Когато майката се държи като свекърва...

  • 1 611
  • 17
  •   1
Отговори
Не знам дали има други подобни случаи, но ми е много тъжно имам нужда да споделя.
Моето семейство приема внуците си за факт и даденост, не се инересуват от тях, освен по приятни поводи.
Имаме две породени деца, свекърва ми ми помагаше почти изцяло и за двете, защото се наложи от рано да ходя за по 4 часа в офиса. Майка не е идвала да ми помогне с нещо, не да гледа децата, а просто да ми помогне, повече от 2-3 пъти, съответно освен да се дразним взаимно, друго не става. От нашата рода на разположение е единствено една много възрастна нейна леля, която очевидно не е удобно да ангаирам.

Сега и свекърва ми не иска да идва, умори се просто. Съответо бива обвинявана, че ще се грижи само за детето на другия си син.
А аз съм неблагодарна и не оценявам какво прави за мен родата...
Мъчно ми е...
Никой не вярва, че подобна история е възможна, но уви.
Аз пък не се чувствам виновна, дори ми е тъжно, че се настровам срещу майка си.

# 1
  • Мнения: 1 680
A имате ли възможност да си вземете детегледачка? Така всички ще сте по спокойни.
Наше приятелско семейство имаше сходен проблем и така го реши, направиха си сметка колко пари от семейния бюджет могат да отделят и сега не се чувстват виновни и задължени към никого.

За съжаление вие не сте единствените. При нас пък баща ми е този който се интересува от внуците си, само по телефона се обажда, те не го познават, идва на 3 месеца с подаръци и децата го приемат като дядо коледа и обръщат внимание на подаръците. Баща ми пък се сърди, че не му обръщат внимание децата. Как да му обясня, че каквото почукало такова се обадило Tired

# 2
  • Мнения: 25 565
Не те разбирам, огорчена... Ти за себе си ли ги роди тези деца или за бабите им?
Съгласна съм, че в България отдавна битува традицията бабите да отглеждат внуците си, но... традициите отдавна не са това, което бяха. Всички виждаме колко зле живеят родителите ни, колко много пенсионери са принудени да работят до сетния си дъх, както се казва, за да могат да оцелеят и е силно егоистично от наша страна да очакваме да дойдат и да ни гледат децата, само защото са им баби и дядовци. И за благодарност да им се намират непрекъснато кусури, че не ги гледат по нашите изисквания.
Сама виждаш колко е трудно да се гледат деца. Представи си, че някой ден и твоите пораснат и тъкмо си отдъхнеш и решиш да отделиш малко време и за себе си, да си починеш просто от грижи и ангажименти и мамините рожби ти тръснат своите отрочета, за да започне всичко отначало. Ти как би се почувствала тогава?
Наистина сме големи егоисти понякога - виждаме само своите нужди, но не и на хората около нас. Родителите ти са на възраст, в която вече се обаждат разни болежки, изморяват се бързо и търчането подир разбеснели се хлапета не е по силите им. Щом свекърва ти досега ти е помагала, а вече не иска, значи си има причина. Благодари й на жената и си потърси друг вариант за децата. В края на краищата това са твоите деца - свекърва ти си е изгледала нейните. А вариантите са ясни - ясла/ДГ, бавачка, в краен случай си остани вкъщи да си ги гледаш ти. Родата не ти е длъжна да ти отглежда децата!
ПП Нищо лично, просто така мисля, въпреки, че и на мене ми е било болно, че трябваше да си остана вкъщи да си гледам детето навремето, защото майка ми, след като се пенсионира, замина да живее на село. Но не мога да й се сърдя - права е да избере най-доброто за себе си. След като съм отделно семейство, нося си моята отговорност и се оправям както мога, без да я прехвърлям на някой друг. Самостоятелността се плаща. Често цената е твърде солена, но това е положението, Минке! Никой не ни е карал насила да си раждаме децата.

