Отчаяна съм!!!Повече от месец не иска да яде...

  • 2 920
  • 59
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 82
Здравейте!Ето какво ме сполетя-вече месец и половина почти моето инатче тотално отказава да яде каквито и да било манджи.Нито купени,нито от нашето ядене,нито от детската кухня.Като ме видеше с купичката и лъжичката изпадаше в истерия,а сега най-безцеремонно върти глава в обратната посока и казва твърдо"НЕ" Naughty.Дори като пробвам със залче потопено в манджа го плюе.Единственото по-сериозно нещо,което не отказва са сандвичи с масло,шунка и кашкавал(как не и се повръща вече от тях,незнам Confused).Иначе яде и плодове,солетки и др.подобни.Вече незнам какво да си мисля-първо спря да яде следобедните кремчета,грисчета и др.,а след тях и супите и основното ядене.Просото отказва да яде  с лъжица.Иска я само за да рови в купичката и да ни дава на нас да ядем,без да се пробва да сложи и в нейната уста.Какво е това???!!!Някой имал ли е същите проблеми?От скоро и давам пчелно млечице,но за сега не и се е засилил мерака за ядене.Дали ще отмине скоро тази фаза?Вече немога да си представя,че пак ще се храни като преди Sad

# 1
  • Мнения: 365
Не се притеснявай, това е период, който ще отмине, макар може би избирателното хранене да си остане в някаква степен. Важното е, че все пак се храни и най-вече, че яде и плодове. Ако тръгне на ясла пък ще прояде почти всичко. Моята дъщеря никога не е била почитателка на манждите, винаги предпочита нещо сухо да яде. Най-"сготвеното" нещо, което яде са кебапчета и пържолки (не е глупаво детето:) Аз обаче не се тревожа много, защото си хапва и мното сурови плодове и зеленчуци. Като тръгна на ясла прояде и супички. Сега в градината покрай другите деца хапва и манджички. Разбира се има неща, които категорично отказва, като зелен боб напр., но пък кой ли обича всичко?

# 2
  • София
  • Мнения: 903
И ние имаме подобен проблем. Вече почти никога не яде кремчета и предпочита най-много "боклуци" като зрънчо, разни вафли и т.н. Манджи почти не ядеше ( близо 1-2 месеца). Аз не се отказах и се опитвах да й давам по-малко манджа, но на всяко хранене. Не без протести от нейна страна и с разни залъгвания от моя страна ( въпреки че не е редно така). След това изведнъж започна пак да яде всичко ( или почти всичко).

Та и при вас сигурно нещата ще се оправят. Може би това е просто някакъв период. Опитай се да й дадеш нещо по-различно като вкус ( кавото не е яла). Бъди настоятелна, давай й  да яде сама с лъжицата или когато тя се опитва да ви храни вие също й давайте по една лъжица - една на вас , една на нея.
 Имай търпение и всичко ще се оправи. Успех.  bouquet

# 3
  • Мнения: 764
При нас е същото,малкия никога не е ял готвено,а само пюрета,които сега отказва.Плодове не яде въобще.Това,което приема е бананова каша,грис,Аптамил и варени картофи,в които слагам месно пюре и се надявам да не ми го откаже.А,забравих-много обича попарка.Принудих се да му давам витамини и така... Hug

# 4
  • Мнения: 505
Много е трудно да се дават съвети за чуждо дете, но ще ти кажа моето мнение по въпроса  Peace Аз мисля, че трябва да спреш сандвичите, солетките и др. такива. И аз бих предпочела сандвич с шунка вместо супа например, но само ако имам този избор  Laughing Остави я да огладнее, ако не ти звучи много грубо, и съм сигурна, че манджата тогава ще и се види много вкусна. Успех!   bouquet

# 5
  • София
  • Мнения: 82
Много е трудно да се дават съвети за чуждо дете, но ще ти кажа моето мнение по въпроса  Peace Аз мисля, че трябва да спреш сандвичите, солетките и др. такива. И аз бих предпочела сандвич с шунка вместо супа например, но само ако имам този избор  Laughing Остави я да огладнее, ако не ти звучи много грубо, и съм сигурна, че манджата тогава ще и се види много вкусна. Успех!   bouquet
Пробвах да не и давам нищо от сутринта(когато пие АМ) до 14ч,и пак не иска "нормално" ядене.Колко по-дълго да я оставя гладна  Rolling Eyes.Принудих се да започна със сандвичите,защото щеше да е само на АМ.Спирах и останалите неща(солетки,кроасани и т.н.)по -съвет на педиатърката,но не прояде.Трябва да го видиш с очите си за да повярваш,колко е упорита в отказа си,като че ли незнае какво е това чувство -"ГЛАД".

