Спане по гръбчето (бебето до 6 месеца) - за или против?

  • 1 706
  • 39
  •   1
Отговори
   Здравейте на всички! Очаквам бебе и наскоро почнах да чета книга на др. Спок, където категорично се препоръчва бебето да спи по гръбчето. Обаче бабите тая идея я възприемат като смъртна заплаха за детето. Помогнете да разбера къде е истина и споделете вашия опит. Flutter

# 1
  • Мнения: 875
аз съм чела и на друго място, че бебто може да спи по гръбче. според мен това, което притеснява майките при тази поза за спане е факта, че бебчето може да се задави ако повърне. синът ми е на месец и половина и също спи в тази поза, като главичката му винаги е на едната страна. мисля, че няма проблем. ще ми е интересно да чуя и други мнения по въпроса.

# 2
ние сме на месец и няколко дена,спим както ни е удобно.когато я оставя на една страна понякога след това я намирам извъртяна по гръбче.Не мисля че има такова нещо като "за" или "против",важното е когато е по гръбче да има някои около бебето,за да не повърне и да се задави!

# 3
  • Мнения: 474
Моят син до този момоент - 6м и няколко дни- спи по гръб с главичка на една страна. Ако го сложа настрани той моментално се обръща в любимата си поза и само така заспива. Питала съм няколко пъти педиатърката и тя беше категорична- няма проблем.
В интерес на истината той още в родилния дом като ми го докарваха с количката винаги беше по гръб. Другите бебечета спяха както са ги сложили настрани, а той с яко ритане е успявал да се обърне.  Laughing Акушерките казваха, че понеже е едро бебе и има сила с ритане да се избутва.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 1 522
Първите 2-3 месеца слагах беба да спи на една страна като подпирах гръбчето с възглавничка за да не се обръща сега вече спи както и е удобно. Според мен няма лошо да се слага на една страна да спи бебо, наистина може да повръща, например моята дъщеря е с рефлукс и самият матрак е повдигнат и пак от устата и изтичаше мляко.

# 5
  • Мнения: 56
Моето бебче го подпирах с одеалце да спинка на една страна.Единственото обеснение е да не се задави като повърне.Трябва да се редува страната на която спинка детето,защото главичките им самекички.Така поне съм чела в една книга.Инъче не вярвам да е проблем да спи по гръб стига да си около него.

# 6
  • Мнения: 5 026
 До 3-4 месец го слагах само на страни. После започна да се завърта сам и да си ляга по гръбче. Когато го подпирах да си леги на една страна, се сърдеше, затова го оставих да спи както се чувства добре.

# 7
  • София
  • Мнения: 2 271
   Здравейте на всички! Очаквам бебе и наскоро почнах да чета книга на др. Спок, където категорично се препоръчва бебето да спи по гръбчето. Обаче бабите тая идея я възприемат като смъртна заплаха за детето. Помогнете да разбера къде е истина и споделете вашия опит. Flutter
Само искам да те посъветвам да си избереш един от двата източника на информация - книгите и интернет, или бабите. Доста се разминават, да не кажа, че си противоречат. За мен бабешките методи са отживелица и се доверявам най-много на педиатъра и на книгите. От интернет си отсявам това, което ми трябва, а бабите изобщо не ги слушам..

По темата - на мен също ми правеха забележки, че бебето може да се задави, ако спи по гръб  и повърне, но аз не го мъчех насила да спи по корем, защото явно му беше неприятно.

# 8
  • Плевен
  • Мнения: 1 357
Слагах бебка да спи не една страна,защото връщаше често и имаше опасност да се задави,после тя сама почна да се извърта по гръб,но главичката инстинктивно и клюмваше на една страна.  bouquetЛеко раждане!

# 9
  • Мнения: 24 467
По съвет на трима отделни педиатри първия месец обръщах и двете си деца на страни, като след всяко хранене сменях страничката, но от втория месец и двамата започнаха да се обръщат сами на гръб, даже големият предпочиташе да спи по корем след втория месец заспиваше само така.

# 10
  • Мнения: 34
Хубаво е поне 1-2 месеца да спи на страни, не само защото може да повърне , но е много важно и за мескулчетата на ръцете.Когато спи на една страна има напрежение на мусколите на ръцете и вратлето, а тово е много важно за подвижността на бебето по нататък.Ако от първия месец спи по гръбче , като ваденка мусколчетата на ръцете му могат да атрофират / естествено не е задължително 100 % да стане така /.Моят син започна да спи по гръб след втория месец, сега сме на 6 месеца и най-любимата му поза е пак настрани.

# 11
  • Мнения: 1 440
Не знам кое е и кое не е правилно, но знам, че Пламена от както се осъзна, че може сама да избира как да спи (около 2 месец) винаги се измушва и спи по гръб...нищо не е в състояние да я накара да се обърне, ако не иска. Само в началото я подпирах с одеало...Чувала съм,че най-безопасната поза все пак била по гръб, но не знам защо. В крайна сметка детето само си показва Peace

# 12
  • Мнения: 2 956
Не знам кое е и кое не е правилно, но знам, че Пламена от както се осъзна, че може сама да избира как да спи (около 2 месец) винаги се измушва и спи по гръб...нищо не е в състояние да я накара да се обърне, ако не иска. Само в началото я подпирах с одеало...Чувала съм,че най-безопасната поза все пак била по гръб, но не знам защо. В крайна сметка детето само си показва Peace
И Вики беше абсолютно същия случай. А по корем пък на такава крехка възраст никога не е спала. Ако я подпра с нещо да е настрани пак си се извъташе по гръб.

# 13
  • Мнения: 294
Аз не отглеждам бебето си в България и за пореден път откривам огромни разлики в съветите ,които получавате там. Тук (както и в много статии и книги ,които съм чела ) се смята за опасно оставянето на бебето да спи по корем , заради опасност от задушаване , и е разрешено само когато е под наблюдение(т.е. не през ноща) . Разбира се когато е будно трябва да се слага по корем за да си вдига главичката.
Моето бебче спеше само по гръб, а в последните месеци чак започна да се обръща на една страна.

# 14
  • Емаесесаесесапипиа
  • Мнения: 488
Всичките ми деца спят само по гръбче, откакато са се родили. Сега бебето дори е почти в хоризонтално положение, в смисъл,че не я въртя на страни, опитвала съм се, но все до гръб го докарва. Често повръща, но дори  и така не се е случвало да се дави докато спи по гръб. Иначе не мога да си представя по корем и с нос забучен във възглавницата. Това ми се вижда по-опасно за задушаване

Общи условия

Активация на акаунт