За вигантол-а??????

  • 1 466
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 132
Здравейте, мами!!!
Иси вече е на месец и дванадесет дена и тежи 5 кг. Кърмим се непрекъснато и постоянно - много ми е хубаво. Марти вече е на 5 год. но като бебе така и не успях да го кърмя. То е защото нямаше кой да ми обясни как да се справя, а и нали ми беше за първи път....Както и да е! Сега всичко е прекрасно и аз съм много доволна. Едно нещо, обаче не ми е ясно - трябва ли да пием вигантол. В дебелите книги пише, че от 20-тия ден се дава, помня, че и на Марти давах, но сега нашето педи ми каза да ям сусамен тахан и че ако Иси започне да надава много бурно тогава ще включи вигантол-а. А той си надава стабилно - 1,650  кг. за месец, даже ни казаха да махнем нощните хранения, не че ще ги махна. Сигурно всички вие давате вигантол, но ако някой нещо знае...може пък да има някакви новости, за които аз не знам?????

# 1
  • Мнения: 1 427
Аз Вигантол не давам.Всъщност около 2 седмици давах и после го спрях.Има и други майчета, които не дават.Достатъчно време сме навън, набавяме си вит.Д директно, не тъпча детето си с химии! Peace

# 2
  • София
  • Мнения: 12 201
  Аз давам по една капка когато не забвравя и то за спокойствието на таткото, че педиатърката така е казала. Доста се бях разчела по едно време и ако се кърми и поне по 20 мин на ден май беше, са изложени личицето и ръчичките на слънце няма нужда от капки.

# 3
  • Мнения: 2 019
в началото давах по 2 капки,а сега по 1 по препоръка от педиатърката

# 4
  • Мнения: 2 829
И аз не давам Вигантол, въпреки че сина ми наддава доста. Но се разчетох и прецених че няма нужда- аз поемам достатъчно вит.Д с храната а и двамата сме по доста време навън всеки ден. Но всеки път напомням на докторката внимателно да провери фонтанелата, но не и казвам че не давам вигантол. Решението е твое, мисля че 1 капка на ден няма да навреди, но аз по принцип не обичам химиите.

# 5
  • Мнения: 508
Аз давам, по две капки всяка сутрин. Имам доверие на педиатърката. Все пак Марти е зимно бебе и надали приема толкова витамин Д, както едно лятно бебе/може и да не съм права/. Но от майка ми знам, че аз  също съм пила задължително, но Деавид/нещо такова/, пак защото съм родена ноември. Не мисля, че е вреди. Аз лично, давам, защото дори и химия, все пак съм сигурна , че  си набавя нужната доза витамин Д. Немога да разчитам, че под шапките, шаловете и екскимосите, прониква някакъв слъчев лъч, достатъчен за профилактика. Е, сега е топло, ама после? newsm78

# 6
  • София
  • Мнения: 3 609
По две капки всяка сутрин и с двамата.С баткото го спрях на около9-10 месеца по преценка на педиатъра Peace

# 7
  • Мнения: 7 430
Когато излизаме навън и има Слънчице - не давам, но иначе (ако не се излиза) през няколко дни давам по 2 капки Peace
НА баткото давах до година и половина, понеже фонтанелката не искаше да се затвори Confused

# 8
  • Мнения: 179
Ами ние пием всеки ден по една капка,иначе сме всеки ден на разходка.И аз в началото мислех да не давам и ги бях спряла за един месец и нещо и на следващата консултация доктора каза ,че фонтанелата му е малко по-гпляма от колкото трябва.Затова отново започнах да ги давам.Резултата беше на лице,докторат каза че вече се е затворила колкото трябва за тази възраст.Не знам ,но мисля ,че е до преценка на родител.Ако прецениш ,че не трябва не давай ,но аз също сам по цял ден с детето навън и давам щото мисля ,четрябва. newsm12

# 9
  • Мнения: 132
 Искам да поздравя Aila, за смелостта и силата, с която гледа малките. Нека са ти живи и здрави!!!!
 И да благодаря на yanast, че то нея и от hedra черпя най-много кураж.
 Аз също не обичам химиите и съм прегърнала с две ръце хомеопатията, така, че решението на педито да не давам вигантол ми допадна. НО пусти  му страхове и съмнения!!!
Ям доста ядки на ден, но не винаги Слънчо ни гали, а то това основно предизвиква продукцията на вит. Д в организма.
За сега и аз няма да давам, пък после ще видим...
Благодаря ви момичета!!!

# 10
  • Мнения: 1 896
Ако четеш на английски, виж една статия тук:
http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/vitamin-d.html
Общо взето ако детето ти не е негърче и ти не ходиш със забулено лице (щото и ти му даваш вит. Д с кърмата, така че и от твоя статус зависи), и ако не живеете близо до полярната окръжност, са достатъчни два часа седмично на открито, при положение че е открито само лицето на детето.
При това не е задължително да сте навън всеки ден, защото вит. Д се складира в организма.
Оптималният вариант за получаване на вит. Д не е през храносмилателния тракт, а от кожата чрез излагането й на слънце, защото по този начин се избягва опасността от натрупване на токсични количества.
Иначе в Норвегия например, където в една сериозна част от страната зимно време въобще не съмва, препоръчват да се дава вит. Д, само че във вид на рибено масло (cod liver oil), а не от синтетичен произход. Не знам дали такъв вариант има на разположение и тук, но според мен няма и нужда да се тревожи човек толкова. При изключително кърмените до 6 месеца бебета никое изследване не открива случаи на рахит, според статията, която цитирам от kellymom.com
А мога ли да попитам кой е този отворен варненски педиатър, който не дава вигантол ей така? Може би Кирязов? Ние бяхме при него и не давахме вигантол.  Simple Smile

# 11
  • София
  • Мнения: 1 067
Давам по една капка на ден.

Свързано е май от степента на зарваряне на фонтанелата за броя на капките. Може вашият педиатър да е преценил, че се затваря бързо и затова...

# 12
  • Мнения: 3 161
Все още не съм давала. Но мисля да дам няколко пъти, за да не ми е трудно да отговоря положително на педката като попита.

# 13
  • Мнения: 6 243
Дъщеря ми е на 2 г. и 8 м. в момента

Като се роди, попрочетох тук-там за даването на синтетични витамини. По принцип съм с убеждението, че природата си има правила, които не винаги съвпадат с правилата на фармацевтичните компании. А че нашите доктори обичат да се презастраховат, не е новост за никого. Така че реших да не давам нито вигантол, нито деавит. Детето си порасна здраво и право. Педиатърката дори не предположи, че не й давам нищо, а на всяка консултация, след като я прегледаше, все пи повтаряше "Продължавай все така с Вигантола!". И понеже явно детето си беше в ред, аз продължавах все така с вигантола - в смисъл, да не го давам. Фонтанелата се затвори към година и 6 м., което според нашето педи е в нормата. Рахит не е имала. В интерес на истината, тя нищо по-сериозно от сополи не е имала, което ме прави много щастлива.

# 14
  • Мнения: 5 026
Аз все още давам-редувам:един ден 1, а на следващия-2 капки. Педи каза, че ще е така до 1-та годинка.

Общи условия

Активация на акаунт