Основен ремонт на банята - въпросчета?

  • 28 667
  • 22
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 6 743
Замислили сме основен ремонт на банята лятото, но имам много въпроси.Четох каквото намерих тук и в "направи си сам", но не намерих отговор на всичките си въпроси.
И се нуждая от вашите препоръки  Hug
Плочки какви - бг, италиански, испански?
Каква е цената на кв. метър за поставяне по принцип (ориентировъчно)
Какъв таван, който да не задържа влага и да образува мухъл (нямаме прозорец в банята)
Препоръчайте прилични магазини за плочки и други за аксесоари, като мивки, шкафове и другите му там салтанати за баня.
И накрая - колко, грубо, ще ни трябва като сума newsm78
Благодаря ви предварително   bouquet

# 1
  • Мнения: 2 270
Ще следя темата с интерес и на нас ни предстои нещо такова на пролет!

# 2
  • Germany
  • Мнения: 7 924
Здрасти:)
Ние в момента сме в разгара на тотален ремонт и мога да се споделя как е при нас. Голяма част от инфото съм го взела от форума:)
Значи, за плочките - ние си купихме испански защото много ни харесаха като дизайн, но пък излизат по скъпичко /нашите са 30лв/м2/. Има и хубави български и са на половин цена.
за цената за поставяне - на нас майсторите са ни казали 15лв./м2
тавана ще е окачен, защото е ужасно крив и няма начин
магазините които бих ти препоръчала са 2 - Сико С / те имат на много места избери си от сйата им където ти е най удобно/ и Джесика кв. Враждебна, ул. Станислав Доспевски 35, тел. 945 5084 / това е склад/
а за обща сума - незнам много е относително и зависи от това какви плочки ще си харесате и т.н. На нас ще ни излезе към 4500лв, но това е с абсолютно всичко - мивки, душове, шкаф за баня, параван, плочки и т.н

# 3
  • Мнения: 4 300
Дамаянти,
Поставянето към 15-20 лв на квадрат. Аз поне за толкова намерих майстори, препоръчани ми от колежка.
За плочките не мога да дам мнение, защото честно казано ги избирам само по външен вид. Ако някои български ми харесат повече от испански, окото ми не мигва и вземам българските. Зависи какво искаш, защото примерно тези плочки с големи фигури ( няколко плочки правят едно цвете или нещо подобно) съм виждала само в няколко магазина ( напр. Мартинели) и със сигурност няма такива български.  За ето това говоря: http://www.snimka.bg/album.php?album_id=12658&photo=17
На мен лично не ми допада много, но вкусове много и различни.
За тавана имаш 3 възможности- окачен таван, боядисан и налепен с плоскости. От последния вид направихме на терасата след като миналата година имахме голям проблем с мухъла. Засега нямаме никакви проблеми, добре изглежда, много ненатрапчиво и незабележимо. Цената му е повече от добра ( самите плоскости са около 5лв / кв.м. + теракол и силикон за лепенето им). От сайта на направи си сам знам че се слагат и в баня, но не сме го пробвали все още. За окачените тавани ми се върти цена около 80 лв/ кв.м, но аз лично не ги харесвам и не съм се интересувала повече. Боядисването не е лош вариант, стига да не те мързи да го правиш всяка година. Така е направена банята ни във Варна. Всичко зависи от това какъв стил ще избереш и колко пари имаш, разбира се:)
Тоалетните са около 200-300 лв ( 200 за моноблок, обикновен и около 300 за тоалетна с вгардено казанче). Мивките не са кой знае колко скъпи- стотина лева. Ако си решила да имате шкаф цените са много различни. За основните неща като ориентир ти препоръчвам да си изтеглиш каталога на Видима Идеал. Горе долу са сред евтините техните стоки. Има китайски с до 20% по евтини от тях. И всякакви испански, италиански и не знам какви още по скъпи от тях.
За магазините на Джесика в София съм чувала че има добри цени. Иначе нищо не ти пречи да пообиколиш повечко магазини- идеи поне бол.

