Мислите ли,че някой би "рекламирал" кърменето?

  • 538
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 753
Това не е конкретен проблем или въпрос относно кърменето на бебето ми.
Чудя се дали може да се популяризира кърменето?? и то постепенно да стане нещо естествено,каквото е??
Кой би имал интерес да го направи???
То би било от полза на бебетата и майките им /и да и не/, но някой ще трябва да вложи в "промотирането".
Как мислите,че може да стане това?
Ако искате,споделете размисли по темата.
И лека вечер...

# 1
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Хей, Яна... Wink
Не откриваш топлата вода... Хората в този форум отдавна се обединиха около идеята за ПРОКЛАМАЦИЯ на кърменето...
Направено е много... Което винаги е недостатъчно... Хем защото лАктивиститките (и лАктивистите) са една шепа хора... Хем защото на педиатри, лекари и общественост явно много малко им пука за здравето на нацията... Или просто са с много корави глави...
Има една световна организация - Ла Лече Лига... Или на български - Млечната лига... Неин представител у нас е Бу... Правят се ежемесечни срещи в Пловдив, на определена тема и се беседва с интересуващите се...
Инициативи за "РЕКЛАМИРАНЕ" на кърменето в предишните години се провеждаха основно около Световната седмица на кърменето... Която се провежда в началото на август...
Естествено, най-активна и най-успешна беше последната Световна седмица на кърменето... Бяха организирани много прояви...
Официална пресконференция, Изяви по много медии (включително национални), Походи на кърменето, Фотоконкурс за кърмаческа снимка... Специална фотосесия с кърмещи майки от професионален фотограф, чийто фотоси украсяваха една столична галерия в продължение на цяла седмица... ЛАктивистките по места проведоха най-различни прояви с една единствена цел - популяризиране на кърменето...
Всеки един от нас, в този форум, всеки ден прави по нещо за да убеди всички около себе си в правотата на изключителното кърмене... Къде успешно, къде неуспешно... В зависимост от "приемащия" информацията отсреща...
Миналата година беше проведен и един неформален конгрес на Кърмачките... Беше учредена и неформалната Българска Кърмаческа Партия... Чийто пък съвсем неформален председател съм аз... Wink Очаква се напролет да се организира втори такъв конгрес... Който отвсякъде е полезен за развитието и популяризирането на кърменето...
Има още мноооого какво да се направи... Разбира се, всеки се включва с времето, силите, желанието и възможностите, които може да отдели за тази кауза... Но че имаме напредък, смятам, всички ще се съгласят с това...
Ослушвай се тук във форума... Все ще изскочи някоя инициатива, в която ще може да се включиш и ти... Или пък направо ти да организираш такава...
Поздрави...!
newsm10




П.С. Всеки, по своя си начин, прави най-доброто за популяризиране на кърменето... Никой никого не може да укори за едно или друго, защото всеки си е различен и мисли и разсъждава по различен начин...

# 2
  • Мнения: 289
Вероятно защото темата е актуална за мен в момента, но ми се струва, че достатъчно често се чува за кърменето - че е полезно /не че някой не го знае, но все пак/, че се препоръчва от СЗО, от лекари, и то кого ли не вече... на всяка бутилка с минерална вода за бебета, върху опаковката на всяко АМ, каша, пюре и т.н.... та струва ми се, по-нататък нещата са в ръцете на самите майки - знаят че е най-доброто за бебето им, и изборът остава техен - да решат, дали могат да "жертват" уикендите си - защото ако хранят с АМ могат да оставят децата на бабите за по-дълго  Wink или пък, предпочитат да направят най-доброто за детето си, вместо да могат редовно да ходят на дискотека примерно...

С други думи струва ми се, че наистина доста се прави напоследък за популяризиране на кърменето - този сайт е един от най-добрите източници на информация /за мен лично най-добрия/, за неползващите интернет - периодично по телевизията се повдига темата в различни предавания, така че, мисля, рекламиращите кърменето достатъчно добре си вършат работата... а резултатите зависят от това на кой доколко му изнася да се вслуша.

# 3
  • Мнения: 505
Да,тук, втози форум има много "рекламни лица" на кърменето. За съжаление бих казала,  че това е само тук.  Tired

# 4
  • Мнения: 1 866
Преди няколко месеца зълва ми във Франция ми каза, че там пуснали "реклама" за кърменето по телевизията. Спред мен Министерството на здравеопазването трябва да направи нещо по въпроса. Това според мен е най-лесния начин да се стигне до максимален брой хора. Защото честно казано, ако не четях форума, хич нямаше и да знам за това, което се организира. Освен това не само майките трябва да се визират в тези кампании. Хубаво е и обкръжението им да чуе, че кърменето е най-доброто за бебето и казано от Министерството на образованието и подкрепено от педиатрите някак си става по-аторитетно. Как да обясняваш, че в Интернет така казал някой? За повечето хора Интернет са глупости.

