За кърменето, адаптираното и захранването

  • 428
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 155
Мили Мами!
Обръщам се за помощ към вас. Започвам работа от 1 Март и спешно трябва да отбия и да захраня. Синът ми е на 4  месеца и 2 седмици. Само на кърма е. От началото на седмицата го пробвах последователно 2 дни по 2 лъжички ябълков сок и 2 дни морков. Прие ги.
Какво да правя от тук нататък? Какво да предлагам и как???
Искам да спирам кърменето постепенно и да го замествам с АМ, като успоредно и захранвам. Ще ми се до Март да сме направили някакъв режим, в който да се яде АМ и твърда храна/пюрета, каши/. Тогава ще е на 6 месеца. Доколкото разбрах от форума, дори и да не кърмя, детенце не може без мляко. Затова искам ударно да отбия и въведа дре режим. Моля, помагайте!!!

# 1
  • София
  • Мнения: 2 671
ЗА захранването можеш да питаш в темата, където обсъждаме как върви процесът: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=151302.0
за отбиването - не мога да помогна, нямам опит.

# 2
  • София
  • Мнения: 555
А не ти ли е възможно да не отбиваш, а да изцеждаш кърма на работа? Иначе в една моя книга пише на няколко дни да се заменя по едно ядене с АМ. Ако бебето не хареса вкуса на новото мляко, да се смесва с кърма в някаква пропорция, която приема и постепенно да се мине на цяла порция АМ. Може ( ако не работиш в друг град), да не отбиваш напълно, а да запазиш сутрешното и вечерно кърмене.

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
А избрала ли си схема на захранване? Предвид че започваш със сок, вероятно си се ориентирала към бг-схемата?
Щом детето вече познава вкуса на плодовете, по логика би могла да предложиш плодово пюре от ябълка като първо пюре. Тъй като плодовото пюре не може да замести хранения, се дава между кърменията/храненията с АМ.  Една възможност за захранване е след 3-4 дена с ябълково пюре, в които прогресивно увеличаваш количеството,  да предложиш пюре от морков (или смесено пюре от ябълка и морков). Няколко дена след това можеш да включиш и зеленчуците - пюре от ябълка и картоф или морков и картоф. Така постепенно се разширява асортимента на плодове и зеленчуци - на базата на нещо познато и добавяне на нещо ново.
За по-бързо заместване на хранения обаче вероятно би било по-лесно да предложиш като първа храна каша. Тъй като кашата е млечна, тя може да замести цяло хранене в рамките на около седмица. После може да предложиш зеленчук, така че след още около седмица да заместиш второ хранене - желателно е зеленчуковото пюре също да съдържа мляко (ако го правиш сама, може да прибавяш няколко мерителни лъжички сухо АМ към вече готовото пюре - а ако ползваш готови пюрета, те обикновено съдържат мляко). По този начин можеш за няколко седмици да имаш зеленчуково пюре на обяд, каша за закуска или следобедна закуска, като към нея може да прибавяш плодово пюре. Останалите хранения можеш постепенно да заместваш с АМ - хубаво е това да стане към края на периода, в който можеш да кърмиш, така че детето възможно най-дълго да получава кърма.
Дали ще ти е възможно да запазиш сутрешното и вечерното кърмене дори след тръгването на работа? За много майки това е добър вариант - през деня детето се храни с други храни и не са обвързани с изцеждане, а кърмят вечер за приспиване и сутрин преди тръгване на работа.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 237
А няма ли вариант да не отбиваш- да си кърмиш поне сутрин и вечер? Моята Николетка е захранена по старата схема- започнахме на 3,5 мес. с плодово пюре (преди това сокчетата), после на 4 мес. дадох зеленчуковото, а на 5 мес.- кашата. Давам и жълтък 2 пъти в седмицата. Сега ни предстоят месните пюрета, попара, кисел- незнам кога ще ги давам. Но мисля,че можеш така да организираш нещата, че да си кърмиш поне сутрин и вечер. Едва ли ще излизаш много рано и ще се връщаш много късно?!

# 5
  • Варна
  • Мнения: 237
Нашия режим на хранене е: Сутрин като се събуди (различно- 6,7,8 ч.),но да вземем 8ч.-  я кърмя. После давам плодово пюре- към 9.30 (1/2 бурканче), после я кърмя в 11ч.- излизаме на разходка. След това към 13.30- 14.00 зеленчуково пюре; следва кашата към 17-17.30ч. После я къпем около 20.30-21.00 и я кърмя. Има дни когато си заспива и откарва до сутринта, но ако се събуди- пак я кърмя към 00ч. През периода с първите зъбки съм й давала и през нощта. Мисля, че е удобно с такъв режим някой да се грижи за нея през деня. Успех желая и на теб!

# 6
  • Мнения: 155
Благодаря за съветите!

Аз мислех вариант при който последно да отпадат сутрешните и вечерните кърмения. Мисля да го кърмя в 6.00 и в 22.00ч., а и когато се буди нощем. Ако кърмата ми намалее толкова, че да не стига тогава ще давам АМ и в тези часове/без нощното/.

Големите ми притеснения са за захранването и храната през деня. Доколкото знам без мляко не може до годинката. Значи мисля да започна да предлагам от тази седмица и пюре от морков и ябълка, но те не заместват хранене. А тези каши оризови и т.н. не знам кога да започна с тях. Може ли една седмица да въведа пюре морков, а на следващата каша и така да се стигне до заменяне на 1 хранене с каша/в 13.00/, 1 с пюре/в 16.00/, останалите през деня са АМ/в 10.00 и в 19.00/. И обозримо ли е да стане до Март??? Колко трябва да изяжда пюре като грамаж? а КАША?

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Планът ти да захраниш с пюре от морков и седмица след това да дадеш каша е съвсем изпълним. Няма правило, че бебето трябва да яде определено време само пюрета, преди да се мине към кашите - всеки вид храна (плод, зелечук или каша) е просто нова храна, която се въвежда постепенно. Не би трябвало да има проблем да се справиш с това до март Grinning
Колко трябва да изяжда - бебето само ще си покаже. Когато замениш изцяло хранене, ще ти стане ясно какво количество му е достатъчно да се нахрани - може да е и по-малко от едно бурканче, това не трябва да те притеснява.

# 8
  • Мнения: 155
hedra, ти си просто страхотна! Винаги отговаряш точно, ясно и изчерпателно! ОГРОМНИ БЛАГОДАРНОСТи!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт