До майките на недоносени бебчета

  • 33 959
  • 305
  •   1
Отговори
  • Мнения: 108
Мили мами, смятате ли,че вашите дечица изискват повече грижи,най-вече докато достигнат в развитието си своите връстници? А кога според вас се случва това?

# 1
  • Мнения: 390
Повече грижи-може би не.Тя си яде лакомо още от вземането от болницата,така че наддава по-бързо от другите,а други по-специални грижи не съм полагала отколкото се полагат за другите бебета,В крайна сметка реших че си я вземам в къщи вече доносена и оправена,така че само да се гледаме.Първо много ме беше страх за праха в стаите и го чистех като маниак,защото все пак излиза от кувиоз,ама вече спрях да се взирам и в това.До сега гладя всичките и дрешки,ама то и да беше доносена пак бих го правила.
Абе много се притеснявах в началото,дори ми се плачеше,не знаех какви грижи да полагам за това недоносено бебе,ама сега съм на мнение,че и те както всички други трябва да си изградят сами имунитета,а не да ги пазим специално от какво ли не. Peace

# 2
  • Мнения: 387
Здравейте, майки!  Hug
Търсих във всички форуми и подфоруми и не можах да повярвам - възможно ли е да няма тема за недоносени деца? Ако има и съм я пропуснала се извинявам и моля някой да даде линк, че да се включа и аз.
Всички знаем, че недоносените деца се нуждаят от по-специални грижи от останалите. За мен е трудно да направя аналогия между обгрижването на едно преждевременно родено дете (или незряло, както още го наричат!) и родените "навреме" деца. Получих затруднения лутайки се между два форума. В единия са деца родени през януари, в другия - през ноември. И в двата не мога да открия отговор на всичките си въпроси. Мисля, че както има специален форум за близнаци например, така трябва да има и за недоносени деца. Предлагам ви тук да обсъждаме специфичните грижи, които полагаме за децата си. Да споделяме както проблеми и грижи, така и радости.
И така. Радвам се да се запознаем.
Родих сина си на 16 ноември - точно месец и половина преди термина. Датата на термина ми беше 1 януари. След като сутринта инцидентно ми изтекоха водите (докато се обръщах в леглото), след около час в болницата реших да ми направят секцио, тъй като бебо беше седалищно и имаше известни рискове за него при евентуално нормално раждане. Оперираха ме и се появи на бял свят най-прекрасното същество. Тегло 2250 гр., 44 см ръст. Това според лекарите се води 1ва степен недоносеност. След 3 дни престой в кувиоз го сложиха на креватче, а след още един ден го донесоха при мен в стаята. В продължение на 2 дни мъчителни опити да го кърмя и без да е наддал и грам, с неонатоложката решихме да го храня от шише поне докато направи 2500 гр. и сдобие сила да суче. Когато на десетия ден започна най-сетне да наддава ни изписаха. Дори не си беше възвърнал теглото от раждането - 2170 гр..
Оказа се, че имаме и друг проблем - вродено перде на дясното око. Засега изчакваме да стане на нужната за операция възраст.
Иначе ходим на консултации и с наддаването сме добре. Към 10.01 беше 3420 гр.
Следващата е на 14.02. - да видим. Вече нямаме проблем с кърменето.
Спирам дотук и чакам първите от вас за да започнем разговора...
Като за начало давам няколко интересни линка на които попаднах:

недоносен& … 77;те
захранван& … 73;че
кърмене на … 77;бе

Последна редакция: вт, 30 яну 2007, 15:52 от mim40

# 3
  • Мнения: 108
 Ако искате,може да споделите,колко по-рано се родиха бебоците ви,колко кг и см?Колко дълъг беше престоят им в кувьоз?Какво се случи,за да се родят преждевременно?
 Нашето момченце Александър се роди в 33г.с. 2050г,44см.В кувьоз беше 2 седмици,но в болницата остана до 25-ия си ден,защото лекуваха инфекция.Тя най-вероятно е била причината за изтичането на водите и преждевременното му раждане.Слава Богу всичко мина благополучно.Човечето ни вече е на една годинка Simple Smile

# 4
  • Мнения: 311
имам близнаци на почти 11 мес.родиха се 2100 и 2300гр. в 33 седмица по49 см.стояхме 10 дена в кувьози.постъпих с изтекли води на единия .родих секцио без усложнения.предишният ден се нервирах много може би от това направих белята .така че споко!

