Въпрос за хормоните

  • 3 879
  • 4
  •   1
Отговори
С моята половинка правим опити за бебе от 1.5г. и не става. Едва сега решихме да ходим на лекар при д-р Филипов в Майчин дом.Направиха ми хормонални изследвания и се оказа че съм доста под границата на LH,FSH и Progesteron. Някой може ли да ми обясни какви са тези хормони и какво се прави в такива случаи? Задължително ли се ходи на лапароскопия / д-р Филипов иска да ходя/ Предварително благодаря  Grinning Grinning Grinning

# 1
  • София
  • Мнения: 35 814
 
 
Цитат
Фоликулостимулиращият хормон(ФСХ) регулира процеса на узряване на яйцеклетките и на сперматозоидите/при мъжа/. Под влияние на ФСХ се секретират и женските полови хормони естрогени от зреещия фоликул.

 
Механизъм на действие на ФСХ

Под въздействието на хипофизата (жлеза с вътрешна секреция намираща се в основата на мозъка), яйчникови клетки отделят естрогени, чието количество се увеличава успоредно с нарастването на фоликула (мехуроподобни структури по повърхността на яйчника). Узряването на яйцеклетките и овулацията (пукане на фоликула и освобождаване на една единственна яйцеклетка)се стимулира от два хормона отделяни от хипофизата, фоликустимулиращ хормон (ФСХ) и лутеинизиращ хормон (ЛХ). Много е важно тези два хормона да се произведат в необходимите количества през цялото време на месечния цикъл за да може да се осъществи нормална овулация. Под действието на ФСХ фоликулите се стимулират да пораснат.
Цитат

Лутеинизиращият хормон(ЛХ) подтиква разпукването на зреещия фоликул, тоест овулацията, и стимулира образуването на жълтото тяло. При мъжа ЛХ регулира секрецията на хормона тестостерон.

Механизъм на действие на ЛХ

Когато доминантния фоликул достигне зрялост (около 12-ия ден от месечния цикъл), хипофизата започва да отдели голямо количество от лутеинизиращия хормон (ЛХ). Това е т.нар фоликулярна фаза – фазата в която се развива и расте един фоликул - доминантния фоликул - съдържащ яйцеклетка. Овулацията настъпва от 24 до 36 часа след повишаването на количеството на Лутеинизиращия хормон. Това е средно 14 дни преди края на цикъла. Това повишаване е много бързо и продължава кратко време – само 1-2 дни. Нарича "Пик на ЛХ". След като количествата на ЛХ се увеличат, започва процеса наречен овулация, а фазата от месечния цикъл – овулаторна фаза. Под негово въздействие налягането на течността в яйчника, се увеличава което довежда до спукването на фоликула през следващите 40-48 часа.
Цитат
Прогестерон   

Хормон в организма на жената, отделян главно от “жълтото тяло”. Прогестеронът е най-мощния естествен хормон, подпомагащ бременността. По време на бременност плацентата също отделя прогестерон. Прогестеронът регулира репродуктивната функция на жената заедно с естрогена и играе определена роля при поддържане на бременността.  

За лапароскопията - лекар преценява.
Ако има индикации да се прави - прави се.
Д-р Филипов е добър лапароскопик  Grinning

Последна редакция: чт, 18 яну 2007, 14:08 от denis_d

# 2
  • София
  • Мнения: 7 242
Защо не дадеш точни стойности на хормоните? По принцип е много важно какво е съотношението ФСХ:ЛХ. Обикновено за изследване на проходимостта на тръбите се прави цветна снимка или хидротубация, които са по-малко инванзивните методи. Защо докторът те насочва директно към лапароскопия? Дали не е по-добре да се насочиш към специализирана клиника по стерилитет? А спермограма на мъжът ти правена ли е?

# 3
  • Мнения: 3 453

Ани, момичетата преди мен са били изчерпателни, послушай ги! Успех! Peace

Последна редакция: вт, 29 яну 2008, 11:14 от _Hope_

# 4
  • Мнения: 4 700
А на кой ден си ги правила теzи иzследвания. Нормално е, ако е нямало овулация да е нисък прогестеронът. Освен това само с прослядяване на едíн цикъл не се поставя диагноzа. Може тоzи месец да е бил беz овулация, а другия да си е наред.

Общи условия

Активация на акаунт