Ренгенова снимка-вредна ли е?

  • 1 263
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 65
Здравейте!На 31.12 правихме ренгенова снимка на дъщеря ми,оказа се че има едностранна плевмония.....и така днес ходихме на  контролен преглед и за наше успокоение решихме да направим контролна снимка утре.Ta въпросът ми е могат ли да се направят две ренгенови снимки с интервал между тях 10 дни ?

# 1
  • София
  • Мнения: 558
Да. Ако се налага се правят и през доста по-малък интервал от време.

# 2
  • Мнения: 9 093
Винаги се преценя дали вредата е повече или ползата.
Да. Ако се налага се правят и през доста по-малък интервал от време.
Peace

# 3
  • Мнения: 872
Нали уж не са ренгените от едновремешните-вредни,казват че са от ново поколение-безвредни.
Щом се налага...Това ,че преди да се направи ренгена,те карат да се подпишеш ,че си съгласен да се направи ренген-мен това ме е карало да се замислям,че и притесня.Все едно си поемаш отговорноста за последствията ли,що ли?

# 4
  • София
  • Мнения: 89
Все пак това е облъчване, което не е полезно. Щом се налага обаче...........трябва да се направи

# 5
  • Мнения: 1 942
Ами аз не бих направила пак  Rolling Eyes Това си е преастраховане на педито. Пулмолог ли поиска втората снимка? Нямате ли флурограф /така ли се пишеше?/ поне? Ако сте пили антибиотик, ако температурата я няма поне от 2 дни, ако на слушалка не се чува нищо защо да се ходи пак на ренгенова снимка? Това е ренген, затова ренгенолозите ходят с престилки, затова имат специални привилегии, защото е облъчване. Един специалист ще чуе и на слушалка дали вече е отшумяло.

# 6
  • Мнения: 1 416
Не е чак толкова вредно. Дробовете на дъщеря ти са по-важни от облъчването с рентгена...  Peace

# 7
  • Мнения: 3 506
И аз мисля така:

Ами аз не бих направила пак  Rolling Eyes Това си е преастраховане на педито... Това е ренген, затова ренгенолозите ходят с престилки, затова имат специални привилегии, защото е облъчване. Един специалист ще чуе и на слушалка дали вече е отшумяло.

# 8
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
тук въпроса е за ползата и вредата...
Значи ползата от снимката е в пъти по-голяма от вредата й. Вирусните пневмонии (моля те, nadi-jo , обърни внимание на правописа на думата) не се "хващат" на слушалка и щом лекар казва пак да я снимаш, значи трябва.

--> правопис на ренТген !

Нали уж не са ренгените от едновремешните-вредни,казват че са от ново поколение-безвредни.

  hahaha по-голяма щуротия не съм чувала...  Joy Joy

# 9
  • Мнения: X
В случая, трябва да преценишш кое е по-важно. А по-важното е очевидно. Не се притеснявай . Иван го гледаха на рентген през 2 последователни дни, защото беше глътнал едни стотинки. Е какво да направя....нали трябваше да се види дали се движат или са заседнали някъде.....а и когато ни приеха в болницата за наблюдение, трябваше да го видят. На скенер пък му гледаха главата когато беше на 2.5 месеца:( Тогава го бях изпуснала и.......трансфонтанелната ехография не показа това което исках да чуя и се наложи скенер. Там всичко се оказа чудесно но....изобщо не се замислих дали е вреден или не. А пък и ....хората които работят на такива места тогава....до сега да са умрели.....

# 10
  • Burgas
  • Мнения: 92
Преди една седмица и на моят син му правихме ренгенова снимка, защото имаше висока температура (39,2), и личната искаше да се увери да не би да има скрита пневмония. Оказа се , че това е просто вирус, който протича с висока температура и болки в корема. Но и колкото да е вредно, поне се успокоих , че не е нещо по-сложно. Докато има лекари които ти казват, че нищо ти няма , а всъщност не са уловили пневмонията и след товааааа.... Sad
Така, че по-добре два пъти да бъде облъчван, отколкото после повече проблеми и лекарства и т.н.  Cry
Надявам се ,че сега всичко е О.К. newsm10
А до колко е вредна самата процедура не знам, но нали медицината напредва така , че по вероятно е самото облъчване да е по малко отколкото, когато ние сме били малки. baby_neutral

Общи условия

Активация на акаунт