Напуснах работа 2г. след раждане - сега какво?

  • 500
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 896
Понеже реших да не се връщам на работа след края на майчинството, работодателят пожела писмено да го потвърдя, за да може да наеме друг на мое място. Трудовият ми договор е прекратен от някаква дата в края на декември.
Въпросът ми е - тъй като имам някаква трета неплатена година, която ми се полага, сега губя ли я?
В смисъл, трябва ли да си внасям социални и здравни осигуровки за тази година или мога да направя нещо, така че да не ги дължа?
Много ще съм ви благодарна за отговорите, материята ми е доста тъмна.

# 1
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Доколко си спомням я губиш.При мен положението беше почти същото,само че се споразумяхме да ми даде някакъв документ/съжалявам,но не помня точно какво беше/,че ме съкращава и е по взаимно съгласие/или нещо такова/.След това се регистрираш на трудовата борса и не внасяш осигуровки.Аз не се възползвах от това,защото 2 седмици по-късно започнах друга работа. Peace

# 2
  • Мнения: 3 161
Опасявам се, че ако се регистрираш в бюрото по труда, веднага ще ти предложат работа като учител по английски. След като откажеш веднъж-два пъти, ще спрат да те водят безработна вероятно и едва ли ще ти плащат осигуровките. Но не е лошо да отидеш до бюрото и да питаш все пак.

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 375
Не ти се полага никаква трета година неплатена! Отдавна се промениха нормите. Имаш право на по 6 месеца всяка година неплатена отпуска за отглеждане на дете до 8 години. Другите 6 от всяка година може да се използват от бащата. При определени условия може да се ползват от единия родител, но иначе не могат да се прехвърлят.

# 4
  • Мнения: 109
Не ти се полага никаква трета година неплатена! Отдавна се промениха нормите. Имаш право на по 6 месеца всяка година неплатена отпуска за отглеждане на дете до 8 години. Другите 6 от всяка година може да се използват от бащата. При определени условия може да се ползват от единия родител, но иначе не могат да се прехвърлят.

Да, определено се промениха нормите. Но нямате право всяка година на по 6 мес. неплатен отпуск.
Неплатеният отпуск е общо 6 мес. на майката и 6 мес. на бащата /при самотен родител  12 мес./, който може да се ползва до навършване на 8 год. на детето.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 5 528
Да, определено се промениха нормите. Но нямате право всяка година на по 6 мес. неплатен отпуск.
Неплатеният отпуск е общо 6 мес. на майката и 6 мес. на бащата /при самотен родител  12 мес./, който може да се ползва до навършване на 8 год. на детето.
До началото на 2007г можеше единият родител да ползва цялата година. От 1.1.2007г това отпадна. Можеш по всяко време да ползваш този отпуск. Иска се само да подадеш молба до работодателя.
Тъй като не се водиш на работа в момента значи не можеш и отпуска да ползваш. Трябва да се регистрираш в бюрото по труда и там според стажа ти казват колко време имаш право на обезщетение и в какъв размер.

# 6
  • Мнения: 1 896
ОК, мисля, че разбрах! Благодаря на всички.
Тъкмо навреме е отпаднала 3-тата година, да не ме е яд че я губя. А обезщетението за безработица май е нещо като 80% от минималната работна заплата, която пък е 180 лв., така ли е или процентът беше по-малък?

Общи условия

Активация на акаунт