# 5
  • Мнения: 390
Родих в 38 г.с.Бебето беше 2.100кг,43см.Стояхме 1 месец точно в кувиоз,защото тя имаше проблем и със захранването-не искаше да яде.Ще се учуди всеки защо толкова късно,пък толкова малко бебе?Ами беше увита с пъпната връв до степен за задушаване.Имаше истински възел около врата+увиване през ръчичката и крачето.И всичко това не е било забелязано от моя лекар #2gunfire

Последна редакция: вт, 30 яну 2007, 12:00 от ajva

# 6
  • Мнения: 729
Аз родих в 36г.с. 2950-50см. Казаха ми че е недоносена.Не е стояла в кувиоз.Не сме стояли по-дълго време в болницата.При изписването попитах дали трябва да се полагат по-специални грижи за уж недоносеното ми бебе.Тогава отговора беше че детето не проявило признаци на недоносено и всичко е наред.Така че и аз незнам в крайна сметка недоносена ли е или не е.Педито каза че никаде не пишело че е недоносена.Иди та ги разбери всички.

# 7
  • Мнения: 387
Ха, не мога да повярвам. Преди малко пуснах нова тема за недоносените деца.

Недоносен& … 77;ца

Мислех да я пусна още снощи, но бях възпрепятствана от малкия бандит.

P.S. bordima, да не би с теб да имаме телепатична връзка? ; )

Последна редакция: вт, 30 яну 2007, 12:51 от mim40

# 8
  • Мнения: 990
Моите близнаци се родиха в 34 г.с  ,единия 1950гр, а другия 1900гр .Стояха в кувьоз 17 дни и още 13 дни ги захранваха. Когато ни изписаха , чистих стаята им и всички мебели по няколко пъти на ден  Crazy.Дрехите им   продължавам да гладя и досега (1 год и 2 месеца).Що се отнася до храната , бяха изцяло на АМ, защото нямах кърма.Нямаха някакъв специален режим, за недоносени.Започнаха със 7 хранения на ден с нормален за възрастта им грамаж. До 6 месец вече бяха настигнали връстниците си.

# 9
Здравейте и от мен!

Когато отидох на преглед в болницата все още бях в края на 35г.с. и лекарят ми каза, че дъщеря ми отговаря на 29г.с. Още на другата сутрин ме приеха, стоях 3 дни на системи, за да вляза в 36г.с. и ми планираха час за секцио. Така се случи, че на същия ден по спешност ме оперираха и така малката се роди в 30г.с. - 1,100кг и 40см дълга. Тогава успях само да я чуя буквално как измяука - още се чудя от къде ги взе тези сили тогава, но то и сега си е доста гласовита  smile3514. Не бяха сигурни дали ще я оставят в болницата или ще я преведат в специално отделение в друга, но беше в доста стабилно състояние - още преди да я извадят имаше отлични тонове и показатели като цяло, не се е налагало дори да я обдишват. Доколкот знам още същия ден са я захранили с вода и е щяла да " излапа биберана". На третия ден започна да ми идва кърмата и от тогава започнах да й нося - само през нощта й даваха Фризопре. Беше в кувьоз точно 1 месец - 7 дни на ампицилин и фортум, а след това имаше само сестемка с глюкоза. Когато я извадиха беше 1,685кг. Седяхме още почти 1 месец ( без 5 дни ) и ни изписаха 2,400кг. След като се прибрахме тотално си развалихме режима на хранене, а и кърмата ми значително намаля - вече и давам само през нощта, иначе е на адаптирано мляко. Не яде кой знае колко много на хранене - лакома е, но пък яде по-често.

Сега предполагам, че гониме 4кг, но заради тази епидемия не мога да я заведа на конкултация. А относно специалните грижи - определено мисля, че трябва що се отнася до търпеливост. Всичко й е наред, развита е точно толкова колкото и всяко нормалнородено дете, но както един лекар ни каза - "трябва много любов, грижа и търпеливост, нека сама да се нагоди както и с каквото темпо тя пожелае - няма начин да не се справи". Държах я на по-топло и значително по-късно започнах да я извеждам, както и гледам много да няма контакт с други дичица особено сега, иначе нищо по- особено. Тя имаше двустранна ингвинална херния и за това не я оставях да плаче, миналата седмица я оперираха и надявам се да продължаваме напред без някакви по-специални грижи. Съмнявам се мама, която отглежда такова детенце да не се попрестарава по някой път макар и ненужно, но все пак ако ние не го правим - кой тогава  newsm03 [/color]

Последна редакция: нд, 15 апр 2007, 18:31 от Доня Туфиня

# 10
  • Мнения: 7 803
бебки се родиха в 33 г.с. 2,000 и 2,400 грама.бяха само в термолегло. дишаха сами, веднага ги захраниха, изобщо си бяха като доносените деца. никога и нищо по-специално не съм правила за тях.

