За смученето на пръстчето от др. гледна точка

  • 923
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 265
Моят проблем е, че сина ми на 4г и малко продължава да си смуче палчето когато спи. Доста съм прочела тук и знам доста трикове за отказване от този навик. Скоро във форума прочетох за Daum Exol. Отидох в кварталната аптека да попитам, а там една възрастна фармацефтка ми каза, че е по-добре детето да се остави да си смуче пръстчето  Shocked Естествено попитах защо, а тя ми каза, че най-вероятно този навик се дължи на някакъв психологичен проблем. Примерно, ако детето е по-емоционално, ако ходи на градина, ако скоро е имало по-силни емоции (независимо "+" или "-"). Също така каза, че ако изкуствено премахнем този навик, много вероятно било да се появи друг, по-малко контролируем - например тик. Та сега съм в голяма чуденка, понеже и детенце не е много малко, всички много добре знаят за вредата в/у зъбите, деформацията на костта на пръста и т.н.   bouquet Ама и не искам това да отмине и да вземе да се появи някой тик напримерно  Naughty Някой може ли да ме посъветва как е най-добре да постъпя  Praynig Пропуснах да отбележа, че в будно състояние и при заспиване не си смуче палеца, а само през ноща в полусънено състояние   bouquet

# 1
  • Мнения: 17 407
И дъщеря ми е така- пробвахме Даумексола преди 2 години още, миналата година- пак. Ефектът при нея е временен- месец-два. Оставили сме я да си смуче палеца- при нея това действително е начин да се успокои и заспи.

# 2
  • Мнения: 1 655
Много мъдра аптекарка. На същото мнение като нея съм и аз. В хомеопатията има една теория за подтискането. Ако подтиснеш даден признак или заболяване, то той се проявява на по-високо ниво, на по-важен орган и т.н. Синът ми пък си гризе ноктите, но и за миг не ми е минало през ума да го мажа с Даум Ескол, дори се опитвам да не му правя забележки. Според мен така той изявява подтиснати емоции през деня, ако му забраня, тези емоции ще си останат в него и след време ще избият в друг по-сериозен проблем. Просто гледам ръцете му да са максимално чисти през цялото време.

# 3
  • Мнения: 639
Моята щерка както се вижда от лентичката скоро ще навърши пет г. и също си смуче палеца.Аз съм пробвала много начини да я отуча но ефект -0.Включително и това ,че преди 2г.  падна от люлка и счупи 5 зъбчета ,правих ме операция на венеца ,след това поради раните не си смука пръста около 3м. ,но след като всичко отмина отново започна.Смучи го винаги когато се почувства несигурна или емоционално претоварена.Вечер също преди да заспи но не и по време на сън.Правих ме консултации с психолог и той ни обясни ,че някой деца изпитват необходимост от този навик.Няма гаранция ,че като осъзнаят по- късно какво правят и ще се откажат - напротив.Това са деца и хора с по- чувствителна натура ,по-крехка психика и въобще малко по- различни емоционално от другите.Сега вече не ми прави такова впечатление този навик даже ми е сладка като я гледам така с пръстчето и аз следя най -вече за чистите ръце.Гледай филма с Киану Рийс /дано така да се пише/"Вреден навик".

# 4
  • Мнения: 1 485
Аз май съм объркала мястото за публикуване на тема,защото питах в здравословните проблеми.Съжалявам! EmbarassedНеви и моята  дъщеря си смуче по същия начин пръста като и твоята.Само,че имаме и допълнителни атрибути-една мека бебешка възглавница крайчето на юргана.И това е, няма ли ги -заспиване не!!!Дори си ги носихме и в болницата веднъж,когато ни приеха по спешност.Опитах с всички възможни средства,но няма ефект.А случайно психолога да е споменал за евентуални други последици,като изкривена захапка,криви зъби или нещо друго?А за филма ?

# 5
  • Мнения: 984
сега като чета се замислих, че дъщеря ми си хапеше ноктите преди 3г. и аз не и разрешавах и тя спря, но сега си хапе бузите от вътрешната страна и се получават огромни афти, борих се и стова, но без резултат, сега съм я оставила да се хапе, после мажа и така

# 6
  • Мнения: 1 640
Аз си смучех пръста и си въртях около пръстите косата едновременно!Повярвайте-не ми е изтънял пръста,не са ми криви зъбите,само косата ми остана малко по- къса отзад,където я скубех чрез въртене ,цели13 години!
Моля, не травмирайте децата,оставете ги намира.Аз въпреки подигравки,подмятания и безброй опити,някой дори абсурдни,от страна на роднини,продължих с вредните си навици.

