За маята и втасването

  • 21 523
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 57
Здравейте!
Знам, че има доста теми, изчетох повечето, но имам много наболял вапрос.Днес ще правим прощъпулник на дъщеря ми и няма време за готова пита.Сега остава да запретна ръкави, но имам нужда от помощ.За коледа правих постна питка с мая - пълен провал.Проблема беше, че не втаса и не се удвои, а разтворих маята в хладка вода с малко захар.Изчаках да се понадигне, после и тестото остави на топло да втаса.Но изобщо не се надигна Sick
Помогнете ми със съвети, че ще бера срам и ще проваля празника. baby_neutral
Избрала съм си рецепта от тук, но мисля, че проблема ми е само бухването.
Как, къде и колко да втава тестото?
Предварително благодаря!

# 1
  • София
  • Мнения: 471
Всички продукти трябва да са ти топлички. Ако във вече втасалата мая сложиш студени другите продукти /извадени от хладилника/ може да пресечеш втасването. А за да стане на "конци" трябва да "удраш" топката тесто в масата /дано да си ме разбрала/.Успех в месенето и весел празник!

# 2
  • Мнения: 1 708
1 кг.брашно
2 яйца
2-3 супени лъжици кисело мляко
2-3 супени лъжици олио
1 ч.л.сол
1 ч.л.захар
1 кубче мая(2 пакетчета суха мая)
хладка вода около 400-500 грама
околоПресяваш брашното(около 1 кг) и в него слагаш солта.Прибавяш яйцата като отделяш единия жълтък за намазване,олиото,киселото мляко и размитата предварително мая в хладка вода със захарта.
Замесваш тесто и ако ти е трудно да месиш го удряй в плота колкото пъти можеш.

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=21776&photo=198

1 кубче мая е за 1 кг. брашно
Тестото с мая за да втаса изисква повече месене
Оставя се на топличко покрито с кърпа за около 20-30 минути (когато го омесиш правиш дупка с пръст и го оставяш да втаса,когато дупката се запълни почти значи е втасало.)
След като втасапърви път оформяш питката и оставяш отново да втаса.
Печеш в предварително загрята фурна.

П.С Може и маята да не е била прясна и затова да се е получило така с твоята пита!


# 3
  • Бургас
  • Мнения: 6 172
На моята мая /прясна/ на опаковката пише да не се добавя директно захар и сол при разтварянето

# 4
  • Мнения: 127
Аз правя пипата на sneji -водата може да се замени с прясмо мляко, а количеството е една купичка(шоличка)от тези металните. Първо меся около 15-20 минути, след това 20 минути втасва,след това пак размесвам,оформям и втасва още 20-30 минути.Ако все още не си почнала с месенето мога да ти кажа оригинално оформяне на питата

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
На моята мая /прясна/ на опаковката пише да не се добавя директно захар и сол при разтварянето
И на моята пишеше така, но аз си я разтворих, както си знам - с хладка вода, сол, захар и брашно, докато стане кашичка.
Иначе оставям маята /т.е. кашичката/ да удвои обема си, правя кладенче в брашното, добавям около 0,5л. хладко прясно мляко или айран, 3 яйца и 1 белтък /жълтъкът е за намазване/, сол и захар, маята и замесвам тесто. Бия го 50 пъти в масата и оставам да втаса в тенджера, после премесвам, оформям питката /винаги използвам мас или масло, никога олио/ и отново оставям да втаса. Намазвам с жълтък и слагам да се пече в загрята фурна. Като поставя питката във фурната, изключвам горния реотан и пека само отдолу около 20-25мин., после включвам и горния реотан и допичам, като проверявам с дървено шишче. Докато се пече само отдолу, фурната НЕ се отваря. Досега провал с питка не съм имала, а правя от 14-годишна, благодарение на майка ми, която просто е ненадмината в тестените изделия.

# 6
  • Мнения: 8 505
Разтварям маята в прясно мляко-топло,но не горещо (дори да няма в рецептата,добавям по малко,колкото да се разтвори в маята).След като съм омесила тестото,го оставям да втаса във фурната,без да е включена-в нея няма никакво течение,което да пречи на втасването.

# 7
  • Мнения: 127
много е важно питата да се слага да се пече във студена фурна и ниска температура-аз лично на 150-160- градуса

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
много е важно питата да се слага да се пече във студена фурна и ниска температура-аз лично на 150-160- градуса
Не съм съгласна Naughty - слагам я винаги в предварително загрята фурна, но като я сложа, изключвам отгоре и първо пека само отдолу на 180 градуса около 25 мин.

# 9
  • Мнения: 9 092
много е важно питата да се слага да се пече във студена фурна и ниска температура-аз лично на 150-160- градуса
Не съм съгласна Naughty - слагам я винаги в предварително загрята фурна, но като я сложа, изключвам отгоре и първо пека само отдолу на 180 градуса около 25 мин.