# 11
  • Мнения: 17
Термина ми беше на 19.10.2006, но на 19.09 вечерта ми изтекоха водите - просто се изправих и нещо топло потече по краката ми. Отидохме веднага в Шейново, имах 1см разкритие и много слаби контракции. Останах там да чакам да започне естествена родова дейност. Да ама не - контракциите ми спряха, някакси ми олекна (през цялата бременност корема ми беше ниско и накрая много ми тежеше и ми натискаше мехура) и се чувствах много добре физически. На 21-ви решиха да предизвикат раждане - още в 8 сутринта ми сложиха вагинално индукция, но неясно защо при мен почти не подейства и към 3 след обед имах много слаби контракции и само 2,5 разкритие. В 19,30 вече не можеше повече да се чака и ме сложиха на системи и родих чак в 2,30 - едно бижу 2,550-47см. Бебка седя 5 дни в кувьоз, водеха я "незряла". И двете бяхме по 5 дни на антибиотик, заради изтеклите води. Не знам защо, може и да е от притеснения но кърма изобщо нямах. Чак на четвъртия ден усетих напрежение в гърдите, започнаха едни мъчителни опити за цедене и на ръка и с помпа. Когато започнаха да ми я дават се пробвахме преди всяко хранене - каквото има да го изпапка, а тя се дереше от глад - беше захранена чак на 3-я ден в кувьоза с вода, а после с АМ. След седмица ни изписаха и мъките с кърменето продължиха - лактогонни чайове, сокове, ядки, супи, топли кърпи, цедене - рекорда ми е около 20мл капка по капка от двете гърди за около час. След 2 седмици се отказах и минахме изцяло на АМ. Бебка наддава по повече от кило на месец и слава богу досега не сме имали здравословни проблеми, расте и се развива се като другите деца на нейната възраст, много е жизнена и будна. 

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 10 810
Тери се роди в 37 г.с. 2,500кг след секцио по спешност-спука се пъпната връв и започна обилно кървене.Лежа 4 дни под кислородна палатка и докато си тръгнем свали на 2,300кг.Не можеше да плаче,а се чуваше само някакво мяукане.Имаше нещо като свистене при дишането,което ме изправяше на нокти 2 месеца.Изглеждаше така все едно не може да си поеме въздух.Но нищо по специално нямаше при отглеждането,а този проблем просто се израства.Естествено не засука ,а аз се цедих около 3 месеца но дохранвах и с АМ че беше малко кърмата.Расте си нормално,но може би все още се движим с около месец назад от наборите/по месец/.

# 13
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 905
И моята дъщеря ми се роди по-рано. Аз току-що бях влязла в 36 г.с, но се оказа, че тя върви със седмица по-назад. Така че се роди в 35 г.с. - 46 см и 2300. Стоя седмица в кувьоз, след което ми я връчиха за захранване. А се роди по-малка на тегло, тъй като имах малка плацента и освен това пъпната й връв се беше вързала на здрав възел. Дали обаче това беше причината за по-ранното раждане - незнам.
След като се прибрахме у дома единственото по-различно бе, че се наложи да поддържаме 22 градуса температура в стаята по време на къпане. Освен това имах и нощно кърмене, което при другите бебета отпада. Иначе нищо по-особено не съм правила. Лекарката й ми обясни, че 3 години ще наваксква и ще гони родените по същото време. Само че това май е и до ген. Тя определено няма проблеми с храненето, хапва си добре. Но винаги е под минимума като тегло, даван в таблиците за минимум на момичета. На височина пък е над максимума на максимума за момчета. Явно ще бъде височка като татко си.

# 14
  • Мнения: 387
Да се похваля. Нас днес ни мериха и сме минали четирите кила.  newsm44 Лекарката каза, че наддава много добре за хранене само с кърма. Ние също си продължаваме с нощното хранене, което май няма изгледи да отпадне скоро. При вас кога отпадна?

Общи условия

Активация на акаунт