Достатъчно ли е майчинството за да ви опростят престъпление?

  • 1 623
  • 30
  •   1
Отговори
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Пускам тази тема, защото в последните дни съм в много голям професионален потрес. Вярно е,  че вече свикнах на всякаквите глупости вършени от нашите политици, но това малко попреля чашата ми на поемане ...
Ето за какво става въпрос:
Онзи ден в Министерски съвет бе приет проект за амнистия на затворници. В този проект, освен изброените - даващи възможност на наши хора да не бъдат наказани - условия има и един текст в с който се пускат всички осъдени на лишаване от свобода майки с две и повече деца с остатък на наказанието до 3 години, без ограничение във възрастта на децата / може да са и на по 40-50 години/ и без значение за какво е наказана или за кой път е затворена.
Това на практика ще оневини всяка една, извършила престъпление жена, без да се вземе в предвит, че тя може би е наказана именно заради престъпление извършено върху дете или пък просто е родила 6-7 деца, не полага грижи за тях и дори не ги знае в кой дом са настанени, но няма да й попречи да се възползва от закона именно заради това, че е майка.
Та това ми са въпросите:
- Считате ли, че майчинството е достатъчно условие да бъдеш оправдан от всяко едно престъпление?
- Дали това, че си станала майка те издига над законите, постановяващи наказание за извършено от теб престъпление?


Знам, че въпросът не е от типа "петъчни", но имам нужда от коректив на разбиранията си.
Може би съм твърде деформирана професионално и това наистина е хуманен акт ...  newsm78

# 1
  • София
  • Мнения: 2 623
Абсолютно съм против този закон  Shocked
Живеем в Абсурдистан - само това мога да кажа !
В цял свят увеличават наказанията за тежки
престъпления, само у нас ги намаляват.
Нямам думи  #Cussing out

# 2
  • Мнения: 7 837
Хм, това не значи ли, че ако излежаваш 10-20 годишна присъда и ти остават 3 г. можеш да бъдеш амнистиран  newsm78
Но пък, ако откраднеш и ти дадат 3-годишна присъда, можеш ли веднага да подадеш молба за амнистия. Дали това ще е вратичка за адвокатите  newsm78

# 3
  • Мнения: 58
ОСВОБОЖДАВАТ СИ МЯСТО Naughty
И без това прекалиха пак със "собствения си бюджет", а не направиха нищо за деца, пенсионери, орязаха онкоболните...това ако ти е...нали...
SORRY ЗА СПАМА newsm78

# 4
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Кейси и това означава, но пък ако наказанието ти е до 3 години - директно ти го опрощават само заради това, че си майка на 2 или повече деца, безусловно ...
Това ме провокира да пусна темата ...

# 5
  • Мнения: 7 837
Ясно... Значи и да хващат напр. джебчийки от контингента, те само ще преспиват в районното и толкоз. За какви престъпления, дават около 3 г. - кражба, побой на дете?

За един случай тук чух наскоро. Майката е с две деца, разведена, работи в банка. Нощем, работи допълнително като компаньонка (тук е легално, стига да не предлагаш секс, а само компания). Обаче попада на проверяващи, който се представят за клиенти, предлага им, естествено и секс услуги. Сега излежава 7-годишна присъда,защото я хващат за втори път. Преди е минала условно и с обществен труд. Децата са поети от социалните... Няма прошка... Confused

# 6
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Мхм - в нормалния свят не може да има прошка
А тук ще се стигне до абсурда - да се освободи жена, която е затворена заради побой над децата си, заради това, че ги е родила - пълен абсурд!!! #2gunfire

# 7
  • Мнения: 6 243
Ами моето мнение вероятно ти е ясно, но и аз съм деформирана професионално.

Това е пълна глупост. Тези, дето са в Затвора, и без друго не полагат родителски грижи за децата си. И близките им толкова полагат. 90% от тия деца са по социални заведения, където не че живеят в охолство, но и това, което им се осигурява, не е от труда на майките им, а от нашите данъци.

А с тоя закон, хем ние ще плащаме данъци, за да има с какво да се издържат децата на жените от контингента, хем майките им ще са навън, че да могат да крадат с пълна пара.