# 3
  • Мнения: 2 099
Ха така Как Сийке!?
Де го бива тва дет го рече ся?Ами разбира се че са длъжни,длъжни са да отглеждат 30 годишните си дечица и техните малки.Ти пък Как Сийке,какво отношение само!По всичко си личи че си от модерните дегенерати и бъдещи зли кучки свекърви!Ясна си ми Mr. Green

# 4
  • Мнения: 25 565
По всичко си личи че си от модерните дегенерати и бъдещи зли кучки свекърви!Ясна си ми Mr. Green

Ооооо, отдавна си водя записки и тренирам усърдно!  bowuu Mr. Green

# 5
  • Мнения: 2 161
Никой не е длъжен да ти гледа децата.Колкото и грозно да звучи-проблемът си е твой.След като се налага да работиш-плащаш на гледачка.Много пъти съм се чудила на момичета,които се жалват от свекърви и майки-намесвали се в семействата им,вбесявали ги,настройвали мъжете им...Ами престанете да лежите на раменете им!Не живейте при тях,не вземайте пари от тях,не разчитайте да ви отгледат децата.Просто спазвайте дистанция.

# 6
  • Мнения: 2 309
Аз пък мисля, че сте много остри, аз както схванах поста момичето се оплаква, че майка й не проявява отношение към децата. То е ясно, че никой не е длъжен да ти гледа децата и аз съм на това мнение, но все пак човек има нужда от малко почивка. Може пък да няма възможност да наеме гледачка.

# 7
  • Мнения: 22 764
Мйкта на моя приятелка е така,взима детето само ако е на кеф,дори и приятелите ми да не искат. Crazy

# 8
  • София
  • Мнения: 8 932
Моето семейство приема внуците си за факт и даденост, не се инересуват от тях, освен по приятни поводи.
А как да ги приема. Аз мисля, че бабите са за това, да се радват на внуците, а не както ние изкривено сме приели - да се грижат за тях.
Моята майка е отгледала 3 деца, свекърва ми-2, никоя от тях не е длъжна да гледа и моите.
Монката е спал при майка ми всичко на всичко 1 път, малката още не съм и помисляла да я оставям. Въпреки това и двете баби обожават внуците си и на мен ми е приятно да общуват с тях. Имам приятелка която се възмущаваше, че майка и трета поред неделя се скатавала, вместо да гледа внучката, ето това на мен не ми е ясно!

Аз пък мисля, че сте много остри, аз както схванах поста момичето се оплаква, че майка й не проявява отношение към децата. То е ясно, че никой не е длъжен да ти гледа децата и аз съм на това мнение, но все пак човек има нужда от малко почивка. Може пък да няма възможност да наеме гледачка.
Ами тя точно от това се оплаква, че майка и не и помага сега, когато свекървата вече не може, не става въпрос въобще за отношение.

# 9
  • Мнения: 189
Аз пък не виждам огорчона да се оплаква от свекърва си, която вече е спряла да помага.
Оплаква се от родителите си, които се опитват да вменяват чувство на благодарност и задълженост, без да си мърдат пръста.
А някоя от критичните мами, може да сподели опит за това как се гледат породени деца, без помощ.  Моите са с разлика 1г6м и ако не бяха свекъра и свекървата, които и досега ми помагат, отдавана да съм изкукуригала. (не че вече не съм  Joy)

# 10
Не се оплаквам от свекърва си, напротив, дори в известна степен я разбирам.
Може би не съм обяснила ясно-моята майка приема внуците си като играчки, защото е лесно да си тук на празненства, а когато се обадиш с молба за помощ, да си ангажиран.

Не смятам, че някой ми е длъжен, имах тъжествени обещания за подкрепа, всъщност не знам за други майки, които отиват при дъщерите си само на гости през месец-два за по 1 час, не преувеличавам, едва ли има някоя от вас, чиято майка да не си е мръднала пръста за дъщеря си и бебето й- от изписването до 3год.възраст към момента Sad
За това ми е тъжно, защото свекърва ми е насреща,а майка - никога.

Така и направих, дистанцирах се, сега съм неблагодарна.
А за бавачката- такава нагърбваща се с две деца на 1.5 и 3 год не съм открила.

# 11
  • Мнения: 74
Не се оплаквам от свекърва си, напротив, дори в известна степен я разбирам.
Може би не съм обяснила ясно-моята майка приема внуците си като играчки, защото е лесно да си тук на празненства, а когато се обадиш с молба за помощ, да си ангажиран.

Не смятам, че някой ми е длъжен, имах тъжествени обещания за подкрепа, всъщност не знам за други майки, които отиват при дъщерите си само на гости през месец-два за по 1 час, не преувеличавам, едва ли има някоя от вас, чиято майка да не си е мръднала пръста за дъщеря си и бебето й- от изписването до 3год.възраст към момента Sad
За това ми е тъжно, защото свекърва ми е насреща,а майка - никога.

Така и направих, дистанцирах се, сега съм неблагодарна.
А за бавачката- такава нагърбваща се с две деца на 1.5 и 3 год не съм открила.
Майка ми живее далеч от нас (въпреки че сме в един град) и идва у нас само за рождените дни, аз съм тази която я посещава, 2,3 пъти в месеца.
Въпреки това я обожавам, не ми помага, но и аз като съм си раждала децата не съм го направила с мисълта, че ще ми ги гледат.
При теб поне свекърва ти е насреща, при мен и това го няма, доста хора си гледатсами децата, без да се оплакват, въпрос на личен избор!

# 12
  • Мнения: 7 640
Според мен жената на жената й е тежко, че намира разбиране и сякаш повече обич, подкрепа и загриженост в семейството на мъжа си, околото в своето.
Не ми се струва, че гледането на децата й е найтрудно, а всички до тук затова се хванахте.
Никой на никого не е длъжен, децата са нейни, така е.
Според мен не четете внимателно, а я нападате.

И аз съм с две, въпросът за гледачка ме вълнува, не смея и да си потърся дори, особено като предположа каква би била цената Rolling Eyes

# 13
  • Мнения: 208
Според мен жената на жената й е тежко, че намира разбиране и сякаш повече обич, подкрепа и загриженост в семейството на мъжа си, околото в своето.
Не ми се струва, че гледането на децата й е найтрудно, а всички до тук затова се хванахте.
Никой на никого не е длъжен, децата са нейни, така е.
Според мен не четете внимателно, а я нападате.
Много точно казано, според мен.
Огорчена, разбирам твоето огорчение. Струва ми се обаче, че си озаглавила темата неточно. Може би това е подвело останалите момичета да бъдат толкова критичин. В това, което пишеш, не виждам как точно майка ти се държи като свекърва. Всъщност то има най-различни образи на такива де, но в общия смисъл човек си представя (мое мнение) вмешателство, грубо отношение и т.н. А в твоя случай не става дума за подобно отношение от страна на майка ти. Просто една студенина. И понеже съм от майките, отгледали съвсем сами децата си, те разбирам и съчувствам!
Бих искала да добавя, замисляла ли си се защо е така при майка ти? Възможно ли е самата тя да не е получавала нужната помощ и обич навремето, и сега да се държи по същия начин, искам да кажа - не нарочно, просто да има проблем от младостта си, който не съзнава. (това ми хрумна след като написах първоначалния постинг, незнам.)

Последна редакция: пн, 29 яну 2007, 17:58 от rozov_pinko

# 14
  • Мнения: 2 161
Не се оплаквам от свекърва си, напротив, дори в известна степен я разбирам.
Може би не съм обяснила ясно-моята майка приема внуците си като играчки, защото е лесно да си тук на празненства, а когато се обадиш с молба за помощ, да си ангажиран.

Не смятам, че някой ми е длъжен, имах тъжествени обещания за подкрепа, всъщност не знам за други майки, които отиват при дъщерите си само на гости през месец-два за по 1 час, не преувеличавам, едва ли има някоя от вас, чиято майка да не си е мръднала пръста за дъщеря си и бебето й- от изписването до 3год.възраст към момента Sad
За това ми е тъжно, защото свекърва ми е насреща,а майка - никога.

Така и направих, дистанцирах се, сега съм неблагодарна.
А за бавачката- такава нагърбваща се с две деца на 1.5 и 3 год не съм открила.
Поднасям най-искрените си извинения за по-горе резкият тон,с който съм се изразила.Сега разбирам,че всъщност проблемът ти не е толкова,че няма кой да се погрижи за децата.А по-скоро те наскърбява безразличието на майка ти.

Общи условия

Активация на акаунт