за майчинството

  • 479
  • 7
  •   1
Отговори
здравейте. искам да попитам за съм  в майчински но фирмата фалира  и какво следва на борсата ли отивам  или социялните 6те ми пла6тат майчинските

# 1
  • Мнения: 535
Мисля, че социалните, но не съм напълно сигурна  newsm78

Дано да пише и някой, който е по в час

# 2
  • Мнения: 832
И аз мисля, че би трябвало да са социалните. Аз си го обяснявам така - фирмата е фалиралаи няма пари да внася осигуровки и съответно държавата не изплаща майчински на фирмата.
Социалните изплащат майчински само една година, като гледам твоето дете е над 1, така че незнам социалните дали ще те поемат.

# 3
  • Мнения: 229
намери си друга фирма водят фиктивно докато ти изтече майчинството.

# 4
  • Мнения: 9 050
От Социално подпомагане се изплащат помощи само до навършване на 1 година на дете и то при условие, че дохода на член от семейството не надхвърля 200 лева.
Важно е какъв е статута на фирмата в момента. Какво означава това фалира? Обявена е в несъстоятелност, започнала е процедура по риквидация или вече процедурата по ликвидация е завършила.
Можете да се регистрирате на трудовата борса и ще взимате минималното обезщетение ( тъй като последните 9 месеца сте получавала обезщетение за отглеждане на дете, а не заплата ). Мисля че беше 80 лева.
Можете и да намерите някъде да ви назначат на трудов  договор, за да си получавате обезщетението от 180 лева докато детето навърши 2 години.

# 5
  • София
  • Мнения: 17 592
Интересна дилема. А социалните осигуровки - онези, от които по идея се изплаща майчинството - на кого ли се превеждат? Май не на работодателя, а на НОИ, при това не само от работещата, но и от таткото, бабите, дядовците, и съответните работодатели. И като как НОИ биха оправдали вече изконсумираните от тях пари? Какво означава 'фирмата фалира и затова вноските, които Вие и работодателя Ви сте правили в продължение на десетки години отичат с мръсната фекална вода?'

Е, но като практически съвет ако нищо друго не помага - прехвърли отпуска по майчинство на някого. Съпруг, майка, баща - на някой, които има редовни трудови взаимоотношения. Дори да е формално и да се налага съответния член на семейството да продължава да работи - ако такава е фирмата, а ако не - толкова по-добре. Като начало, ще имаш помощ и през деня. И ще получаваш и обещетение за безработица - загуба на работа, или както там се води в момента. Пъкл можеш и да търсиш нещо ново, като имаш кой да гледа бебчо.

# 6
и аз така си мисля да направя но незнам каде трябва да отида за да ги прехварля. 

# 7
  • Мнения: 9 050
Интересна дилема. А социалните осигуровки - онези, от които по идея се изплаща майчинството - на кого ли се превеждат? Май не на работодателя, а на НОИ, при това не само от работещата, но и от таткото, бабите, дядовците, и съответните работодатели. И като как НОИ биха оправдали вече изконсумираните от тях пари? Какво означава 'фирмата фалира и затова вноските, които Вие и работодателя Ви сте правили в продължение на десетки години отичат с мръсната фекална вода?'

Е, но като практически съвет ако нищо друго не помага - прехвърли отпуска по майчинство на някого. Съпруг, майка, баща - на някой, които има редовни трудови взаимоотношения. Дори да е формално и да се налага съответния член на семейството да продължава да работи - ако такава е фирмата, а ако не - толкова по-добре. Като начало, ще имаш помощ и през деня. И ще получаваш и обещетение за безработица - загуба на работа, или както там се води в момента. Пъкл можеш и да търсиш нещо ново, като имаш кой да гледа бебчо.

Ама изобщо не е вярно това, което си написала. Вноските не се губят, не "отичат с мръсната фекална вода". Те са си по вашите партиди. Както съм написала, майката има право веднага да бъде назначена на трудов договор и да продължи да получава обезщетението. Ако вноските изчезваха някъде, нямаше да има такова право.

Изискване на кодекса за социано осигуряване ( а не на НОИ ) е, за да получава лицето такова обезщетение, осигуряването да не е прекъснато. Ама това изискване не са го измислили методолозите в НОИ, нали се сещаш.

Изобщо, изобщо не е коректно това изказване. Най-вече защото осигурителните вноски не отиват в НОИ. Отиват в НАП! А НОИ само плаща.

Общи условия

Активация на акаунт