статия

  • 565
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 594
момичета, прочетохте ли това

http://www.standartnews.com/bg/article.php?d=2007-01-22&article=175612


"Премии, безплатни ясли и дълъг платен отпуск по майчинство предлагат държавите от Евросъюза за бъдещите майки. У нас бременните жени нямат подобни привилегии. Затова предпочитат да раждат зад граница. "

Аз такъв лукс не видях в Холандия. Струва ми се че няма и в другите ЕУ страни.

# 1
  • Мнения: 545
Ха, и на мен ми е интересно, откъде тази журналистка ги е взела тези информации  Mr. Green

"Франция има една от най-гъвкавите политики за насърчаване на раждаемостта. Жените, които раждат там, имат право на 16 седмици платено майчинство, както и до 26 седмици за следващо дете. Най-малките имат право на безплатна ясла."

Е, какво са 16 седмици, за да си гледаш детето..?! да не говорим, че са разделени преди и след раждането..И освен това, ако нямаш една година стаж във фирмата, където работиш, не получаваш цялата си заплата през майчинството...говоря за частния сектор.

И каква е тази безплатна ясла, дори и за най-малките??? такова нещо няма. Когато дадеш детето си на ясла, дори нямаш право на финансови помощи за това...

Има помощи, ако си вземем неплатен отпуск след майчинството и ако доходите ни са в определена граница. За първо дете, той е 6 месеца. (congé parental)

Има и друга помощ (PAJE), ако имаме детегледачка, но пак има условия за нея...

Изобщо такова нещо "безплатно" тук няма.. hahaha

И считам, че 2,5 месеца след раждането за майчинство е твърде органичено като период!!  Twisted Evil


# 2
  • Мнения: 2 907
Глупости на търкалета за Франция. Или както много обичах да казвам когато бях дете - трънки! В майчинство влизаш 5 седмици преди раждането, а след като родиш имаш около 2 месеца. Платено САМО за някой. За такива като мен беше НЕплатено. И знаете ли защо? Защото ми липсваха 2 мизерни часа за да стигна 200 работени часа през последното тримесечие. И то защото накрая работих на полуден , не ми се събраха тези 200 часа и нямах НИКАКВО право на един цент дори през цялото " майчинство". От друга страна нямаш право и на безработни помощи, тъй като се водиш в майчинство. Нямах никакъв доход през поне 6 месеца ( то и днес е така де, освен тези мизерни детски ( 162е на месец, докато в Германия са до два пъти повече)), ходих в няколко каси да питам къде е равноправието. Аз буквално до последно работих и пак заради тези 2 часа нямах право на майчинство. Само ме гледаха нагло и ме пращаха по дяволите.

За яслите. Такъв мит не бях чувала. Не мит, ами нагла лъжа! Яслите първо са претъпкани, трябва да се запишеш на един дълъг списък още докато си бременна, че година по-късно да ти дойде редът. Аз това не го знаех и като отидох да подам молба, първо ми се каза, че е "запазено" до 2008 и второ като видях цените - ами ние изобщо не можем да си позволим да си дадем детето един ден на ясла! Цените бяха 1/3 от семейния бюджет, което би означавало, че ако аз пак си намеря някоя средна по хубост и по заплата работа, то тази една трета ще се явява като всичко, което ще изработвам. Разбирате ли за какъв абсурд става въпрос? Излиза пак, че само богатите могат да си позволят ясла.

 #Cussing out

# 3
  • Мнения: 594
Cleoven, Mystic,

като прочетох статията направо останах шокирана
как може такава лъжлива информация в един от най-популярните ежедневници
лошото е че жените които са в БГ и четат това ще го повярват
В Холандия положението е подобно на това което сте описали във ФР.
16 седмици майчинство - обхващат периода преди и след раждането при условие че маиката работи до последно
Детските ясли са от 45 еуро нагоре на ден
Нямя никакви еднократни помощи за родено дете
детските до 5г са по 62 еуро на месец
и тук за място в ясла се чака в списък, дори и за училище
майлите си записват децата още докато са бременни

Mystic,

много жалко се е получило при теб че само за два часа не си могла да вземеш майчински

# 4
  • Мнения: 2 907
Марси, знаеш ли, статията не е грешна, ами обобщаваща! Но това не е честно. Ако действително си работил няколко години за 1500е на месец, после решаваш да имаш дете, тогава получаваш майчинство около 1000е може би на месец. Но колко от нас са така? И реално това е кяр за тези, които така или иначе имат всичко - работа, хобита и представи си, се решават да имат бебе. Това е за мен дразнещото. Системата е така изградена, че бедният да си остане беден, а богатият да има всички възможни удобства.

Спирам да говоря за това, защото се възпламенявам ужасно когато говоря за живота и неравноправията в него.

# 5
  • Мнения: 7 605
мизерни детски ( 162е на месец, докато в Германия са до два пъти повече))

В Германия детските са 157?  Peace

# 6
  • Мнения: 3 423
Да, в Германия трябва да си получавал
2700 на месец и нагоре, за да ти дадат
тези 25000 (разсрочено за една година).
Болшинството от раждащите обаче не
са и сънували тези пари. Да не забравяме,
че лекар започва с 1800 евро. Т.е. жените,
дето са в детеродна възраст и очакват дете
ще вземат много по-малко пари. Да не говорим
за безработните или тези, дето бачкат като
касиерки, примерно, или на минимална заплата,
че ще получават по 300 евро на месец (срещу
сегашните 450 на месец разсрочено за година).
Та, измислили са го, не знам да има държава,
дето да се минава доброволно. Поне затова са
създадени държавите, за да цоцат от данъци,
а не за да раздават благотворителен обяд.

# 7
  • В голямото море...Живот
  • Мнения: 765
Боже,боже,боже."Пази боже сляпо да прогледа",ако вземе и да ВИДИ.Нямам коментар,за6то ги пи6ат си4ки тия не6та,и то в 4етени вестници.....?Ама българска му работа.....Ни6то не споменават за Португалия,за това и аз няма да коментирам,но ако някой се интересува аз съм на сре6та.

Общи условия

Активация на акаунт