Камина

  • 1 612
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 282
Здравейте,

днес реших да се обадя на няколко фирми, които се занимават с камини и направо съм отчаяна. Цените , които ми предложиха са около 4000 -5000 лв за камина и облицовка, без никакви водни или въздушни ризи, ние искаме само камина. Та мисълта мие наистина ли са толкова скъпи камините или на такива фирми съм попаднала.Колко ви е струвала на вас камината?
И още нещо- доволни ли сте от каминта като нначин на отопление?
Защото аз сега живея под наем и имаме една камина, която е много красива, но изобщо не топли, цялата е облицована с нетоплоотдаващи материали и даже до нея да стоиш не е топло.

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
Толкова струват камините. Най-евтината, която съм виждала беше на промоция 3000лв, но на мен не ми допадна цвета на камъка. Беше твърде блед. Иначе камините доста топлят

# 2
  • Мнения: 560
Не е задължително да е толкова скъпо. Ние си направихме камина с водна риза, като купихме само камерата, а останалото направихме сами.  В складове за камъни може да си поръчате всичко.

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
само поставянето на камината е към 1000лв и не е проста работа. Ако можете само радвам се за вас

# 4
  • Мнения: 229
Направихме си камината пролетта.
Горивна камера - българска 15кв - 1100лв
Облицовка - врачански камък - около 1000лв
Екстактор за изтласкване на въздуха + въздуховоди 5м+труд - около 900лв
Всичко ни излезе към 3200, явно нещо съм забравила.
Отопляваме етаж от къща, все още сме без изолация, но съм много доболна - навсякъде е топло.

# 5
  • Мнения: 461
Здравейте,

днес реших да се обадя на няколко фирми, които се занимават с камини и направо съм отчаяна. Цените , които ми предложиха са около 4000 -5000 лв за камина и облицовка, без никакви водни или въздушни ризи, ние искаме само камина. Та мисълта мие наистина ли са толкова скъпи камините или на такива фирми съм попаднала.Колко ви е струвала на вас камината?
И още нещо- доволни ли сте от каминта като нначин на отопление?
Защото аз сега живея под наем и имаме една камина, която е много красива, но изобщо не топли, цялата е облицована с нетоплоотдаващи материали и даже до нея да стоиш не е топло.

Това не е камина, а огнище.

Камините топлят повече, защото са със въздуховоди. Но дали наистина отоплява зависи от конструкцията й, големината на отвора на камината, размерите на горивната камера и височината на комина. Има някакви формули за изчисления, но не ги знам.
Ако не са спазени - камината не само не отоплява, а и пуши в самото помещение.

Ако правите огнище, т.е. камина без въздуховоди, помещението не трябва да е  плътно затворено с PVC, иначе също дими. Трябва да има естествена "вентилация" - достатъчно е неуплътнена дограма или вътрашна врата.



# 6
  • Мнения: 139
Здравейте,

днес реших да се обадя на няколко фирми, които се занимават с камини и направо съм отчаяна. Цените , които ми предложиха са около 4000 -5000 лв за камина и облицовка, без никакви водни или въздушни ризи, ние искаме само камина. Та мисълта мие наистина ли са толкова скъпи камините или на такива фирми съм попаднала.Колко ви е струвала на вас камината?
И още нещо- доволни ли сте от каминта като нначин на отопление?
Защото аз сега живея под наем и имаме една камина, която е много красива, но изобщо не топли, цялата е облицована с нетоплоотдаващи материали и даже до нея да стоиш не е топло.

Това не е камина, а огнище.

Камините топлят повече, защото са със въздуховоди. Но дали наистина отоплява зависи от конструкцията й, големината на отвора на камината, размерите на горивната камера и височината на комина. Има някакви формули за изчисления, но не ги знам.
Ако не са спазени - камината не само не отоплява, а и пуши в самото помещение.

Ако правите огнище, т.е. камина без въздуховоди, помещението не трябва да е  плътно затворено с PVC, иначе също дими. Трябва да има естествена "вентилация" - достатъчно е неуплътнена дограма или вътрашна врата.





И как реши че е огнище? И как реши, че щото са с въздухоотводи топлят повече? Ако искаш хубава камина с клапани за регулиране на горенето и температурата съответно, ще трябва да се бръкнеш доста. Ние сме с камина от 97-ма година, камерата не е от най-големите, съвсем обикновена е някаква българска с две думи печка /марката е Герканд/. Сменихме гипсокартона отгоре, сега е иззидана с някакъв специален незапалим ютонг. Хола ми е около 30 квадрата, като има стълба за втория етаж, и там една стая от около 13кв се топли и няма да казвам какъв парник е. Камината тогава ни излезе 1200лв, но е много стара работа. http://snimka.bg/profile.php?edit_photo&photo_id=2115449 това е въпросната камина. А http://www.gerkand.com/kamini.htm можеш да разгледаш какво предлагат Герканд. За отоплението съм доволна, нищо не може да замени топлината от дървата, но и боклука си го бива  Close

# 7
  • Мнения: 282
Харесва ми камината, точно за такава питам. Надявам се до към 2000 лв да можем да си направим хубава, топлеща камина.

# 8
  • Мнения: 461
Не съм го решила аз, а майстора каза, че камина без въздуховоди е огнище. Laughing
Естествено, че с въздуховоди топлоотдаването е много по-ефективно от варианта топлината да заминава директно в комина.
А ако помещението е по-голямо от 30-40 кв. - просто не може да се отоплява само с огнище.
Една зима бяхме 5 дни без ток и се убедих, че обратното не е възможно. Принудихме се да сложим и парно.

Общи условия

Активация на акаунт