# 4
  • Мнения: 4 546
ние правихме ремонт лятото. плочките ни са български - към 13лв/км.метър. ако все пак имаш възможност да купиш вносни - казват, че испанските били по-добри от италианските. според мен тук възможностите са много и изборът зависи най-вече от това дали ще ти допаднат плочките като десен и размери , както и от финансите, разбира се  Wink
за труд ни взеха по 10лв/кв.м, но това май е доста евтино. по принцип трудът вървял горе-долу колкото са плочките като цена на кв.м.
за таванът - ние сме с вар, но пак има мухъл. мисля си, че окаченият таван би замаскирал само нещата - между него и тавана ще си се въди мухъл  newsm78 има също едни антибактериални бои - с такава боядисахме вертикалният щранг - е, има мухъл и по него. мисля, че направихме голяма грешка, че сложихме плочките до самият таван. така банята се херметизира и влагата няма как да излиза /имаме и вентилатор, но не го ползваме често./ струва ми се, че затова избива мухъл  newsm78 за налепен с плоскости таван за 1ви път чувам, ще следя темата  Simple Smile
аксесоари и фаянс има на най-различни цени. нашата мивка е на видима и струваше около 60лв. а имаше и разни вносни мивки от 200 лв и нагоре  ooooh!
за аксесоари дадох 200лв  ooooh!- закачалки, сапунерка, чашка за четките за зъби, кошче, четка за тоалетната, закачалка за хартията, етажерка за тоал.принадлежности и едно пластмасово шкафче с огледало /от най-обикновените/. тези неща всичките /освен шкафчето/ просто не исках да са пластмасови, а метални и взех от най-евтините.
ако ще махате старите плочки - за разбиване вземат около 100лв. ВИК тръбите са евтини, мисля че с трудът смяната им излезе 60-70лв. за цимент и лепила вече не мога да му хвана края колко пари ни излязоха  newsm78
на видима батериите ми се виждат доста скъпи. ние взехме китайски, с керамични кранчета - по 10лв  Grinning дизайнът ми харесва, а и ако се развалят няма да ме е яд. душът излезе около 40-50лв/защото се купуват няколко части от него/

Последна редакция: пн, 15 яну 2007, 11:08 от herelina

# 5
  • София
  • Мнения: 6 743
Много ви благодаря за отговорите.  Heart Eyes  Hug
Наистина е много относително за цената  Embarassed, не се съобразих, но ето, че поне се ориентирам по край това, колко ви е излязло на вас  Hug
Чували ли сте за "хънтър" - това е нещо което се слага на таван?Но какво представлява всъщност?
А за тези плоскости?Не се ли хваща пак мухъл.Имам идея да направим вентилатор към отдушника (комина) и да го пускаме при баня за да поема.Дано има ефект (освен проветрението разбира се).
Говорих с един майстор, който също ми каза 100 лв. за къртене на старите плочки и 15 лв. на квадрат за новите.Като оделно се плащало ако има нужда от изправяне, замазване на дупка и т.н. Отделно на кмиончето което ти извозва боклука още 40-50 лв.
Имам тоалтена в банята, но имаме и отделна тоалетна, та се чудя дали тази в банята да не я махнем за да има повече място  newsm78 от друга страна пък сме 4 човека и не е лошо да има 2 тоалетни.
А за плочките ....гледах някакви в Практикер.20/20 12лв.(за пода), а 20/25 - 13 лв., но изобщо не погледнах какви са по народност  Embarassed (не знаех, че и това има значение).
Имаме вана в момента която ще къртим.Искаше ми се да сложим душ кабина, но първо са ми бая скъпички  Embarassed и второ, имаме чупка в банята и там където е душа е 70 см., а то май няма такива малки душ-кабини.А и да има се чудя ако си изпусна сапуна, дали ще има място да се наведа да си го взема  Joy
Благодаря ви за споделеното и идеите  Hug Ще чета с интерес поста на всеки включил се   bouquet

# 6
  • Мнения: 4 300
Хънтърът е окачен таван. Пластмасов.
Аз на твое място не бих се лишила от тоалетна в банята.
Душ кабината може да се замести от параван например, щом е в чупка.

А, и имай предвид че щом не се проветрява мухъл ще има. Сложете вентилатор на всяка цена.

# 7
  • София
  • Мнения: 6 743
Душ кабината може да се замести от параван например, щом е в чупка.
Какви са тези паравани за баня?За първи път чувам  newsm78 ooooh! Blush
И все пак за този параван слага ли се от долу корито като за душ кабина...не ми е ясно. Embarassed

# 8
  • Мнения: 110
Здравейте!темата вълнува и мен-предстои ни ремонт!има пластмасови панели за баня,поставят се като ламперия по стените.има ли някой такива и какво е мнението ви за този вид покритие?появява ли се мухъл,как се почиства и т.н.дали пък плочките не си остават най-доброто за баня?!моля,кажете мнението си!!!

# 9
  • Мнения: 1 893
Понеже скоро свършихме банята, ще споделя това, което аз научих.
Задължително ще има изправяне на стените, така че предвиди и този разход.
Плочките да са на около 2.10, а не до тавана и най-добре с вар. От опит с окачен таван ще кажа, че докато се къпеш с гореща вода от горе капят студени капки.
За 12-13 лв. са български плочки, но ако имаш възможност и ако ще има фризове, мотиви, по-добре вносни- просто българските се напасват по-трудно. Фризовете и плочките с мотиви са на бройка и доста скъпи/ около 3 лв. едната/
И според мен не се лишавай от втора тоалетна и не слагай малка душ- кабина, защото къпането е тормаз/ и напълно невъзможно по двойки  Wink /
Моята баня е съвсем малка и излезе около 3 500лв., но това е с кафява ПВЦ врата, мраморен плот с вградена мивка и плъзгащи се ПВЦ вратички под него. Но понеже е малка банята, плочките са едноцветни и без никакви екстри/ фризове, цветя и т.н/

# 10
  • Germany
  • Мнения: 7 924
Ние направихме прагче върху което ще се монтира паравана. Отдолу са си плочки но има още един канал в тази част на банята. Паравана купихме от Метро защото ни трябваше на ширина 1,60 и ни искаха по 600лв.за нестандартния размер..., в Метро беше 250.

# 11
  • Мнения: 4 300
Това за напасването на БГ плочките и аз съм го чувала, ама нали майстора ще ги напасва?Simple Smile

А паравана се изработва по поръчка най често.  Емир правят такива, както и фирмите за дограма, и разбира се специализираните магазини за бани. Ходила съм да се интересувам доста, в общи линии на повечето места от среден ценови клас ти предлагат едно и също- бял или алуминиев профил, със стъкло или с пластмаса, с различни видове стъкла- на капки, на чертички и т.н. Може да е стационарен или подвижен на панти или пъзгащ.
Аз лични не харесвам коритата, защото се драскат лесно и трупат варовик ( май не е голям проблем в София обаче)
Може или със стандартно корито или с плочки + прагче.

Последна редакция: пн, 15 яну 2007, 14:05 от r0ksi

# 12
  • Мнения: 1 893
Това за напасването на БГ плочките и аз съм го чувала, ама нали майстора ще ги напасва?Simple Smile

Именно  Wink

Това ме подсети- непременно гледай да намериш майстор, на когото си виждала работата, и един и същ майстор да ти изправя стените и да лепи плочките.

# 13
  • Мнения: 4 546
аз за напасването не съм чувала  newsm78 знам, че това зависи от качеството на плочките -1во, 2ро или 3то.
и правилно - замазване има. като се изкъртят старите плочки се прави"хастар"-замазка, за да се изравнят стената и подът. друг вариант било да се начукат старите плочки и да се лепят новите направо върху тях. ама на мен незнам защо ми се струва, че кой знае колко ще ми се стесни банята - тя и без това не е голяма  Joy
и много важно - като ти направят плочките на подът и позасъхне - излей една кофа вода да видиш дали се оттича добре в канала. при нас се задържаше една локвичка точно до канала и 3 пъти ги карахме да го поправят това и пак малко си оставиха ръцете  Close

Последна редакция: пн, 15 яну 2007, 16:51 от herelina

# 14
  • Мнения: 2 309
за тавана - ние сме с окачен, вече две години няма мухъл, а вентилатора не бачка от самото начало, че гръмна и няма кой да се сети да го оправи. Доволна съм, а и пестиш от замаска на тавана, по-красиво е, особено ако си наредиш лунички в него Peace
душ кабина - и размерите на нашата бяха нестандартни, затова се иззида корито, облече се с плочки и отгоре се взеха мерки за кабина от ПВЦ - прави се рамка, на която се закачат плъзгащи се плоскости.
плочки - преди две години - взехме български 13 лв. квадрата бяха, честно не виждам бог знае каква разлика с испанските, но ако сега си правех банята бих си сложила матирани - червено и сиво или червено и черно.

Общи условия

Активация на акаунт