Второ бебе, но ще се справя ли?

  • 2 285
  • 42
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 541
Повлияна от засилващото се желание да имаме второ бебе се замислих как ли бих се оправяла с две толкова малки деца? При нас положението е все още спящи в една стая, легло до легло, приспиване на гърда и постоянно разнасяне на ръце през деня, а освен това ходя вече и на работа отново и продължих ученето.
Как се справяте вие, мами на две слънчица, с тези положения- как спинкате вечер, не ревнува ли много по-голямото и не се ли чувства изолирано, как разпределяте времето си пропорционално между тях и изобщо мислите ли, че не бива да се бърза толкова с второто? Аз все още съм от неспящите мами и се притеснявам дали няма преумората ми да се отрази на децата и семейството.....а и въпросът с татковците и техните нужди ме притеснява  Wink

Ще съм ви много признателна, ако споделите опит и тактики.....  bouquet

# 1
  • Мнения: 5 362
Нямам все още второ дете,но просто бих те посъветвала да изчакаш още малко. Peace

# 2
  • Мнения: 1 485
Нямам все още второ дете,но просто бих те посъветвала да изчакаш още малко. Peace

Peace
Моето дете не е толкова малко вече,но все още сякаш не съм добила куража да се реша на второ.Със сестра ми сме породени-разликата ни е едва година и 10 дни и на родителите ни изобщо не им е било лесно!
И все пак решението си е изцяло ваше!
Успех!

# 3
  • Мнения: 330
Аз също трудно бих се решила на второ дете с малка разлика помежду им.
Все пак с таткото трябва да прецените плюсовете и мунусите и сами да решите.

# 4
  • София
  • Мнения: 888
Разликата между двете ни деца ще е две години(второто го очакваме всеки момент), но научих дъщеря ми да е доста самостоятелна  - спи в отделна стая, храни се сама, ходи на ясла, от началото на лятото махнаме количката, помага при сервиране, отсервиране и като цяло слуша и не е много зависима от мен. Решихме, че сега е най - подходящия момент за второ дете, но аз подготвих през тези девет месеца дъщеря си на повече самостоятелност. Иначе не си представям как бих се справяла с две деца ако по- голямото постоянно зависи от мен Grinning

# 5
  • Мнения: 1 541
Petrova, това е чудесно, но би ли обяснила малко по- подробно как успя или тя по принцип си беше по- самостоятелна.....точно тази страна на нещата ме интересува.

# 6
  • Русе
  • Мнения: 2 354
Нямам все още второ дете,но просто бих те посъветвала да изчакаш още малко. Peace


въпреки това от друга страна голямото дете ще е с поне още 9 месеца по-голямо  Wink изцяло е въпрос на личен избор - щом се чувстваш готова - защо не

# 7
  • София
  • Мнения: 888
Petrova, това е чудесно, но би ли обяснила малко по- подробно как успя или тя по принцип си беше по- самостоятелна.....точно тази страна на нещата ме интересува.
Еми с много труд:)Аз поначало съм  за по самостоятялното развитие на детето и не ми беше чак толкова трудно да се справя. Още на няколко месеца я преместих в друга стая, а откакто започна да стои и да се изправя я учех да се храни сама. Никога не съм имала проблеми с храненето, защото никога не съм я насилвала да яде каквото й дае, а сама  я чакам да потърси като огладнее.Почнах  да я слагам на гърне от седмия месец и  от доста време сме без памперс - вече си казва. Винаги съм я карала да помага при чистенето - връчвам й една кърпа и тя е доса смешна като се опитва да бърше прах. Подрежда си играчките ( още от годинката постоянно й повтарям, че играчките трябва да се събират) и лека по лека свикна й с това. Като ходим да пазаруваме винаги й давам да взима тя продуктите и да ги слага в количката - така хем се залисва, хем ми помага(друг е въроса,че стоим в магазина доста време), но упористо трябва. Сега съм й казала, че ще си купим ново бебе и тя все пита кога ще го купим. И т.н. Мисля, че съм  се подготвила достатъчно,за да мога да се справя с две деца, но много е важно, че тя почти не боледува и ходи на ясла. Така цял ден ще мога да се грижа за братчето й без да се изнервям. Ако си решила да имаш второ дете  с такава малка разлика помежду им трябва да си сигруна,че ще се справиш и с двете. Аз съм научила малката на режим и тя си го спазва - спи по определено време, самостоятелна е, но това се постига с упоритост и труд и затова съм спокойна за появата на малкия. АКо нещо друго те интересува питай:)

