за 50% майчинство

  • 507
  • 4
  •   1
Отговори
Мисля,че мога да бъда полезна на онези майки като мен ,които са в заварено положение и са започнали работа преди изтичане на 315 дни .Моят случай е следния.Детето ми е на 7.5 месеца.От началото на септември бях в отпуск за гледане на малко дете до 2 години,но започнах работа на 1.01.2007.Вашите коментари във форума бяха противоречиви ,за това дали мога да получавам 50% майчинство преди да са изтекли 315 дни и за това се обадих в Министерството на социалните грижи.Отговорът беше ДА-имаме право на основание ЧЛЕН 164 АЛИНЕЯ 5 от Кодекса на труда и по реда на ЧЛЕН 54 от Кодекса за социално осигуряване.Попълва се приложение № 4 към чл.5 и приложение №7 към чл. 8 и се предава на работодателя.Парите се получават по банкова сметка от НОИ.

# 1
  • Мнения: 5 362
Мама  ruz,това мисля,че от край време си е така-започваш работа, преди да ти е свършило майчинството, и си взимаш половин майчинство плюс заплата.
Или аз не съм разбрала нещо..?!

# 2
  • Мнения: 5 790
Мама  ruz,това мисля,че от край време си е така-започваш работа, преди да ти е свършило майчинството, и си взимаш половин майчинство плюс заплата.
Или аз не съм разбрала нещо..?!

Така е. Аз взимах майчинство на 50% в продължение на 1 година и 7 месеца. Майчинството ми свърши на 1-ви декември 2006-та година, т.е искам да кажа, че от край време е така.

# 3
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 316
Имаше спор дали майките в заварено положение, които имат право на обезщетение за бременност и раждане - остатък от 01.01.2007 и чийто 135 дни са изтекли към 31.12.2006, имат право да продължата да ползват отпуск за отглеждане на дете до 2 год. възраст, съответно, ако работят - да получават 50 % от същото или не.
За това ни е писала авторката на темата - дали ведмъж породено правото на майчинство се прекъсва или това става само по инициатива на майката / подаване на молба-декларация /.

# 4
  • Мнения: 683
Да, това не беше ясно /поне за мен и нашата счетоводителка... #Crazy/.

Общи условия

Активация на акаунт