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Такава реклама се очаква да се завърти и по нашенските тв (или поне по националната, другите искат пари за реклама Rolling Eyes) - едно много красиво кратко клипче без думи и надпис.
Различни организации също полагат усилия по въпроса, макар и силно некоординирани (и затова без голям отзвук), също както и част от болниците (поне тези, които участват по програмата Болници-приятели на бебетата).
Т.е. - усилия се полагат, но е необходимо развитието на широка мрежа за взаимопомощ и образовани специалисти (консултанти по кърмене със специфично образование), което върви много бавно засега (макар че отново мами от форума са активно ангажирани в тази насока).
Яна, едно от нещата, които можеш лично да направиш веднага, е да станеш член на ЛЛЛ, ако това отговаря на разбиранията ти Grinning Има закована тема относно ЛЛЛ в началото на форума, където са изяснени основните работи. За съжаление София ще трябва да почака още доста, докато се сдобие с лидер и срещи, но пък членския внос подпомага инициативите, които се предприемат. Личното участие в тези инициативи и практическа помощ също е нещо, с което се включват много мами - и скоро отново ще има такива (началото на април) Grinning

# 6
  • Мнения: 256
няма лошо в реклама за кърмене но за съжаление е само тук Cry

# 7
  • Варна
  • Мнения: 567
Ами аз като се срещам с различни хора постоянно "рекламирам" кърменето.
Досега само веднъж една патица беше изненадана, че още кърмя. Тогава Боряна беше на 3месеца.
Почти всички са положително настроени и казват, че това е най-доброто.

Лично за мен най-голям проблем са  болшинството педиатри. Дори да имаш желание да кърмиш с техните неадекватни съвети не е за дълго. Те са за захранването по старата бг-схема, изобщо не споменават за изключителното кърмене и то на поискване. Мисля, че рекламата трябва да започне точно от тях! А да не говорим и за представителите на различните АМ как ги зарибяват... Просто бях в системата.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 162
За съжаление София ще трябва да почака още доста, докато се сдобие с лидер и срещи,

А защо така? Аз теб винаги съм те възприемала като ЛЛЛ лидер. Трябва ли някакво специално "посвещаване", за да станеш такъв? newsm78

# 9
  • Мнения: 1 043
както са написали по доло майчетата ми то рекламата сме ние - дъщеря ми гледа и се учи в момента от мен аз и преподавам и я възпитавам да приема това като нещо естествено - не ме е срам да спра и да си нахраня бебето кадето и да било, дори има доста голям ефект тя вече има инстинкт като майка - знае кога как да го успокои и само дето като е гладно неможе да му помогне  Mr. Green,
за вече поотрасналите момиченца няма наин да се възпита това отсамосебе си ако не са наблюдавали този естествен просец като малки , а и много от майките още се притесняват да се кърмят навън или пък въобще все едно като става въпрос за гърди е табу за тях ...

а за масова реклама незнам как би се приела но според мен ще има и положителен резултат в голяма част от майките - ако се поднесе правилно информация както тук във форума - аз мисля че е помогнал и е рекламирал кърменето и благодарение на него кърмят успешно мнооого майки

ами и брошурите на лалече лигата аз съм получавала такива и съм ги предавала нататък за да са от полза за бъдещите майки - и честно ми мина през ума да ги копирам и размножа за да имам принос в тази насока - прост за да са щастливи колкото може повече бебоци  Hug

# 10
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
За съжаление София ще трябва да почака още доста, докато се сдобие с лидер и срещи,

А защо така? Аз теб винаги съм те възприемала като ЛЛЛ лидер. Трябва ли някакво специално "посвещаване", за да станеш такъв? newsm78
Не трябва посвещаване, а сериозно (и продължително) обучение - ЛЛЛ са интернационална институция и е важно навсякъде по света хората, които ги представят, да представят единна информация и да създават определена атмосфера. Има много тънкости в това как се представя инфо, как се ръководят срещите и още куп неща, за които действително е нужно обучение. Всички чакаме с нетърпение и е изнервящо, когато нещата се бавят - но в един момент ще стане Grinning
krissie, страхотно е, че разпространяваш брошурите - така информацията наистина стига до повече хора Hug

# 11
  • Мнения: 3 161
ayas,  а ти какви идеи имаш? Ние от доста време съвчем тази тема тук, немалко сме направили вече (Анакондьо добре е описал много от нещата), но защо не споделиш и своите идеи?

Виж и това: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=171300.new#new

Последна редакция: сб, 10 мар 2007, 19:57 от Емем

# 12
  • Мнения: 753
--Реклама по телевизията - може и да се акцентира и на световнита тенденция /май ще действа мотивиращо за някои да знаят в кои държави младите жени кърмят!;
--реклами във всички списания за бременност, раждане и отглеждане на деца - МНОГО МИ Е НЕПРИЯТНО, ЧЕ ИМА ВСЕ НА ИЗКУСТВЕНИ МЛЕКА ..., КАТО МОЖЕ ДА СЕ СПОМЕНАВАТ НАЙ-ВАЖНИТЕ ПРЕДИМСТВА,КАКТО ХУБАВО СА ОПИСАНИ В СТАТИИ В БИБЛИОТО;
--в родилните отделения - материали нагледни и напечатани /лекари, акушерки - помощ/;
--нагласата на педиатрите- ТУК ВЕЧЕ МАЙ Е МНОГО ТРУДНО, ЗАЩОТО ОПИРА ДО ОБУЧЕНИЕ,НАГЛАСА, ОБРАЗОВАНИЕТО ИМ...........

# 13
  • Мнения: 1 104
Идеята е страхотна, но малко е трудно за осъществяване.Наистина всички ние се опитваме да убедим хората около нас колко е полезно кърменето, но ...Дори като бях в родилния дом, като ни донасяха бебетата просто ти го подават и толкова.Никой не се постара да ни каже или покаже как да кърмим. Ето тук според мен трябва да се постави началото на "рекламата".

Общи условия

Активация на акаунт