е да те изследват ама не се притеснявай толкова.

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 443
Да,минорна е и казва че се е консултирал с доктор,който го е успокоил,че няма страшно.Той е взел някакви минимални проценти от баща си-той също е минорна,но понеже неговите родители и двамата са с това заболяване и за беля,наследява по-висок процент.Та,това не му е пречило до преди 5 години (за бащата на приятеля ми говоря),ама сега е на 60 и много се е влошил и е зле,хемоглобина му е 44 и е много отпаднал.И тук не могат да му помогнат,в Бургас няма добри специалисти.Знам,че в Италия има специална клиника за таласемия.Ама то и нищо не може да се направи-не могат да му преливат кръв,защото той не може да произвежда червени кръвни телца (нещо такова ми обясни приятеля ми).
Докторът е казал,че ако аз не съм болна и е момиче,нямало да носи такъв ген.Моля се с 2 ръце да е така  Praynig Та,затова се притесних,аз също съм анемична,но не съм с изследвала.Обаче сега не ми остава нищо друго,освен да родя и тогава да видим.Само че доктора е казал,че детето можело да се изследва едва след втората година,защото дотогава кръвта му била смесена с майчината и не била изцяло неговата.

# 3
  • Мнения: 479
само в Национален център по хематология и трансфузиология-софия

Лаборатория "нормални и патологични хемоглобини"
1156 София, кв Дървеница, ул. Пловдивско поле 6
тел 7123329

това са координати, преписани от бланката на изследване, което аз съм си правила преди 8 години,оба4е.
Ако тел. не е същия-питай на 144 какъв е и звънни да пита6 най-добре лично лекаря там как, кога и какво да изследва6 и какъв е риска
Успех и дано да нямате грижи в това направление Wink

# 4
  • София
  • Мнения: 4 585
И аз съм с минорна таласемия, а татакото няам слава богу. Докато излязат неговите резултати се побърках от притеснение. Сега вече съм спокойна в това отношение.
Не знам дали в Бурагас има такъв център, но аз ти предлагам да отидеш при някой хематолог и той ще те насочи. Ние така направихме с моето мило - отидохме при хематолога, който ми откри таласемията. Той му даде някакво напралвение или нещо от сорта и го изледваха във въпросния Национален център по хематология и трансфузиология. Резултатите излизат след 1 седмица. Не е зле да се  и ти изследваш, за да се успокоиш.
Успех! Hug

# 5
  • София
  • Мнения: 4 127
Съпруга ми има таласъмия минор. Наследил я е от майка си. И аз четох какво ли не из интернет. Докато не се родиха децата това не ме притесняваше. Той си е съвсем нормален човек. Само трябва да се пази повече.
Това, което прочетох за свекър ти, ме изплаши малко. От какво се е влошил?
Иначе за изследване - децата до 1 год и 4 месеца имат все още от вътрешноутробния хемоглобин и не могат да се изследват - няма да се покажат точни резултати.
Говорих с един хематолог в Исул, който каза, че може да се види дали има съмнения за таласемия и от обикновенна пълна кръвна картина.
Така че на бебето му направихме само такова изследване.
В центъра в Дървеница не мога да вземат кръв на деца под 8 години. И сега смятаме или да изчакаме баткото да навърши 8 години или да го заведем да му вземат кръв другаде, а да се изследва в Дървеница.
Пиша толкова подробно, тъй като докато разберем всичко това говорих с кого ли не.
Мъжът ми е от Плевен и болестта му е открита още като е бил на 1 год.
Накрая ще отидем до там, за да изследваме и малкия.
Не можах да намеря детски хематолог, който да работи със здравната каса.

# 6
  • Мнения: 107
Аз съм с таласемия минор и разбрах когато бях бременна в 6 месец.Изследването се прави само в София.Отиваш с направление от хематолог и там ти взимат кръв и резултата ти го пращат по пощата след 1 седмица.Когато синът ми стана на 2 годинки, го изследвахме и за голяма радост жси4ко е наред.Взеха му кръв тук в Пловдив и я занесохме до София за изследване.Сега имам и дъщери4ка на 2 месеца, но още е малка за изследване.Няма за какво да се притесняваш вероятноста детето ти да е с таласемие е 50;50.

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 443
Това, което прочетох за свекър ти, ме изплаши малко. От какво се е влошил?
Не се притснявай,както казах според лекаря му,той е наследил по-високият процент,някъде около 50 (така ми го обясни приятелят ми),докато неговият брат който е по-малък-само около 15.Бащата на приятелят ми не е знаел за заболяването до 18-та си година,когато правел някакви кръвни изследвания и лекар се усъмнил и го пратил да се изследва з таласемия.Цял живот е бил добре,пиел е хапчета по назначение на лекар,но с течение на времето организма се изхабява и сега при него е много зле.На брат му обаче нищо му няма.Знам,че болните не трябва да упражнява тежък физически труд и да се преуморяват,защото после организма им много трудно се възстановява,нормално-това е болест която засяга производството на червени кръвни телца.
Благодаря на всички,които ми писаха,преписах си телефона и адреса на лабораторията в София.За съжаление не мога да пътувам в това състояние толкова далече,гледам повече да се пазя защото имам неуспешна бременност март т.г.А и сега каквото и да стане,няма да ми остане нищо друго освен да чакам да се роди детето и тогава да го изследваме.Надявам се да съм се притеснявала излишно  Praynig Но все пак това зависи и от мен-аз не знам дали съм носител на такъв увреден ген.

Последна редакция: нд, 07 яну 2007, 14:29 от DARI_76

# 8
  • Мнения: 1 404
Значи, таласемия минор се установява с кръвен тест, след като детето навърши 2 години. При теста ще установят и вида й, но най-често в БГ се среща хетерозиготната Бета таласемия (каквато имам и аз).

# 9
  • Мнения: 1 467
Каква е тази болест, в какво се изразява?

# 10
  • София
  • Мнения: 4 585
morgause, можеш да прочетеш това: http://www.bg-mamma.com/site/content/view/669/53/, за да си изясниш какво представлява таласемията. Peace
Може би не е тук мястото, за което се извинявам, но да мамчетата с таласемия, какви са ви стойностите на хемоглобина през бременността? newsm78 Защото на мен ми беше паднал до 74 и ми бяха казали,че ако продължава така, ще се наложи да ми преливат кръв.  Толкова ниският хемоглобин може да доведе и до изоставане на бебето и т.н. Слава богу бебчо си се движи нормално и не изсотава и се надявам така да е и занапред. Praynig Миналата седмица направих пак ПКК и хемоглобинът ми вече е 91.. Party Дано не пада много пак  PraynigАГ-то каза,че това си е много добре като за бременна и то с таласемия... Пия по 6 хапчета фолиева киселина на ден и предполагам,че и тя е спомогнала за покачването на хемоглобина.
Та ми е любопитно при вас как е?  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт