Моля за съвет относно БХС

  • 1 256
  • 15
  •   1
Отговори
 Здравейте

Има ла ли е някоя от вас  резултата от БХС  1: 800  и прави ли се амниоцентеза в този случай .

# 1
  • София
  • Мнения: 3 271
На този въпрос отговор могат да ти дадат лекарите - зависи от възрастта ти най-вече до колкото знам.
Успех! Peace

# 2
# 3
  • Мнения: 907
Стандартно амниоцентеза се препоръчва при резултат 1:200 или 1:250 (не помня кое от двете). На резултатът, който аз получих, пишеше средната стойност за моята възраст при съответната възраст на бебето (важно е да е измерено на ехограф точно плода) и отдолу резултатът за мен самата. Доколкото си спомням средната стойност при мен беше 1:1024 или нещо подобно, а резултатът от моя БХС - 1:800 - 1:900 (отново не помня точно Embarassed ). Докторите казаха, че няма нужда от амниоцентеза Peace
Аз бях на 28, когато ми правиха БХС, така че имайки предвид твоята възраст, мисля, че резултатът е съвсем нормален. Все пак редно е докторите да имат крайната дума.

# 4
  • Мнения: 371
БХС е метод за преценка на риска от евентуален СД. Амниоцентезата не е задължителна. Прави се по желание на майката. При нея има минимален риск за бременността. Минимален, но все пак е риск. Преценката дали да го поемеш е твоя. Жените раждат живи и здрави дечица и на по 40 години.....

# 5
  • Мнения: X
Аз съм на 30. Първият ми резултат беше 1/91 и направо се бях побъркала... Само наблюдаващата ме гинеколожка се сети,че се дължи на предходно хормонално лечение за задържане и ме посъветва да изчакам 3-4 седмици и да го повторя... Ходих в лабораторията в Майчин Дом-София на консултация и на фетална морфология. Останах с впечатлението,че там и на съвсем здрав човек /и на мъж/ биха препоръчали амниоцентеза, само и само да вземат пари- от теб или от ЗК  Twisted Evil
В София отказаха да повторят теста, макар да се бях уговорила за това по тел с тях. "Светилото", което ме гледа на ехографа, написа 2 напълно п-воположни препоръки от двете страни на един и същи лист!  #Crazy
Притиснаха ме и без да съм подписала документ за съгласие, ме записаха в графика за след 3 дни /с контракции и след изкарано кървене, но уж щели да ме наблюдават?!?! #Crazy/
Накрая с 300-та зора направиха втори тест, кръв ми взеха в Пловдив /хора излязоха/ и вторият резултат беше 1/280.
Повече не съм се занимавала, не ща и да чуя за "точността" на тези тестове и за "компетентността" на генетиците в Бг.
Съветвам и Вас да оставите нещата дотук, резултатът Ви съвсем не е обезспокоителен.
От всичко, което научих и изчетох, дори при "лош" резултат рискът от аборт при амниоцентеза и равен на този да родите дете с аномалия след индиции за такава от теста.
БХС у нас изследва вероятността за ограничен брой аномалии, без да се ползват т.нар. и прилагани в развитите държави "меки маркери" за оценка на риска.
Пренетална медицина с "поевтинени" тестове, замерващи 2 вместо 3 или 4 хормона, не се прави  #Cussing out

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 907
laura, амниоцентеза се препоръчва при изчислен риск 1:250 - тя се прави по решение на бъдещата майка. Аз лично съм правила амнио на 29г. при изчислен риск за Синдром на Даун 1:1296. Никой не може да те посъветва дали да правиш амнио или не - ти решаваш сама (е, и с тати естествено)! А решението е мнооооого трудно. Успех, каквото и да решиш  Hug, стискам ти палци.

P.S. А всъщност някъде на резултата, който са ти дали, трябва да пише и очаквания възрастов риск - погледни и него, този резултат може да е нормален за възрастта ти, също така пресметни и точно срокът на бремеността, защото и един ден разминаване, може да даде некоректен резултат. Но всъщност риск 1:800 означава доста малка вероятност.

# 7
  • Мнения: 174
На мен резулатът ми беше 1:203 а тогава бях на 21г. направиха ми амниоцентезата и всичко си беше ОК...както са ти казали 1:800-900 си е нормално..лошо е ако е под 250..както при мен

# 8
  • София
  • Мнения: 6 248
Както са те посъветвали и други, при такъв риск не е задължително да се прави амниоцентеза. Би трябвали като са ти дали резултата да са ти обеснили това! Погледни си листа с резултата и виж какъв е за твоята възраст.

Моя резултат беше 1:134 при норма за възрастта ми (29 г.) 1: 1039 и за тов ами бе препоръчана амниоцентеза. Но никой освен теб не може да реши дали да си направиш такава. Аз си направих, веднага, бях се побъркала като видях резултат от БХС. Това бе най-гадното ми изживяване до сега. Слава богу, амниоцентезата беше добра. Не съм съгласна с изказаното мнение, че рискът от аборт е голям при амниоцентезата. Самата манипулация не е от най-приятните, но е абсолютно безболезнена, трае наколко минути и това е. Е, определено ако има как да избягна такова "преживяване" бих се радвала, но в случая раждането на здраво дете за мен бе най-важното нещо.

Желая ти успех.

# 9
  • по света
  • Мнения: 1 587
Прегледай се при някой специалист по фетална морфология,ако има някакви съмнения той ще ти каже какво да правиш.При амниоцентезата има риск около процент,но пък при алтернативата да има проблем с бебчето и притесненията до раждането ...

# 10
  • Мнения: 2 529
Прегледай се при някой специалист по фетална морфология,ако има някакви съмнения той ще ти каже какво да правиш.При амниоцентезата има риск около процент,но пък при алтернативата да има проблем с бебчето и притесненията до раждането ...

Съгласна съм, само с изключение на това, че рискът при амниоцентеза е 0,5 %, а не 1 %.
Има големи специалисти във феталната морфология, които ще те насочат. За повече информация за тях виж в Здравен справочник. Успех и не се притеснявай  Simple Smile

# 11
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Не мисля, че който и да било тук е компетентен да ти даде съвет.
Приказките "не ги мисли тия неща, всичко ще е наред" са прах в очите и вятър в косите пуснати от хора, които не са имали щастието да спечелят от генетичната лотария.

Направи си изследванията, които ти препоръчват, ако разбира се ти искаш.

# 12
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Аз имах такъв резелтат - на 31години съм - и реших да не правя амнио. Успех каквото и да решиш, и здраво бебче!   bouquet

# 13
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 905
Не мисля, че който и да било тук е компетентен да ти даде съвет.
Приказките "не ги мисли тия неща, всичко ще е наред" са прах в очите и вятър в косите пуснати от хора, които не са имали щастието да спечелят от генетичната лотария.

Направи си изследванията, които ти препоръчват, ако разбира се ти искаш.

Това е най-точното мнение дотук.  newsm10
Успокоения от типа "хич да не ти пука" са най-тъпото, което някой може да ти препоръча. Освен ако не е лекар.
Ако искаш да научиш нещо повече за БХС и амниоцентезата виж в темата на мами над 40-годишна възраст. Там всички са минали по този път и са преживели както доброто, така и лошото много повече от всички изказали се по-горе. Но това е само странична информация. Конкретното ти състояние и изследвания, които се налага да направиш, ще определи ЕДИНСТВЕНО наблюдаващият те лекар или ако нямаш такъв - потърси специалист, който да разчете резултатите ти. В крайна сметка ти сама решаваш дали да правиш едно или друго.
Само за справка: БХС е просто ориентир, който невинаги дава точен резултат. Има доста случаи на добри резултати в БХС и лоши след като детето вече се е родило, както и обратното. 100% гаранция дава само амниоцентезата. Рискът при нея е 0,5 %, а рискът от Синдром на Даун с напредване на възрастта става все по-голям. Към 40 годишна възраст мисля, че беше някъде около 1:60, което е ужасно висок процент. Но ти определено не си в тая възрастова категория. По принцип амнио лекарите препоръчват задължително след 35-годишна възраст. Не боли, бързо се прави, но е малко неприятно. По-гадно е чакането на резултата след това, който продължава около 3 седмици. БХС и амнио се поемат от здравната каса, ти нищо не плащаш.
Успех и дано всичко при теб е наред. Стискам палци.  Praynig

# 14
  • Мнения: 409
Пиши на доц. д-р Иво Кременски  на mail: kremensk@medfac.acad.bg или му задай въпрос в clubs.dir.bg http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=budeshtimaiki&Num … mp;sb=5&part=

Спокойно, всичко ще е наред  Hug

Общи условия

Активация на акаунт