Как се прави майонеза в дома6ни условия?

  • 2 817
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 101
Спомням си... праве6е се с яйце и олио но какви са пропорциите някой знае ли?

# 1
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
тук и тук, по-нагоре има търсачка която работи и обновена готварска книга Wink
 Аз правих от втората рецепта майонезата на neli_iv и стана много хубава.

# 2
  • варненка от София
  • Мнения: 4 880
Аз я правя от цяло яйце, хубаво е да е на стайна температура. Слагам една кафена чашка олио и бъркам с пасатора с кофичка от кисело мляко. Добавям малко лимонов сок или лимонтозу и сол на вкус.
По желание може да сложиш лъжичка горчица или кисело мляко, за да олекотиш вкуса.
Може да се добави къри, но това са вече вариации, ти сама си избираш.
До сега не съм имала провален опит с майонезата.

# 3
  • София
  • Мнения: 3 610
Аз я правя само с яйце и олио,около 1к.ч. и лимон или лимонтозо.Първия път забравих лимона и беше гадно. Sick

# 4
  • под тепетата
  • Мнения: 9 176
В сух буркан от компот слагам 4 яйца, 1ч. л. лим.киселина,1ч.л.сол и доливам олио до там, докъдето буркана започва да се свива.Леко изтеглям с пасатора нагоре и е готова.Пожелание са горчица, чесън ит.н. според вкуса. Може да опитате с половин доза, аз досега не съм имала провал.

# 5
  • Мнения: 4 151
Лимонтозо,олио и яйце. Peace Peace

# 6
  • Мнения: 14 472
300 мл олио, едно яйце, ч.л оцет, ч.л захар, сол и мъничко горчица. изтеглям с пасатора - става за 10-тина секунди

# 7
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Аз съм правила навремето - като liani, скоро обаче не съм, не ядем много майонеза в къщи

# 8
  • Мнения: 577
В сух буркан от компот слагам 4 яйца, 1ч. л. лим.киселина,1ч.л.сол и доливам олио до там, докъдето буркана започва да се свива.Леко изтеглям с пасатора нагоре и е готова.Пожелание са горчица, чесън ит.н. според вкуса. Може да опитате с половин доза, аз досега не съм имала провал.
и аз така я приготвям Peace

# 9
  • Мнения: 4 380
 Shocked С 1 каф. чаша НИКОГА няма да стане майонеза!!! Колкото повече е олиото, толкова по-хубава и гъста е майонезата. Гъстата майонеза за втечняване се разрежда с вода или вкусови добаки, но само след като е вече направена твърда и гъста.
Споменатото количество от 1 каф. ч. е прекалено малко за майонезообразуване.
На 1 яйце наливам почти пълна кана на блендера. Повече яйца в майонезата зават гаден яйчен привкус.

# 10
  • Мнения: 6 461
Продукти:
2 жълтъка
2 ч.ч. олио
сол и бял пипер на вкус
2 с.л. лимонов сок

Начин на приготвяне:
Жълтъците се слагат в съд з разбиване. Добавя се щипка сол,а после по мъничко се сипва олиото, като се бърка в една и съща посока в кръг. Всяка дозичка олио се добавя след като предишната е поета от яйчната смес. След като се "захване" майонезата (сместа е гладка и гъста) олиото се налива на "тънка струйка". Ако се прави с миксер първо се разбиват всички съставки (без олиото) за около 30 сек, а после олиото се добавя на тънка струйка. 

# 11
  • Мнения: 1 117
Преди правих домашна майонеза по рецепта на свеки. Ставаше сполучлива!

Дозата на продуктите е за конфитюрен буркан / онези от едно време, в тях се продаваше и лютеницата /

2яйца
1 каф.л. сол
1 каф.л лимонтузу
олио - налива се до началота на горния ръб на бурканчето.
Разбивам с пасатора и това е !

# 12
  • Мнения: 581
В сух буркан от компот слагам 4 яйца, 1ч. л. лим.киселина,1ч.л.сол и доливам олио до там, докъдето буркана започва да се свива.Леко изтеглям с пасатора нагоре и е готова.Пожелание са горчица, чесън ит.н. според вкуса. Може да опитате с половин доза, аз досега не съм имала провал.
Същото, само че с три яйца  Peace

# 13
  • Мнения: 1 352
А ако добавиш и малко пасиран лук към майнозета става много вкусно Crazy.

# 14
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
Аз правя майонеза в кухенския робот - на мястото на ножа слагам плоския кръг, който е за кремове и сметана. Слагам 3 яйца, по 1 каф. лъжичка сол и лимонтузу и малко черен пипер. Затварям и сипвам олиото през едно като чаша, с което се запълва отвора на робота - то е с една мъничка дупчица отдулу и олиото изтича бавно - все едно е капка по капка - та на 3 яйца слагам 2 такива "чаши".
Друг вариант е вместо с яйца - с прясно мляко - там съотношението мялко : олио е 1: 2 - 1 чаша мляко, 2 чаши олио и пак по 1 каф. лъжичка сол и лимонтузу и черен пипер по желание. По същия начин сипвам първо млякото и подправките, затварям робота и през същата "чаша" с дупчицата сипвам олиото. Млечната става по-лека и е много интересна като консистенция - една пухкава и по-твърда от яйчената.

Общи условия

Активация на акаунт