Тревожно ли е ,ако детето ви не иска да яде готвено?

  • 8 131
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 420
Започвам да се притеснявам вече,защото моя дребосък не яде нищо готвено и менюто му е почти едно и също всеки ден.Яде точно пет неща и ги редуваме.Попара,спагети,салам,кашкавал,кремвирши и маслини.От време на време някой плод и кисело мляко.Как да го накарам да прояде ,като види манджа и се отвръщава,слага ръцете на устата и започва да се крие.Притеснявам се ,че не е добре детето да яде едно и също всеки ден

# 1
  • Мнения: 817
Ами, че не е полезно да се хапва едно и също е ясно, но моята мома е същата, готвеното го недолюбва.
ще следя с интерес темата за да видя какви съвети получаваш Hug

# 2
  • София
  • Мнения: 3 421
 Ами то е ясно, че не е добре да се кара само на сухо и едно и също.
 
 Моята дъщеря - супи не яде, може да се излъже само с готовата супа топчета, готвено почти не яде(от известно време се съгласява на леща, боб или малко мусака). Предната неделя ме докара до лудост - цял ден готвя, предлагам пет различни неща и тя иска филия със салам(като същото е закусвала и обядвала).
 Въобще може да си кара на сухоежбинки постоянно и въобще да не се сети за готвено или супи. А да не говорим, че от както се е родила е с постоянен запек.
 Предполагам, че ще го израсте...надявам се.

# 3
  • София
  • Мнения: 903
Според мен трябва да престанеш да даваш на детето сухи храни. Просто не даваш и това е. Ако не иска друго - оставяш го гладно. И ние имахме един такъв период и само с гладуване успяхме да се справим. Освен манджите не давах нищо друго - нито сандвичи ( освен сутрин за закуска), нито някакви тестени изделия, нито зрънчо, солети и т.н.). След почти цял ден глад нещата се оправиха. Тя вече знае, че не може да си играе с мен и че трябва да яде, каквото и всички останали. Е, разбира се, всеки си има предпочитания за различните манджи и гледах да се съобразявам и да готвя неща, които тя  "не мрази".

Трудно е да гледаш как детето ти гладува цял ден и ти се моли да му дадеш някой сандвич или нещо подобно, но ... няма друг начин.  Бъди много търпелива. Успех.   bouquet

# 4
  • Мнения: 1 734
Абсолютно съм съгласна, че не е добре да се яде само суха храна, стомаха със сигурност страда. Ама какво да се прави - моят син и той от време на време ми отказва готвено и ако му предлагам само сухи храни много ще е доволен. Гледам да има разнообразие, но не се приема. Супи със сигурност отказва, може да се излъже, ако е по-гъстичка или съм надрубила вътре хляб. С манджите - трудна работа, яде 2-3 хапки и толкова. Иначе обича кремвирш, филия намазана с нещо и такива неща...

# 5
  • Мнения: 4 621
Моята дъщеря е същата - яде наколко неща, които и съставят менюто. Готвено или супа не мога да я накарам да хапне (в редки случаи по 2-3 лъжички, докато се осънае) Hug

# 6
  • Мнения: 155
И ние имаме същия проблем. Единственото готвено, което яде е пилешко месо с бял ориз и картофено пюре с кремвирш в него.
А това за гладуването през деня съм го пробвала, но тя се буди нощем гладна и иска да пие мляко, защото "коремчето било празно" и ако и откажа почва да плаче колкото глас има "Иска мако".

# 7
  • Мнения: 5 877
Пробвай повече салати, те не са готвени, а са полезни. Под формата на салата можеш да му дадеш много неща.

Може би просто не обича манджи със сос - е, много хора не обичат.

Също под формата на някакви неща, които може да си взема с пръсти - ивички моркови, печено филе, също нарязано на ивички, ядки (по-добре сурови), баница, нарязана на малки парчета и оставена "да си взима"...
или други близки до естествения си вид неща - картофено пюре вместо картофи яхния, попарени за секунди броколи вместо сготвени в манджа... сирене, шунка... варено бяло месо от пиле...

# 8
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Пробвай повече салати, те не са готвени, а са полезни. Под формата на салата можеш да му дадеш много неща.

Може би просто не обича манджи със сос - е, много хора не обичат.

Също под формата на някакви неща, които може да си взема с пръсти - ивички моркови, печено филе, също нарязано на ивички, ядки (по-добре сурови), баница, нарязана на малки парчета и оставена "да си взима"...
или други близки до естествения си вид неща - картофено пюре вместо картофи яхния, попарени за секунди броколи вместо сготвени в манджа... сирене, шунка... варено бяло месо от пиле...
Добре казано Peace Само дето детето е още малко за ядки.

# 9
  • Мнения: 5 877
Извинявам се, не погледнах лентичката. Не знам защо помислих, че е по-голямо.

# 10
  • София
  • Мнения: 8 931
Опитай да му предлагаш повече зеленчуци и месо, не е задължително да е стандартна готвена манджа, повечето деца не обичат сосове. Моят също не яде манджи (а е почти на 6), но обича готвено на фурна-с картофи, ориз и други заленчуци. Ограничила съм и подправките-сол, черен пипер. Правя му и ризото с различни зеленчуци. Важното е да почнеш да го приучаваш на нещо различно от кренвиршите и саламите. Може пък да му сготвиш и нешо с кренвирш за начало, за по-плавен преход.
Ох, стига че звуча много поучително. Успех!

# 11
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Моите си хапват манджички, но и Василена имаше такъв период, в който ядеше само сухо. Точно както Анда казва - месото нарязано на една страна в чинията, зеленчуците - на другата. После и сипвах сосче от яденето в купичка - уж само да опита. Две-три хапки хляб, които топва сама. Това продължи сигурно около месец и отново си прояде като хората.
Не става на сила, с хитрости май е по-добре. Но не винаги имам търпение.

# 12
  • Мнения: 1 771
И синът ми е така. Аз кремверши и салами не давам. Той обича много моркови и когато готвя нещо моркова го режа на по едри колелца и така заедно с моркова може да му се ослади и супата. Правих преди време спаначена супа и какво ме учуди когато по едно време сам надигна паничката за да си пие от супичката. Също обича и грах и така гледам да съчетавам храни за да се храни по добре, но не винаги и това помага. Наблягам на зеленчуци и плодове, които обича. Мажа му авокадо на сухар и това му харесва, но гледам с хитрост да разнообразявам менюто му, ако не готвено, то поне да е полезно като хранителна стойност.
Успех.

# 13
  • София
  • Мнения: 276
Мисля, че повечето деца минават през такива периоди. Остави го известно време, ако обича да яде плодове (сурови), зеленчуци ( на пара или в салата), месо (на по-големи парчета, за да го държи в ръка).

# 14
  • Мнения: 58
Изписано е доста по този въпрос във горума, но пак ще си каже мнението.
И моята е така. Не яде манджи, супи и въобще готвено. Вече не се притеснявам след като разбрах колко много деца имат вкуса на моята дъщеря. Харесват нещата които и тя харесва. Яде предимно мляко и от време на време месо, маслини, прас лук и изобщо суха храна.
Аз се примирих. И какво като не е като повечето деца?

Общи условия

Активация на акаунт