имуностимулатори и витамини

  • 1 254
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 65
Здравейте,с дъщеря ми скоро излязохме от болницата след прекарана бронхопневмония.Какъв имуностмулатор да пие и какви витамини,за да засилим заслабналия имунитет?Тя е на 2г и 1м.

# 1
  • Мнения: 291
Изборът на витамини е голям. Кой ще предпочетеш е въпрос на личен избор и разбира се препоръка на педиатъра. Не ти препоръчвам ефервесцентните (разтворимите) форми. Мнението ми е, че са неудачни (меко казано) за "затваряне" на витаминни комплекси.
Относно пероралните имуностимулатори обаче съм доста резервиран. Ефектът от тях е крайно спорен и дори в много страни отпадат от употреба заради недоказаната им ефективност. Според мен са пари хвърлени на вятъра. Има начини да се "модулира" имунната система, но с хапчета през устата определено не става.
Поздрави

# 2
  • София
  • Мнения: 311
Dago, живо ме вълнува въпроса с "модулирането" на имунната система. Дай ни твоите съвети, моля те!

# 3
  • Мнения: 65
Кажи ни нещо повече за "модулирането"на имунната система!!

# 4
  • Мнения: 291
Имуномодулирането не е тема, която може да бъде обхваната с няколко изречения. Материята е много широкообхватна и доволно сложна. Най общо казано медикаментозното имуномодулиране е процес на повлияване на имунната реактивност на организма. Има 3 основни насоки на влияние: имуностимулиране - засилване на клетъчния имунен отговор, имуносупресиране - подтискане на имунен отговор чрез цитостатични и цитотоксични средства и имунорегулиране - внасяне на вещества нормализиращи патологичен имунен отговор.
Нямам идея и намерение да изнасям лекция за имуномодулирането.
Предполагам, че се интересувате най вече от имуностимулаторите и имуностимулирането и то в частта имуностимулиране с таблетирани средства. Същите тези, които се продават в аптеките масово, без рецепта, без консултация и дори понякога регистрирани и обявени като хранителни добавки. Препарати с екзогенен бактериален или фунгиален произход, съдържащи части или цели бактериални клетки. Имена няма да изброявам - не е коректно. Всички сме ги чели из разните теми във форума. Е такова животно няма. Или поне според мен. Тяхната ефективност не е доказана. Повечето от тях дори вече не се включват в лекарствените справочници и както вече казах не се регистрират като лекарства, а като хранителни добавки. Отворете листовките им и ги прочетете - там пише: "активизират защитните сили на организма" или " за профилактика и терапия на инфекции на дихателните пътища". Добре де ама как? Никой не знае. Поровете се и в нета. Ама в западни сайтове. Такова нещо като изсушени бактерии през устата за лечение и профилактика на дихателни инфекции няма. Защо ли...? Ами защото не действат мисля аз.
Имуномодулирането в частта стимулиране се осъществява само и единствено с инжективни препарати. Останалото е "плява" казваше дядо ми.
Дайте на децата слънце, добра храна, хигиена (изразена не само с добре измити ръчички, а изцяло хигиена на живот)  и адекватни родителски и лекарски грижи и оставете имунната им система на мира да си върши работата. Тя най-добре знае как.

Сигурен съм, че не всички ще се съгласят с мен. Даже може да се намерят и противници на казаното. Добре дошли. Ако ме убедите че съм сгрешил ще го приема (е дипломата няма да си хвърля Grinning). Нали цял живот се учим.
 

# 5
  • София
  • Мнения: 311
Абсолютно те разбирам и се съгласявам с теб. Давам си сметка обаче, че основен проблем за децата ми, а и не само за моите, сигурна съм, е адекватната лекарска грижа....

# 6
  • Мнения: 291
  Grinning Тук вече не искам да взимам отношение. Имам си причини.

# 7
  • София
  • Мнения: 311
Ясно ми е, няма страшно Simple Smile, просто направих една тъжна констатация....

Общи условия

Активация на акаунт