# 7
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 705
По същия начин. Смучи си пръста при заспиване и докато спи. Мачка си и крайчето на одеалото. Говоря му, че е вече голям. Имахме краткотраен ефект. Сега покрай градината пак започна доста усилено. Обясняваме се, сутрин му е гадно (погнуса) от собствения си олигавен пръст, но продължава и аз не правя драма от това, защото явно има нужда.
Моя приятелка ме успокоява, че нямало абитуриент, който да си смучи пръста, но пък една мама от форума преди време беше споделила, че все пак е запазила този навик  Rolling Eyes

Той се роди с много изместено напред небце. Подозирам, че и в корема ми си е смучил пръстта. Брекетите след време са ни в кърпа вързани.

# 8
  • Мнения: 265
Ами, то на мен по принцип не ми пречи, ама аз като малка имах от онези гадните скоби на зъбите  Sick А пък той сега е с едни хубави и равномерни зъбета  Party и неискам да се изкривят  Confused

# 9
  • Мнения: 2 757
Няма гаранция дали ще се промени захапката. Но аз примерно до 1 клас си смучех пръста. Захапката ми се промени. Не е фрапантно, но зъболекар веднага го забелязва. Странното е, че не са го забелязала като съм била по-малка и не е било късно да се коригира. Но има случаи на вече тиинейджъри, от смукане на пръст не могат да си затворят зъбите - отпред имат дупка колкото да се вкара цял пръст, самата кост е деформирана. Картинката не е красива.
Иначе се замислих за по-чувствителните деца и смукането на пръст - и аз съм такава била и синът ми е такъв и много си смуче пруста - без него не заспива, че дори често си спи с него. Вече наблюдавам лека несиметрична промяна в захапката му. Но се чувствам безсилна да изкореня този навик. Напълно възможно е един ден да ме обвинява, че не съм го отказала. Мисля да направя нещо по въпроса като почне да разбира. Сега просто не виждам какво. Самата аз съм съм се сърдила на майка ми, че не е забелязала какъв ми е проблема и не ми е оправила захапката навреме. Тя даде всичко от себе си да ме научи да казвам правилно "с" и "ц" , но така и не успя, защото не се постара да открие да причината за това, а в неин си стил мен ме изкара ква ли не и едва ли не, че нарочно така говоря и не можа да си набие в главата, че аз просто не мога по друг начин.  Така че е добре да имате предвид тези неща като майки.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 352

Моля, не травмирайте децата,оставете ги намира.

Абсолютно подкрепям. Дъщеря ми се отказа сама малко след 3-тата си годинка.
Надявам се и Митко да се откаже сам. Не съм правила никакви опити. Смятам, че това е емоционална потребност и детето трябва да я преодолее само.

# 11
  • Мнения: 5 647
Дъщеря ми си смуче палчето от време на време, докато спи. Явно не толкова, защото има нужда от това, а заради навика, защото като й кажа да не го прави и тя ми отговаря: "О, забравих". Според мен е най-добре да му се говори на детето, че това, което прави не е хубаво и да се отсави само да се откаже. Поне при малката това проработи.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 567
Абсолютно подкрепям Къпинче. Аз си смучех пръста до гимназията.
Не са ми криви зъбите, нито ми е проскубана косата, нито палецът ми е деформиран.
А наистина тормозът от страна на родителите ми, още повече усили "проблема".

# 13
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Деница си смучеше пръстите. Не палеца, а среден и безимен.
Хм, напълно осъзнато се отказа от този навик. Вече е на 6г.7м. Не съм я виждала с пръсти в устата поне от половин година. Опитвах какво ли не, но и не бях особено настоятелна - вързахме и пръстите с лейкопласт - беше го избутала със зъби в основата на пръстчето и пак си ги бе смукала. Не повторих. През изминалото лято пробвах и горчивия лак /който просто не мога да запомня как се казва/. Има ефект. Но трябва да се лакира през 2-3 дни, за да горчи. Пък и тя беше достатъчно голяма, за да осъзнае, че лакът  само и помага  да се пребори. На втората седмица си казваше "Няма нужда да ме лакираш, мамо. Аз и сама мога да спра". Милото ми дете, нямало е нужда да се шашкам, че никога няма да престане...

# 14
  • София
  • Мнения: 2 164
Дъщеря ми си смуче пръстчето, но никога не съм правила трагедии от това. Забелязала съм, че го прави, когато й се спи или когато й е скучно. Не смятам да я травмирам излишно като й забранявам или й се карам. Ще я оставя сама да се откаже.

Общи условия

Активация на акаунт