Отговори
  • Мнения: 155
Здравейте мами

Търсачката не работи отново, затова реших направо да си споделя какво ме мъчи, пък било то и дискутирано вече.

Според най-новите изследвания кърмата е НАПЪЛНО достатъчна за развитието на едно дете. Това е логично и правилно. Няма нужда от вода, от допълнителни добавки (сокчета) и т.н. до късното отбиване -1,5 години до 3г.Това също е напълно логично.
Искам да питам майките (особено тези, които кърмят на поискване) - Давате ли на децата си витамин Д?

По моя лична логика в майчиното мляко се съдържа всичко необходимо за бебето, неговата имунна защита и развитие.

Ако в миналото е имало чести случаи на рахит при бебетата то сигурно е било поради недостатъчно кърмене или липса на такова. Например по старите методи (д-р Спок), детето се захранва на 3 месеца и скоро след това се отбива. Тогава съм съгласна, че детето има нужда от витамини. Но ако кърмим до годинката и повече? Трябва ли на бебета да се дава въобще нещо?
Благодаря предварително Simple Smile

# 1
  • Мнения: 4 451
Ще изкажа мое мнение и съвсем не претендирам за компетентност.
В майчината кърма вит. Д не се съдържа или поне е в много малки количества, които са недостатъчни. Всички знаем, че той се образува от слънчевата светлина и се съдържа в много малко продукти. За това и е недостатъчен в кърмата. Така поне мисля. Но в адаптираните млека вит. Д е добавен и затова дозата на така хранените бебчета (капките Д имам предвид) е по-малка. На нас педиатъра ни е препоръчал 2 капки, а малката е на 5 месеца. Храня я изкуствено, за съжаление и не по моя вина. Но приятелките ми, които кърмят дават по 6-7-8 капки по съвет на педиатрите им.

# 2
  • Мнения: 1 947
... Но приятелките ми, които кърмят дават по 6-7-8 капки по съвет на педиатрите им.
   6-7-8 капки? Това е прекалено... Ако детето се огрява достатъчно от Слънцето и излиза често
на разходки, то няма нужда от вит. Д. Освен ако не се е родило в области с полярни нощи и
непрогледни облаци. Simple Smile

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Нагазваш право в един от немалкото силно конфликтни в медицината въпроси Laughing
Съвременните стандартни препоръки са всички деца профилактично да получават по 400 единици вит.Д (и по въпроса колко е профилактичната доза също има големи разминавания!) .
Естествено, недостатъците на такава препоръка са ужасно много - напр. по този начин хранените с АМ деца ще поемат повече от нужното количество вит.Д, защото е добавен и в АМ; не се отчитат индивидуалните особености, географското положение и още куп други фактори.
От друга страна, живеем в градове със смог, който спира голяма част от естественото лъчение; ползваме кремове със слънцезащитен фактор, особено щедро и особено стриктно за малките деца; прекарваме твърде малко време навън и разголени. Това са все фактори, които пречат на естествения синтез на вит.Д в организма.
Още по тези въпроси можеш да прочетеш тук и да вземеш свое решение:
http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/vitamin-d.html

# 4
  • Мнения: 155
Хедра, благодаря ти отново за помощта и изчерпателния отговор, знам че винаги мога да разчитам на теб Simple Smile  baloni

# 5
  • Мнения: 487
Но приятелките ми, които кърмят дават по 6-7-8 капки по съвет на педиатрите им.
За пръв път чувам да се дават по толкова много капки профилактично, т.е. ако няма начални признаци на рахит  newsm78

# 6
  • Мнения: 1 896
Нашият педиатър не препоръчва профилактична добавка от витамин Д и аз не съм давала на моя син, въпреки, че е роден през декември.

# 7
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
На първото ми, кърмено дете, не съм давала вит Д.
На второто - което беше само 2 мес на кърма - пак не съм, и даже за него имаше опасения, че много бързо му се затваря фонтанелата.
Не са имали рахит.
Рахит съм имала аз, макар като бебе съвестно да са ми давали вит.Д на капки.
На 3 годинки съм имала характерни за рахита деформации на ребрата.
Майка ми много се притеснила, обиколила куп специалисти и я посъветвали да не ми дава никакъв вит.Д, защото ребрата ще се калцират в изкривения си вид.
Обещал, че ще порасна голяма и това ще бъде забравено.
Наистина нищо ми няма на ребрата. И така реших да не давам вит.Д на децата си, само да бъдат извеждани на слънце.
Колкото до линото мнение на този и онзи има ли вит.Д в кърмата, бих отговорила само, че хилядолетия наред хората са отглеждани без витамини на капки и някак си са оцелели...

# 8
  • Мнения: 1 691
Аз давам вит. Д, защото така ми каза педито... само че нещо подсъзнателно ми говори, че не трябва да го правя при условие, че кърмя на поискване. Нямам логично обяснение, затова и продължавам да давам 2-те капки дневно.

# 9
  • Мнения: 277
Моя бебок е роден средата на юни месец, ако сезона изобщо има нещо общо с даването на вит. Д . Тук ми казаха да давам по 1 капка всеки ден до навършване на 1 годинка. Спазвам съвета, въпреки че кърмя на поискване.

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 23 655
Педиатърката на сина ми, с която най-после постигнахме съгласие по въпроса кога ще захранвам сина си и в кои часове ще кърмя (т.е когато АЗ! кажа, а аз се водя от Иван-Асен) ми предписа по една капка на ден, профилактично. Толкова малко именно защото е кърмен. Обаче като луда майка не я давам особено често. Когато не съм извждала малкия, или пък няма слънце в течение на няколко дни .... да речем давам веднъж-два пъти седмично по една капка. Всеки път я моля особено внимателно да преглежда Иван-Асен за признаци на рахит (като естествено не обяснявам защо) и тя всеки път гледа, но засега сме добре. А вече идва и по-топлото време с повече слънце - съвсем ще престана да давам от април някъде.

# 11
  • Мнения: 689
Но приятелките ми, които кърмят дават по 6-7-8 капки по съвет на педиатрите им.
За пръв път чувам да се дават по толкова много капки профилактично, т.е. ако няма начални признаци на рахит  newsm78
Peace

# 12
  • Мнения: 75
Според мен трябва много да се внимава с вит. Д, защото знам че е токсичен в големи количества. Понеже се натрупва в организма е много малко вероятно да липсва. Аз лично давам по една и то не много редовно, а лятото въобще не съм давала. Използвам всеки хубав ден да извеждам бебето на разходка. И не е вярно, че в кърмата няма вит. Д. Ако искаш прочети тази статия, в нея има доста информация /на български е/ http://www.biberonbg.com/info/vitamind.htm

# 13
  • Мнения: 568
Витамин Д се произвежда от слънчевите лъчи, при печене на слънце 15 мин. дневно тялото само си синтезира необходимото количество. Но тъй като излагането на слънце е вредно даваме допълнително вит Д.
Преди 200 години не е имало озонова дупка и информация, че ултравиолетовите лъчи предизвикват рак на кожата.

# 14
  • София
  • Мнения: 3 064
Предписаха ни една капка, давам я отвреме на време, като не забравя Wink На слънце е детето при всяка възможност.

Общи условия

Активация на акаунт