не се карайте, различните пити - се пекат различно. Има доста начини на печене - зависи фурната каква е, зависи от мощността  и др.такива, въпрос на собствено мнение е.
Лично на мен хляба повече ми харесва като го сложа да се пече в гореща фурна и намаля градусите.

# 10
  • Мнения: 784
 Сигурно вече съм закъсняла със  съветите - 15ч. е, но за другите които искат да знаят - ПРОФЕСИОНАЛЕН СЪВЕТ за месене и втасване в домашни условия (навремето учих УПК "Хлебна и сладкарска промишленост"):

1. Маята се разтваря в малко количество от предвиденото по рецепта мляко или вода (което пък трябва да е  хладко - не студено или топло) и се добавя брашно като за много гъста смес за палачинки. Тази смес се оставя във фурната на 25-30 градуса за около 20 мин. или видимо да кипне.

2. Пресявате брашното, слагате го в съд, правите кладенче (дупка) в средата на брашното, изсипвате маяната смес и другите продукти в кладенчето и замесвате, като вземате постепенно от брашно. Целта е: да постигнете максимално меко тесто, но все пак да се отлепи от съда и да може да се меси;  да го месите минимум време, но все пак да се получи хомогенна смест. Всяко месене повече от необходимото и добавяне на повече брашно повече от необходимото прави тестото жилаво, твърдо и не позволява да бухне добре.
Никога не се стремете да спазвате точно съотношението вода/брашно от рецептата, защото всички брашна са много различни.  Добавяйте брашно докато получите МЕКО тесто.
Винаги обръщайте внимание на указанието на маята - за какво количество брашно е!

3. Слагате тестото в дълбок съд, покривате го с фолио и оставяте да втаса ВЪВ ФУРНАТА на температура 25-30 градуса за около 1,30-2 часа или поне докато видимо удвои обема си. Най- добре ако фурната е с вентилатор.  Може да сложите във фурната и малък съд с вряща вода, която да се изпарява, защото втасването обича високата влажност.

4. Оформяте тестото във вида в който ще го печете и пак оставяте да втаса, като пак трябва да удвои обема си - пак във фурната на 25-30 градуса и поне за час.

5.Намазвате с яйце или само вода и печете във фурната на 150-180 градуса.

Успех на всички майки! Няма питка, която да се меси с по-голяма любов от тази за прощъпулника, затова винаги става хубава!  bouquet 
 
 п.п. Това, че от блъскането тестото ставало на конци, не е вярно, стане ли за блъскане, значи тестото е прекалено твърдо.
Фурната може да е загрята предваритело, но на не-повече от 150 градуса (аз не я загрявам).

# 11
  • София
  • Мнения: 35 812
Аз чакам докато втаса, понякога става за 30 мин, а друг път съм чакала и 2 часа.
Само водата ми е топла, за температурата на др. продукти не се съобразявам.

# 12
  • София
  • Мнения: 9 826
Аз пък от известно време меся само със суха мая.имах няколко провала с прясна мая,защото ми я продават замразена,а на нея пише да не се замразява.Доколкото зная условията на съхранение на прясната мая са от изключителна важност,а в доста магазини не ги спазват.Със сухата мая проблем никога не съм имала. Peace

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Пепчо, далеч съм от мисълта да се карам - просто фразата "много е важно..." за мен предполага, че ако не се спази последващото условие, няма да се получи желания резултат. Та, в тази връзка изразих несъгласие. Много съм далеч още от питките на майка ми, въпреки че нямам провали, нейните винаги са по-  от моите Rolling Eyes /Тя е правила питките за годежи, балове, сватби и кръщенета на половин Бургас/.От нея знам за загряването на фурната и за "биенето" на тестото, което пък няма нищо общо с твърдостта, както казва Еделвайс. Само че вече не помня каква беше целта, защото си "бия" по дефолт Crazy Довечера нашите ще идват за вечеря и ще питам майка защо се биеше тестото, но категорично мога да кажа, че не е защото е прекалено твърдо.
Валенцето, усещаш ли някаква разлика във вкуса? Защото аз само веднъж месих със суха мая, но ми се струваше после с по-различен вкус питката. Между другото, миналата седмица ми продадоха замразена мая и се изприщих, докато чаках кашичката да втаса, но нямаше проблем - питката дори стана много по-добре от предишния път.

# 14
  • София
  • Мнения: 9 826
Голди,не намирам никаква разлика във вкуса.Дори когато е със суха мая хляба става по пухкав някак.Сега имам машина за хляб и тя меси вместо мен,но и преди със сухата мая имах по-добър резултат.А за машината примерно почти всички рецепти са със суха мая.

Общи условия

Активация на акаунт