Отговори
  • Мнения: 408
От две седмици съм отново на работа и вече усещам, че очите ми издават багажа. Работя 8-9 часа почти без прекъсване с компютър, а съм и с очила. Още вчера усетих някакв парене в очите и даже се притесних да не се разболявам. Но днес съм си добре, а паренето в очите продължава. А селд следобедната дрямка погледът ми беше замъглен. Вие слагате ли някакви капки, които да успокояват очите? Правите ли нещо по-специално, за да си отпочинете по-бързо?

# 1
  • Мнения: 13 512
Не, нищо не слагам, защото нищо не чувствам от продължително седене пред компютър.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 626
Аз също работя с компютър.
Осем часа му се блещя  Shocked в офиса.
Вкъщи пиша дипломна работа и пак така  Shocked
Имам очила за компютър, които позволяват осем часа да работя без да почивам. Но не винаги ги слагам.
А иначе ползвам изкуствени сълзи. Към тях не се привиква, и много добре овлажняват окото. Откакто ги ползвам паренето в очите изчезна. Може да се слагат неограничен брой пъти през деня.

# 3
  • Мнения: 7 186
На какъв монитор работиш?
Продават защитни очила за компютър, но не съм ползвала никога и не знам колко са ефективни.
Даже тук пише, че работотодателят е длъжен да осигури такива очила на всички служители:

http://internetreklama.com/internet/health/pc-%D0%B5yeglasses/

# 4
  • Варна
  • Мнения: 10 781
И аз работя понякога над 9 часа на компютър, но като че ли не ме болят очите... Понякога просто вече 2 не виждам, но то си е от умора, мисля...  Thinking

А и при нас има заповед, според която служителите, които работят с видеодисплеи имат право на 5 почивки от по 10 мин.

Друг е въпросът че не я спазвам (не защото не искам, а защото работата е такава  Tired).

# 5
  • Мнения: 2 229
Не, а трябва, защото при по-продължително седене пред компютъра започват да ме болят. Но като си сложа обикновените очила (-1 диоптър, с които си гледам ТВ) се оправям...такива за компютър специални никога не съм имала.

# 6
  • Мнения: 630
В къщи лаптопа ми е със защити, но на работа задължително съм с очила. Между другото съм и с лещи и ми се зачервяват очите като прекаля. В такива случаи слагам Визин.

# 7
  • Мнения: 577
не,и аз не нося очила за пц,но взех все по-често да се замислям,че трябва да взема някакви мерки

# 8
  • Мнения: 27 524
Не, компютрите ни са нови и имат всякакви защити. Нямам проблеми.
Вземи си капки Изкуствени сълзи, много са хубави  Peace

# 9
  • Мнения: X
Имам очила със защита - купих ги за офиса, но ми смениха монитора и сега ги използвам по- рядко, защото ме заболява главата отстрани- над ушите, където опират рамките. Rolling Eyes
 Много съм зле при слагане на капки- пищя и годеникът в чудо се вижда с мен.  #Crazy

# 10
  • Мнения: 5 313
Слагам си капки Визин,нищо друго.Само те ме обликчават.

# 11
  • Мнения: X
Съвременните монитори имат защити и не увреждат очите както тези монитори от 80-те години например. Проблема с паренето в очите идва от дългото взиране на близо и човек без да иска премигва по-рядко, от това окото изсъхва и не се почиства от прах и мръсотия и идва паренето и зачервяването. Така че често мигане и след извесно време вторачване да се поглежда за кратко в далечината-от това се отпускат мускулите в окото  отговорни за акомодацията. Ако човек неможе да се приучи на това, да си слага изкуствени сълзи наистина но те ще премахнат проблема само с изсъхването. Проблема с акомодацията остава а с времето тези мускули в окото стават все по неподатливи и се създава впечатление за късогледство но то всъщност е провокирано не от извивката на роговицата(каквото е нормалното късогледство(миопия)) а от неспособноста на мускулите държащи очната леща да реагират адекватно и да фокусират близки и далени обекти-така че на 20-30 минути взиране по няколко пъти да се поглежда в далечината за кратко и това с повторения

# 12
  • В страната на бурите
  • Мнения: 959
Нося очила със специална защита, но за съжаление не ги слагам често. Embarassed Просто малко ме дразнят и забравям, но ще гледам да не е така занапред!

# 13
  • Мнения: 408
С TFTмонитори сме. А има ли го в някой закон това, че работодателят е длъжен да осигури такива очила?

# 14
  • Мнения: 258
С TFTмонитори сме. А има ли го в някой закон това, че работодателят е длъжен да осигури такива очила?

В линка, пуснат от Лейди Мармалад, пише, че го има в наредба №7 на Министерството на труда и социалната политика от 15 август 2005 г.

Общи условия

Активация на акаунт