Разкъсвания при първо и при второ раждане?

  • 1 233
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 819
Може ли майките с две деца да споделят дали разкъсванията по време на раждане на първо дете са повече, и по-малко при второ раждане? Или няма такава закономерност?

# 1
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
мила, аз съм раждала само едно, но държа да ти кажа, че това зависи от твърде много неща :
1. дали раждането ще протече нормално - тогава трябва да има и в двата случая минимални повреди - даже не бих ги нарекла разкъсвания. Но ако си с форцепс като при мен ...  Laughing
2. каква е големината на бебето - а това не зависи от поредния му номер
3. опитността на доктора
Така че статистическото ти проучване ще е неточно ако не сравняваш случаите по пунктове  Mr. Green

Затова споко - жива и здрава да си няма да имаш разкъсвания!!!
За да получиш такива - значи доктора и акушерката не са си свършили добре работата

# 2
  • София
  • Мнения: 2 157
Аз при първото си раждане имах разкъсвания, които явно се дължаха на това, че акушерките ни ми обърнаха достатъчно внимание в хода на раждането.
За сметка на това при второто нямах нито едно разкъсване!!! За което съм изключително благодарна на лекарката, с която имах уговорка! И на целия екип естествено...

# 3
  • Мнения: 1 072
Аз при първото имах много повече разкъсвания отколкото сега. Основно защото според мен при първото не знаеш какво е и ако никой не ти дава съвет, просто напъваш, докато в един момент трябва да спреш. Сега при второто акушерките ми обясняваха кога да напъвам и кога да спра. Пак имам малко разкъсвания, но много малко, реално не усещам нищо, при първото известно време не можех да седя (а детето беше по-малко от сега).
Леко раждане, Сара

# 4
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Засега съм раждала само веднъж, но нямах никакви разкъсвания. Много зависи от акушерката или лекаря, но основно всичко опира до еластичност на перинеума.

# 5
  • Мнения: 272
Наистина основната роля е на акушерката. Grinning При първото раждане ми направиха епизиотомия и си имах шевчета Confused  .Много ме беше страх вторият път да не се разкъсат наново newsm17 .Но акушерката беше страхотна  newsm10 и не позволи това да се случи.Е,за сметка на това пък бебка излезе с ръчичка пред очите и ми подари 3 шевчета все пак.Но това си е нищо. newsm08 Закономерност обаче няма.Пък и за шевчетата си има спасение-пръсках се с Бивацин-доста облекчава.
 newsm10 Успех!

# 6
  • Мнения: 356
Първото ми раждане беше трудно, но имах само 4 шева. Второто си беше песен, но при излизането на детето забелязаха, че пъпната връв е увита около вратлето и се наложи да го изкарат бързичко и ме разкъсаха повече. Така, че няма закономерност в реда на ражданията, а зависи от обстоятелствата.

# 7
  • Мнения: 819
Благодаря ви за отговорите Simple Smile
Аз първия път имах и вътрешни разкъсвания и епизиотомия. И аз ползвах Бивацин спрей, който наистина помага страхотно.
Надявам се сега да са по-малко, при все че 1ия път раждах с уговорка и си платих, а сега мисля да се доверя на Бога.... Simple Smile
Мисля си че 2ия път матката е по-голяма и ще е по-лесно. А относно напъните....аз лично имах доста силна родова дейност и не можех нищо да направя по въпроса, че да спра да се напъвам Confused

# 8
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
при мен втория път бяха значително по-малко....

# 9
  • Мнения: 844
И аз първия път имах вътрешни шевове - не можеш им хвана бройката, и вътрешни шевове и епизиотомия. Направо една хубава шевица. Беба беше 3.750 кг. и нямах никакви напъни, та трябваше да разбере как да напъвам от самосебе си. Явно не се получаваше добре, та и затова и тези разкъсвания. Освен това лекарката, която ми водеше раждането и която си свърши работата чудесно, каза че предварително е знаела че ще се получи така, понеже макар и да съм едра, т.е широка в ханша, не съм достатъчно широка там където трябва за родовия процес. Та сега с второто си бера страха и дай боже всичко мине по-бързо и с по-малко шевове. И на теб ти го желая от сърце!Кураж!

# 10
  • Мнения: 1 413
При първото имах няколко вътрешни шева,а второто въпреки че беше по-едро бебенце се роди с 2 напъна и без разкъсвания. Желая ти от сърце и при теб да е така!

Общи условия

Активация на акаунт