# 8
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Разликата между двете ни деца ще е две години(второто го очакваме всеки момент), но научих дъщеря ми да е доста самостоятелна  - спи в отделна стая, храни се сама, ходи на ясла, от началото на лятото махнаме количката, помага при сервиране, отсервиране и като цяло слуша и не е много зависима от мен. Решихме, че сега е най - подходящия момент за второ дете, но аз подготвих през тези девет месеца дъщеря си на повече самостоятелност. Иначе не си представям как бих се справяла с две деца ако по- голямото постоянно зависи от мен Grinning
Направо ме накара да се замисля........ Thinking

# 9
  • София
  • Мнения: 888
Разликата между двете ни деца ще е две години(второто го очакваме всеки момент), но научих дъщеря ми да е доста самостоятелна  - спи в отделна стая, храни се сама, ходи на ясла, от началото на лятото махнаме количката, помага при сервиране, отсервиране и като цяло слуша и не е много зависима от мен. Решихме, че сега е най - подходящия момент за второ дете, но аз подготвих през тези девет месеца дъщеря си на повече самостоятелност. Иначе не си представям как бих се справяла с две деца ако по- голямото постоянно зависи от мен Grinning
Направо ме накара да се замисля........ Thinking
за кое:)да имаш второ ли? Мисля, че не е толкова трудно. Все пак както се настройш и както си го направиш.Аз съм на принципа детето да привиква към майката, а не обратното и затова не се страхувам или плаша.Знам,че ще е доста трудно, но си заслужава:)

# 10
  • Мнения: 4 362
Petrova,много ти се възхищавам  Hug за начина по който си възпитала дъщеричката си,ще е хубаво да споделяш опит  Hug .Извинявам се на авторката ,но искаам да те питам как,по какъв начин и за колко време я научи да ходи на гърне  Rolling Eyes Предварително благодаря  Hug

По темата-аз лично не бих се решила на второ дете,ако дъщеря ми не е вече самостоятелна в повечето неща  Peace

# 11
  • София
  • Мнения: 888
Petrova,много ти се възхищавам  Hug за начина по който си възпитала дъщеричката си,ще е хубаво да споделяш опит  Hug .Извинявам се на авторката ,но искаам да те питам как,по какъв начин и за колко време я научи да ходи на гърне  Rolling Eyes Предварително благодаря  Hug

По темата-аз лично не бих се решила на второ дете,ако дъщеря ми не е вече самостоятелна в повечето неща  Peace

Специално за гърнето започнах още от много рано - откакто се научи да сяда, въпреки, че бях чела не е е полезно да се слагат толкова малки деца на гърне.Имаше периоди, в които отказваше да пишка и ака там ,но аз настоявах винаги и повтарях, че там се ака и пишка(доста съм гнуслива  и това ми беше главата мотивация да я уча на гърне).Доста отдавна вече пишка на тоалетната чиния със седалка за деца. Просто упоритост и постоянно повтаряне колкото й да не иска:)

# 12
  • Мнения: 4 362
Явно трябва упоритост  Rolling Eyes и постояннство  Grinning

# 13
  • Мнения: 2 593
Значи сега детето ти е на 1г. и 2 м.,бих те посъветвала да изчакаш още няколко месеца с опитите за второ бебе.Защото ако сега забременееш ,разликата наистина ще е малка и ще ти е трудно.Моите са с разлика 2г.и 7м.,но календарно са 3 години.За мен това е нормална разлика.Но все пак зависи голямото дете как се развива-до кога е с памперс,буди ли се през ноща,може ли да говори разбираемо....
Ревноста е неизбежна,дори и при 10 години разлика,за изолиране-не,едва ли се чувства изолирана,напротив-угаждаме й много.Имай предвид,че дори сега да забременееш,имаш 9 месеца,за да се подготвите за бебето.А през това време голямото ти дете ще порастне още повече,ще е по-самостоятелно...Така че щом ти идва отвътре-действайте!

# 14
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Разликата между двете ни деца ще е две години(второто го очакваме всеки момент), но научих дъщеря ми да е доста самостоятелна  - спи в отделна стая, храни се сама, ходи на ясла, от началото на лятото махнаме количката, помага при сервиране, отсервиране и като цяло слуша и не е много зависима от мен. Решихме, че сега е най - подходящия момент за второ дете, но аз подготвих през тези девет месеца дъщеря си на повече самостоятелност. Иначе не си представям как бих се справяла с две деца ако по- голямото постоянно зависи от мен Grinning
Направо ме накара да се замисля........ Thinking
за кое:)да имаш второ ли? Мисля, че не е толкова трудно. Все пак както се настройш и както си го направиш.Аз съм на принципа детето да привиква към майката, а не обратното и затова не се страхувам или плаша.Знам,че ще е доста трудно, но си заслужава:)
Накара ме да се замисля кога да се решим на второ, дали вече не е време да пробваме..... newsm78

Общи условия

Активация на акаунт