Когато свършат направленията при личния лекар...

  • 2 173
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9 063
...а пациентът има нужда от такова, какво следва?
Интересува ме по закон как стоят нещата.
Трябва ли да пациентът да си плати частен преглед при специалист или да настоява за направление?
Когато лимитът е свършил, има ли смисъл от скандали или наистина "просто няма направления"?

# 1
  • Мнения: X
Аз съм се сблъсквала с това и за мой късмет не ми беше спешно.Бях ходила към края на месеца и ми обясниха, че всеки месец в началото получават определени бройки и когато свършат ( както бе и станало), просто трябва да изчакам до 1-во число на другия месец.  Иначе не съм питала, но е логично да си платиш прегледа при съответния лекар, в крайна сметка той какво е виновен че са свършили направленията...Неприятно е особено ако ти е спешно, но да се надяваме да не се случва. Иначе какво остава...да си вземаме направления за всички видове лекари всеки месец още в началото, за да може към края на месеца ако ни се наложи да ползваме, да не се окаже, че са свършили.....Тъпо е, че така става, но незнам да има друг начин за безплатно посещение при съответния специалист.

# 2
  • Мнения: 9 063
Кати, ние май взаимно си уважаваме темите Laughing
Благодаря ти за отговора.
За съжаление, на мен май ми е спешно (или поне се моля да не ми стане спешно), а в момента нямам излишни 40 лв., за да ида на частен преглед Rolling Eyes
Мисълта ми беше по-скоро, наистина ли ако ситуацията е наложителна, личният лекар не може да намери направление, да вземе от друг лекар или нещо такова, знам ли и аз Confused Болестите не питат кое число от месеца е, че да се появяват...

# 3
  • Мнения: X
Така е, права си но..незнам дали може от друг лекар....в смисъл че те нали са им под бройка, нали им се заплащат и т.н. Незнам дали някой друг би дал от направленията си, имайки предвид, че може негов пациент да поиска. Въпреки, че услугата не е кой знае каква....но нали си придават важност понякога и...ако е човек и иска да ти свърши работа и ти влезе в положение, защо не? Дано твойто джи пи да е такъв. Помоли се пък...каквото излезе. Поне за това пари не искат.

# 4
  • Мнения: 2 821
Мисълта ми беше по-скоро, наистина ли ако ситуацията е наложителна, личният лекар не може да намери направление, да вземе от друг лекар или нещо такова, знам ли и аз Confused Болестите не питат кое число от месеца е, че да се появяват...

Може разбира се! И това зависи единствено от личния лекар...
За жалост честото оправдание, че свършват направленията влиза в сила. Те имат право да надвишават лимита или да не го достигат съответно с по 10%. Правилното разпределяне на направленията е част от работата им като лични лекари вече 7-ма година здравната реформа влезе през 2000та...и все това оправдание Crazy

# 5
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз изчаквам началото на другия месец или ако ми е много важно(но не спешно) ходя на частен преглед.
По закон, ако е спешен случай се ходи в спешните центрове, където няма нужда от направление.
И нещо незаконно като съвет(при нас поне минава номерът): ако личният няма направления и прегледът е 40лв., отиваш при друг лекар и си плащаш 10лв. за направление Crazy

# 6
  • София-Дружба 2
  • Мнения: 1 192

И нещо незаконно като съвет(при нас поне минава номерът): ако личният няма направления и прегледът е 40лв., отиваш при друг лекар и си плащаш 10лв. за направление Crazy
А по този начин не се ли създава порочната практика лекарите да си запазват  по някое направление в края на месеца-за продажба...
Доколкото знам GP- тата могат да си вземат с/у заплащане допълнителен брой направления от ЗК. Не съм сигурна,обаче.

# 7
  • Мнения: 34
До колкото ми е известно, личните лекари винаги си оставят по някое направление за спешни или по-точно "специални" случаи. При настояване и малко закани веднага намират някое - уж че ти вършат услуга. Simple Smile На мен ми се наложи на 30 ноември да търся направление - естествено бяха свършили, но като казах, че ако ще чакам до 1-во число - направо ще сменя и лекаря, ми намери веднага Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт