Ех тези зеленчуци и плодове

  • 8 414
  • 17
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 440
Четох , четох в библиотеката и се рових по стари страници на форума, но не успях да си отговоря на въпроса :"Кои зеленчуци и плодове са подходящи за 4-5 месечно бебе?"
Сега съм купила едни пюрета с картофи , моркови и тиква . Те знам , че са ок . НО мога ли да дам това пюре асорти на АМ-АМ , там има и домат ?!?!? Thinking  и много други зеленчуци , за които ми се вижда рано ? Мога ли да дам череша /пак готово пюре на АМ-АМ? Изобщо какво и горе-долу кога ?
Моля без коментари от типа :"Ама защо го захранваш това дете толкова рано?!" и тям подобни  Crossing Arms
А да и кажете как е при вас .Какво количество зеленчуково пюре и с или без мляко ?
Май стана дълго , ама съвсем се обърках  ooooh!

# 1
  • sofia
  • Мнения: 482
ами то много сложно. Започни със изброените от теб - картоф, морков, тиква и докато стане време да включваш и другите, то бебо ще по-голям. Чела съм че с доматите малко се поизчаква...
Можеш след като си включила трите зеленчува да дадеш карфиол, за друго сега не се сещам...
Плодови - ябълка, круша, банан...
Като за начало май е достатъчно?
Предполагам знаеш за цитрусите - след 1 год.

# 2
  • Мнения: 193
Зеленчуковите пюрета ги правя с: картоф, морков, тиква, лук и червени пиперки. Плодови - купувам готови на хип - круша, ябълка и тиква, фруктов десерт, дори малини  и боровинки с йогурт (дават го за над три или четири месеца), ябълки праскови и банан и много други.
Зеленчуковото пюре го правя с ад. мляко и й давам около 170 гр.

# 3
  • Мнения: 1 381
към зеленчиците можеш да привавиш и спанак, броколи, тиквички, грах. Суветвам те да си купиваш готови, защото там съотношението е по добре преценено. Само гледай да отговарят на вашите месеци и чети оригиналния етикет.

За плодове боровинки, череши също може , банан, кайсии и праскови и пак си купивай готови. Тези на Хаме са доста добри. Аз съм давала всички дори ягоди и горски плодове- просто гледай етикета за месеците на бебо.

# 4
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Но ги включвай постепенно,едно по едно.Да видиш дали ще има отрицателна реакция.И аз имам асорти, но не смея да ги давам,захранвам от две седмици.До сега сме на морков,картоф и тиква.

# 5
  • Мнения: 7 106
Ягоди, малини и горски плодове не мисля че е добра идея за бебе до годинка, да не говорим за 4-5 месеца  Rolling Eyes .....

# 6
  • Мнения: 717
Ей така давали на племенника на мъжа ми като бебе компоти от ягоди и малини  Imp детето сега е алергично към всякакви такива, а да знаете как му яде. Да знаеш, вика ми свекървата, колко компоти изпи  Imp

Иначе и аз имам въпрос - прочетох навсякъде, че плодовото пюре (следобяд) не може да замени млечно хранене, но мийта педиатърка е категорична, че леко-полеко трябва да яде само плодовото пюре без мляко  Thinking

# 7
  • Мнения: 18 542
Подходящи са според мен
зеленчуци: картофи, спанак, тиквички, чушки, моркови
плодове: ябълки, круши дюли, череши, вишни, грозде, джанки, пъпеш, сини сливи, шипки
всичко това след съответното захранване разбира се.

# 8
  • Велико Търново
  • Мнения: 279
Аз започнах с няколко лъжички картофено пюре , и постепенно увеличавах пюрето и намалявах млякото ,докато заместих обедното мляко с пюре.
Освен картоф давах тиква, грах и зелен боб, като слагам по 1-2 лъжички в картофеното пюре,после 3-4 и т.н.  
Обаче бебока се позапече и ми се струва,че попрекалих с картофеното пюре. След 2 дена само тиква се оправи.
От плодовите пюрета -  давала съм ябълка,круша, сливи,череша и банан.

# 9
  • sofia
  • Мнения: 482
Аз пък си я карам както смятам за добре - мисля, че млякото не бива да се замества от каквито и да било пюрета, дори ще се притесня, ако бебка откаже мляко, а дали ще яде пюре или каша ми е все тая!

# 10
  • Варна
  • Мнения: 440
Мда- ясно. Ще изчакам с асортито с домати и естествено никакви мъхести или ягодови , както и цитрусови .
 А може ли някой да ми каже от кога мога да давам домат ? Ей така интересно ми е ...
Тия дни нещо ми се провали схемата с пюрето на обяд Cry . До сега - близо седмица - си хапваше цяло малко пюренце с лъжичка и нямаше проблем . От 2 дена не мога да му дам и грам с лъжичка . А не е от пюрето , защото като го сипя в шишето му плющят ушите и реве после за още  ooooh!  Дори ми отказва кашата  Thinking , а нея определено я хареса - ябълкова на Хумана . Дали не е зъбки ?!?!?

# 11
  • София
  • Мнения: 985
Цитат на: oranda
НО мога ли да дам това пюре асорти на АМ-АМ , там има и домат ?!?!? Thinking  и много други зеленчуци , за които ми се вижда рано ? :


освен всичко, което ти казваш съдържа и брашно и вкуса му е отввратителен. Аз винаги го смесвам с някакво друго пюре с по-готин вкус, защото иначе не може да се яде.

# 12
  • София
  • Мнения: 6 999
Цитат на: Shali
Ягоди, малини и горски плодове не мисля че е добра идея за бебе до годинка, да не говорим за 4-5 месеца  Rolling Eyes .....


Не мислиш ли, че се отнася за сурови плодове, а не такива от пюре?

Не се заяждам и аз не съм давала на моето бебе от пюретата със горски плодове все още /на 8 месецае/, но ми се струва невероятно диетолозите, който изготвят рецептите за пюрета да не го знаят това. Затова и си мисля, че се касае за сурови /необработени/ плодове, а не такива от пюрета. Може би ги обработват така, че да стават за ядене и от по-малки?

Четох в сайта на една известна.../диетоложка, специалист по детско хранене?/ англичанка - Анабела някоя си... имаше дори ягоди в някакъв десерт за бебе. Изрично беше написала да се обелят.

# 13
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Иса, иди в клуб Алергии в Дира и попитай... Аз питах - аз съм с алергии, детето не е проявило никаква за сега, но внимавам. На 18 месеца не съм давала подобни пюрета. Майките с по-голям опит с алергиите там бяха категорични - няма нужда от бързане, което може да доведе до излишни неприятности.

# 14
  • Мнения: 7 106
Цитат на: Isa
Цитат на: Shali
Ягоди, малини и горски плодове не мисля че е добра идея за бебе до годинка, да не говорим за 4-5 месеца  Rolling Eyes .....


Не мислиш ли, че се отнася за сурови плодове, а не такива от пюре?

Не се заяждам и аз не съм давала на моето бебе от пюретата със горски плодове все още /на 8 месецае/, но ми се струва невероятно диетолозите, който изготвят рецептите за пюрета да не го знаят това. Затова и си мисля, че се касае за сурови /необработени/ плодове, а не такива от пюрета. Може би ги обработват така, че да стават за ядене и от по-малки?

Четох в сайта на една известна.../диетоложка, специалист по детско хранене?/ англичанка - Анабела някоя си... имаше дори ягоди в някакъв десерт за бебе. Изрично беше написала да се обелят.


Именно поради факта, че няма единодушно мнение по въпроса дали претърпелите термична обработка продове от този вид са безпроблемни, аз не бих рискувала да ги дам на тази възраст.Не бих дала на моето дете ягоди  във какъвто и да е вид, както и не бих дала съвет на някоя майка да даде на детето си.Ами ако тя се довери на думите ми и възникне проблем?
По-добре да сме ненужно предпазливи, отколкото да се правим на смелчаци и после да съжаляваме.
С най-добри чувства  Grinning  Wink !

Общи условия

Активация на акаунт