От каква възраст децата трябва да се къпят сами?

  • 5 240
  • 36
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 7 242
Провокирана от една друга тема, искам да ви попитам от колко годишни вашите деца се къпят сами. Ако може отговорите да са от личен опит, а не хипотетични Grinning.

# 1
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
   Голямата вече се къпе сама,но за косата още не и се доверявам,едва ли ще успее да я измие както трябва. newsm78

# 2
  • София
  • Мнения: 4 867
виктория се къпе сама откъм 4-годишна, отначало помагах само за косата, но бързо се научи и с нея да се справя.
габа - на мама бебето - ще навърши 5 през април и все още някой друг я къпе по простата причина, че рискуваме да направи наводнение, ако я оставим сама в банята newsm37 всъщност, отдавна се каня да я оставя да се оправя сама, но все нямам време да я чакам. напоследък се къпе в последната минутка преди времето за лягане. в петък вечер ще я пробвам за колко време ще се справи - проблемът е наистина времето, иначе знам, че ще се сапуниса и изплакне успешно (дори по няколко пъти Laughing)

# 3
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 181
И Ради се къпе сам от около 4-годишна възраст, само някой от нас влиза да му сапуниса гърба.
Откакто малкият проходи обаче предпочитат да се къпят тримата с баща си заедно. От една седмица двете хлапета се къпят почти сами и с контролни влизания Wink

# 4
  • Мнения: 25 600
От около 5 години?  Thinking Там някъде. Но докъм 6-7 години го контролирах и помагах за гърба. Контролът беше свързан главно с това, да не се заиграе с водата и да излезе некъпан от банята.  Mr. Green

# 5
  • Мнения: 891
Мен направо ме хвана срам  Embarassed Дъщеря ми следващия месец ще навърши 5, а още я къпем ние с баща и.
Не сме я оставяли да се къпе сама, но ще трябва да пробвам да видим дали ще се справи  newsm78

# 6
  • Мнения: 2 700
Срам не срам, но аз и досега й мия косата.  Sick Сигурна съм, че може сама, но изпитва панически страх от шампоан в очите (а косата й е доста дълга). Пък и честно казано, абсолютно механично се бях абстрахирала от възрастта й.  Embarassed Сега като се замисля май е пределно време да я оставя да се справи със страха си.  Thinking
Иначе за самото къпане - около 6 годишна.

# 7
  • София
  • Мнения: 6 999
От няколко месеца се 'къпе' сама. Стои под душа сама, а аз влизам по някое време и подвиквам през затворената врата на душ-кабината да измие това или онова, както и да си намокри косата ако ще я мием.

Докато си мие зъбите под душа аз слагам по малко сапун тук и там и/или мия косата.

На 2г. и 3-4 месеца беше като ме изгони от банята. Даже тема пусках тук по този повод.  Thinking

# 8
  • Мнения: 533
И аз си признавам, че още я къпя  Embarassed, т.е. помагам и уж за косата, а после за да стане по-бързо и помагам и за другото.
Въобще като се замисля, май доста я обгрижвам, не че не може и сама, ама с това моето "хайде по-бързо", май вредя и на двете ни  newsm78

# 9
  • София
  • Мнения: 7 242
Добре, де.. Цвети отскоро се къпе сама /с малко помощ понякога/ и то поради факта, че аз не мога да го правя сега. Може би, ако можех, още щях да я търкам с гъбата и да й мия косата /иначе тя сама си се плацика и се маже с гъбата с часове от години, ама на това не му викам баня/. Повечето ми приятелки с деца на по 5,6,7 г. също ги къпят. Пък тук гледам случаят е обратен - на почти всички, децата са самостоятелни и се къпят сами Thinking. А пък в тази тема, която провокира питането ми, много майки се възмущават, че има 7 г. деца, които ги къпят:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=155625.0
На мен не ми се вижда възмутително. Разбира се, че и за детето и майката е по-добре колкото може от по-рано то да се обслужва само, ама чак пък толкова остри реакци...

# 10
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
след 6 навършени, ако добре си спомням.  Rolling Eyes
Ама последната 1г. се къпе качествено. Другото беше по-скоро игра.

# 11
  • Мнения: 1 100
Лелеее, моят брат е вече на 7, а още не се къпе сам. Сигурна съм, че на майка ми не и и минава през главата да го остави сам.
Аз доколкото си спомням първи клас сама се къпех...

# 12
  • Мнения: 2 700
Лекси, не ми се чете другата тема, но не виждам нищо чак пък възмутително да си изкъпеш детето. Нали знаеш, че във форума всички са перфектни. Wink
Пък и както е казала Шани, между това дали се къпе или се къпе качествено има разлика. Те и бебетата се опитват да ядат сами, но не го могат от първи опит Peace

# 13
  • София
  • Мнения: 3 421
 Ами къпе се сама, но от около половин година. Обаче за косата винаги аз - с това косище аз се справям трудно, та тя не виждам как ще я измие. Но тъй като миенето на косата е един път седмично сме решили проблема като влизаме да се къпем заедно за да не се мокря аз само заради измиването на нейната коса.

  И аз се къпех от много малка сама, но и ясно си спомням как просто си седях под душа и се наслаждавах докато се свърши топлата вода - на това не му викам самостоятелно измиване, а ...лигавене.

 Почти всичките ми познати си къпят децата горе-долу до 6-7 год. възраст. Като по-малки майките, а после се ориентират към татковците(ако са момченца).

 Във въпросната тема реакциите бяха много крайни!

  
 

# 14
  • София
  • Мнения: 6 999
Лекси, не се смятам за експерт по темата и не мога да заявя компетентно от кога трябва да е самостоятелно всяко дете в тази или онази област. Като лаик обаче мога да кажа, че в БГ децата прекалено се обгрижват, особено пък момчетата. Някак тук имаме за важни едни неща и за неважни други. В други държави забелязвам точно обратното.
Най-елементарния пример: Първата ми бавачка си отиде заради яростния ни конфликт дали да учи Дариа да се храни сама или да я учи да пишка на гърне /детето беше на 1 година/.

В темата, която те е провокирала, възмущението на повечето от нас не е за самостоятелното къпане, а за спазването на правилата. Това първо. И второ, което за мен е ужасно важно - децата на всеки човек са си важни за него. Не разбирам защо аз възрастния трябва да се съобразявам с дете неспазващо правилата само защото е дете. Не виждам нищо крайно в това  да влезеш в баня, на която пише 'жени' и да се възмутиш, че има мъж там, пък бил той и 7-годишен. Ама той бил бебе, ама в Швеция как се къпели, ама баща му го нямало, ама майката била нудистка... Това мен не би ме интересувало - има правила и те следва да се спазват.

Но да не пренасям онзи спор тук.... Peace

Общи условия

Активация на акаунт