# 6
  • София
  • Мнения: 903
По същата причина моята дъщеря гладува почти цял ден - сутринта от 10 до 19 ч вечерта.  След това тя САМА поиска да яде, изяде цялата манджа, та даже искаше и допълнително ( което никога преди това не се беше случвало). Не се притеснявай - няма да умре от глад.  Но през това време не трябва да даваш нищо - не само сандвичи или само солетки или само кроясани ( просто не даваш нищо за ядене освен манджа или супа).

# 7
  • София
  • Мнения: 82
Мерси за отговорите   bouquet ,давате ми лъч светлинка,че може и да отмине скоро този период.Естествено ще търся още вариатни за изход от положението.
 Танче,колкото и да ми е мъчно ще пробвам и аз да я оставя толкова време( без похапване).Дано има ефект.А по отношение на това да и дам нещо ново,което не е опитвала,то май не остана такова,дето да не съм и готвила.Какво ли не пробвах.Даже спрях да взимам от детската кухня,защото си мислех,че може да се е отвратила от техните манджи,и започнах отново аз да си и готвя какво ли не,но нищо не и харесва (като се замисля тя повечето и не ги опитва дори  Thinking)

# 8
  • София
  • Мнения: 888
Моето мнение е да оставиш детето да погладува. Децата имат такива периоди и ако се шашнеш и започнеш да му предлагаш да яде каквото то поиска непременно ще ти се качи на главата и ще имате проблеми с хранането. При нас като имаше такъв период - аз й слагах точно определена храна в точно в точно определено време. Като врътваше главичкаи  не искаше да яде, аз не й предлагах друго а я свалях от столчето. След  четири часа пак предлагам същата храна, като през тези часове ней давам нищо за ядене дори и да иска. И така за няколко дни това гладуване отшумя и пак си ядеше от манджите. Ако почнеш да  й угаждаш с храната ще стане по зле. Децата лесно разбират, че щом може  папка по - хубава храна, защо да яде полезните манджи.Просто я остави намира с храната. Даже яж пред нея без да й предлагаш. Има голям ефект. В момента моята дъщеря яде всичко,което й се предложи. В яслата много й се кефят, че не е претенциозна GrinningУспех Hug

# 9
  • София
  • Мнения: 82
Моето мнение е да оставиш детето да погладува. Децата имат такива периоди и ако се шашнеш и започнеш да му предлагаш да яде каквото то поиска непременно ще ти се качи на главата и ще имате проблеми с хранането.
ooooh! дано не е вече късно,защото имам точно чувството,че тя "команда парада".Определено ще взимам  железни мерки.Май съм много мекушава  Blush .Не ,че искам да се оправдавам,но свекърва ми много ми досаждаше с това,че вече била голяма трябвало да си похапва от т.нар."боклуци",и въпреки моето неодобрение,започна да и купува и дава.Аз се примирих,защото не съм очаквала,че ще има такъв сериозен отказ от нормалното ядене,не ми е минало през ума,имайки впредвид,че Дени до този момент ядеше от всичко по много.

# 10
  • София
  • Мнения: 888
Моето мнение е да оставиш детето да погладува. Децата имат такива периоди и ако се шашнеш и започнеш да му предлагаш да яде каквото то поиска непременно ще ти се качи на главата и ще имате проблеми с хранането.
ooooh! дано не е вече късно,защото имам точно чувството,че тя "команда парада".Определено ще взимам  железни мерки.Май съм много мекушава  Blush .Не ,че искам да се оправдавам,но свекърва ми много ми досаждаше с това,че вече била голяма трябвало да си похапва от т.нар."боклуци",и въпреки моето неодобрение,започна да и купува и дава.Аз се примирих,защото не съм очаквала,че ще има такъв сериозен отказ от нормалното ядене,не ми е минало през ума,имайки впредвид,че Дени до този момент ядеше от всичко по много.
Наистина май трябва да вземеш по "железни мерки". Аз също давам на дъщеря си от  така наречените "боклуци" - шоколади,вафли, крокита, желирани бонбони и каквото се сетиш друго, но с мярка. Например давам й само едно- две парченца шоколад на ден или една дъвка, без да прекалявам, защото като дойде време за основното ядене, детето да не  си е натъпкало прекалено стомахчето с тях. Не се притеснявай - едва ли е късно. Просто ще трябва малко повече време.Знам, че е доста гадно като виждаш, че детето ти не иска да яде няколко часа и се изкушаваш да му предлагаш това онова, но организма си зна своето - както казвам аз - като няма друго и хляб и сол ще прояде и ще му се стори най - вкусното нещо на света.Малко грубо звучи, но задника знае и две и двеста:)Ще стискаме палци PeaceА знаеш ли колко е приятно като сготвиш някой буламач и детето ти да каже: "Ммм, мамо, ного кусно:)".

Последна редакция: чт, 25 яну 2007, 12:45 от Petrova_

# 11
  • София
  • Мнения: 82
А знаеш ли колко е приятно като сготвиш някой буламач и детето ти да каже: "Ммм, мамо, ного кусно:)".
[/quote] Joy  Joyзнам,знам,случвало се е преди,но без да ми го казва,а недвусмислено ми го показва,като си го изяде с удоволствие цялото  Wink.
В момента още си лекуваме хрема и кашлица,и мисля като оздравее да пробваме "лечебния глад"  Simple Smile .Значи как да действаме,сутринта си пие млякото към 8ч и до късния следобед(примерно)абсолютно нищо.А сок?

# 12
  • София
  • Мнения: 888
Аз лично бих давала вода вместо сок. Ще огладнее повечко Mr. GreenПросто не й предлагай нищо. Трябва сама да поиска. Не може вечно да стои гладна я. Като се наиграе и  като пие само водичка не само ще огладнее, но ще  почне да хапва каквото й предлагаш без претенции. Моята като  не искаше да  яде, аз така правех - глад и вода и ние с баща й си сервираме и сядаме да ядем без да я подканяме. Сама  започна да идва при нас и да си търси ядене JoyСега като чуе тропане на чинии е първа на масата Laughing

# 13
  • София
  • Мнения: 2 079
След съвета на Petrova_  просто няма какво да се добави, освен това - да си "желязна".  Naughty Naughty   
Не отстъпвай нито за момент.  Naughty Crossing Arms
Давай й млякото сутринта и я оставяй само на вода, не на сокове, а на гола водица, докато прояде манджичката или супичката, която й даваш ти.
Това може да продължи и два-три дни. Не се притеснявай, няма да й стане нищо. Naughty Като огладнее и като няма кой да й даде да яде от "боклуците" или да си "замезва" от време на време със солетки и/или други подобни - сама ще си поска ядене.
Но за да я "зарибиш" си сипи ядене, подкани я да дойде и да яде с теб, от твоето ядене,  Party, а ако не иска си хапни сладко-сладко, без да имаш скрупули, че ти ядеш, а детенцето е гладно.
Много е важно да не си вмениш вина, че си виновна, затова, че ти и баща й ядете, а тя, горкичката, е гладна и не яде.  Tired
Като за начало й направи някоя любима супичка, например картофена крем-супа, с "Кубетки" отгоре. Дай й тя да си ги сложи в супичката и да си ги изяде.

Само гледай да правиш гладуването на момата тогава, когато баба й не е наблизо, че как ще те оплюе, че оставяш внучката й гладна  ....  ooooh!

# 14
  • Мнения: 351
petleto, минала съм през същия период с неядене. Само, 4е моето дете се оказа по-голям инат от мен - оставих го два дена само на мляко и като видях, 4е пак нищо не иска да яде се отказах да го 4акам да огладнее, защото според мен не е нормално едно дете на година и нещо да не яде толкова  време. И запо4нах да му предлагам по 100 неща и все от нещо хапваше по малко, и след месец и нещо тази фаза отмина и запо4на да си се храни съвсем нормално, както преди. Така, 4е си зависи много от детето. Успех !

Общи условия

Активация на акаунт