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Извън обхвата на това частично освобождаване от остатък от изтърпяване на наказание "лишаване от свобода" има определен кръг престъпления, за които не се предвижда амнистия.
Но не това е най-фрапиращото в закона.
По-фрапиращо за мен е, че се амнистират всички леки престъпления извършени до момента на влизане на закона в сила. Не престъпления за които има влязла в сила присъда, а всички извършени до влизането в сила на закона.
Официалната версия да се приеме този закон е влизането на България в ЕС и приемането му било в синхрон с европейските практики и българските традиции при събития от общонационално значение. Неофициалната причина е да се освободи място из местата за лишаване от свобода. Затворите са претъпкани.
Но независимо от причината, за този закон се търби по медиите от известно време. До приемането му не се знае колко време ще мине. Това означава, че куцо и сакато може да се втурне за извършва престъпления / умишлени за които е предвидено лишаване от свобода до 3 години и непредпазливи - до 5 години/ с ясното съзнание, че ще бъдат амнистирани.
#Crazy

# 9
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Додо, проблемът е в това, че именно групата "майки на 2 или повече деца" се измъкват от това ограничение, защото се взима по-благоприятната възможност. Т.е. те ще бъдат амнистирани незвисимо за какво лежат.
То е ясно, че правителството действа на принципа "Има човек - има проблем, няма човек -няма проблем" и си решава въпроса с пренаселеноста, но това ми идва в повече

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Додо, проблемът е в това, че именно групата "майки на 2 или повече деца" се измъкват от това ограничение, защото се взима по-благоприятната възможност. Т.е. те ще бъдат амнистирани незвисимо за какво лежат.
То е ясно, че правителството действа на принципа "Има човек - има проблем, няма човек -няма проблем" и си решава въпроса с пренаселеноста, но това ми идва в повече


Е, не е само групата майки, има още няколко групи. За които е предвидено частично освобождаване от изтърпяване на  наказание лишаване от свобода в зависимост от определени признаци.
Работата е там, че закона има две плоскости.
Едната е амнистиране на леки престъпления извършени до момента на влизане в сила / това за което аз писах/, а другата е частичното освобождаване от изтърпяване на вече наложено наказание" лишаване от свобода" с влязла в сила присъда/ тук влизат майките за които ти пишеш/.
 И в двата случая има определени текстове от закона за които е изключена амнистията, съответно частичното освобождаване независимо, че отговарят на дадените условия.
Предвидено е също така освобождаване от събиране на глоби ако са минали 7 години от датата в която са станали дължими.

# 11
  • Мнения: 1 866
Във Франция познавах една жена, която я бяха пуснали от затвора точно защото е била майка на 6 деца. Мисля, че ставаше въпрос за даване на подкупи и не знам колко голяма е била присъдата, но така или иначе не са я вкарали в затвора поради тази причина. Ако успея ще изровя нещо по въпроса.

Иначе нямам мнение по въпроса. Специално в случая който споменах, много се зарадвах, че така е станало. Но за случаите които вие споменавате не ми изглежда добре този закон.

# 12
  • Мнения: 6 167
Има престъпление - има наказание.
Така разбирам справедливостта и правосъдието.

тоест, искате да кажете, че ако имам 2-3 деца мога спокойно да извършвам леки престъления, обирчета например.  newsm78

# 13
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Ами моето мнение вероятно ти е ясно, но и аз съм деформирана професионално.

Това е пълна глупост. Тези, дето са в Затвора, и без друго не полагат родителски грижи за децата си. И близките им толкова полагат. 90% от тия деца са по социални заведения, където не че живеят в охолство, но и това, което им се осигурява, не е от труда на майките им, а от нашите данъци.

А с тоя закон, хем ние ще плащаме данъци, за да има с какво да се издържат децата на жените от контингента, хем майките им ще са навън, че да могат да крадат с пълна пара.
Знаех си аз, че ти ще ме разбереш най-добре Wink
деформирани сме - вярно е

# 14
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
А за майките, които са извършили престъпления над децата си, няма ли закон, който да им отнеме родителските права - има. В случая(конкретния за престъпление срещу дете) би трябвало да се прилага този закон, а не амнистията.

Общи условия

Активация на акаунт