Отговори
  • Мнения: 227
Здравейте мами /бъдещи и настоящи/   bouquet

За пореден път се обръщам към вас с молба за съвет и отговор на моята чуденка какво може да стане с мен........

Става дума за това, че вече 2-ри месец съм на нова работа, като подписахме срочен - 6 месечен трудов договор, като първоначален и изпитателен срок. Обаче видях  EFP и дай Боже този път да мине всичко нормално, ме касае какви са ми правата.

Т.е. имайки предвид, че договора е срочен, ако обявя, че съм бременна имат ли право да не ми продължат договора, да ме съкратят и т.н. И в случая, ако знам, че работодателя неможе да "изгони" бременна жена, какви са ми правата, тъй като съм чувала че е противозаконно да уволниш бременна.

Btw. кога да съобщя ?  Аз мисля, като се закрепят нещата и всичко върви успешно - в 3-ти месец да кажа щото ме е много ама много страх да не го загубя пак.......така ми се иска да гушам бебче сладунче .......

Благодаря сърдечно за отговорите, стискайте палци и с ръце и крака всичко да е наред  Peace

# 1
  • Мнения: 9 050
Здравейте мами /бъдещи и настоящи/   bouquet

За пореден път се обръщам към вас с молба за съвет и отговор на моята чуденка какво може да стане с мен........

Става дума за това, че вече 2-ри месец съм на нова работа, като подписахме срочен - 6 месечен трудов договор, като първоначален и изпитателен срок. Обаче видях  EFP и дай Боже този път да мине всичко нормално, ме касае какви са ми правата.

Т.е. имайки предвид, че договора е срочен, ако обявя, че съм бременна имат ли право да не ми продължат договора, да ме съкратят и т.н. И в случая, ако знам, че работодателя неможе да "изгони" бременна жена, какви са ми правата, тъй като съм чувала че е противозаконно да уволниш бременна.

Btw. кога да съобщя ?  Аз мисля, като се закрепят нещата и всичко върви успешно - в 3-ти месец да кажа щото ме е много ама много страх да не го загубя пак.......така ми се иска да гушам бебче сладунче .......

Благодаря сърдечно за отговорите, стискайте палци и с ръце и крака всичко да е наред  Peace


Срочните трудови договори в най-масовите случаи не може да са за период по-малък от година. Изключение правят само договорите за сезонна работа и договорите за извършване на определена работа. Това, че договора е със срок на изпитване, не означава, че той е срочен.
Погледнете в началото на самия договор трябва да има основание. На основание чл....
Проверете си тази информация, за да мога да ви отговоря коректно Simple Smile

# 2
  • Мнения: 227
Благодаря за бързия отговор.  bouquet

И аз знам, че неможе да има подобни договори и се чувствам малко прецакана - дано не съм.....Преписвам дословно какво пише>

Днес на 28.11.2006 София на основание чл.70 от КТ (Трудов Договор със срок на изпитание) Се сключи настоящия договор м/у фирма ..... и мен.........след това пише какво ми се възлага като задължения........Длъжност секретар КОД ПО НКПД 41152001, категория на труда трета....за срок до 6 МЕСЕЦА, ЗА пълно работно време- 8 часа с основно месечно трудово възнаграждение 973 лв.......и отдолу пише        а) ЗА ПРОДЪЛЖИТЕЛНА РАБОТА

прекратяването на договора е описано както си е по-закон "30 ДНИ"

това е.......... незнам дали договора е безсрочен или ще се превърне в такъв, имайки предвид бременност......незнам какво да правя......чудя се дали няма да ме прецакат, щото осигуровките са високи, а ако по-закон имам право да си ги получавам това ще е супер за мен..........

благодаря   bouquet

# 3
  • Мнения: 9 050
Договора си е обикновен със срок на изпитване. Ако изрично не е уговорено в договора, че след срока на изпитване, преминава в срочен, тогава се счита, че трудовия договор е безсрочен. До 6 месеца е самия срок на изпитване.

Докато сте в изпитателен срок по този договор обаче, не се ползвате със защита от уволнение. Защитата на бременни жени и майки с деца до 3 години не важи по време на този срок.

Ако желаете, изчакайте този 3-ти месец, но не отлагайте повече след това. Най-добре е да говорите с работодателя си и да му обясните ситуацията, за да може, ако ви прекратят договора, да имате достатъчно време да реагирате и да си намерите място, на което дори фиктивно да ви назначат на работа, за да получавате обезщетение. Защото срокът на изпитване е 6 месеца. Това означава, че по мои груби сметки, вие ще сте вече в 7-ми месец, когато този срок изтича. До тогава могат да ви прекратят договора във всеки един момент, а бременна в седми месец ще ви е много по-трудно да си намерите работа. А от друга страна да се надявате, че до 7-ми месец няма да проличи...възможно е, но не е много вероятно.

Успех!

# 4
  • Мнения: 227
Благодаря за просветлението........ Hug

И аз си мислех че автоматично минава в безсрочен, но все пак да попитам.......

И явно малко съм прецакана, щото нямам гаранция че ще искат да преподпишем договора в безсрочен...и все пак мисля че бременните се ползват с повечко права....за момента нямам проблеми на база, на които да си мисля че може да ме уволнят по всяко време. Може би трябва да проявят малко човечност - която в днешно време мнооого липсва у хората...... А че няма да чакам до 7-ми месец - това е ясно 100%...... Дано всичко да е наред с бебето и мен....пък другото - каквото стане........


# 5
  • Мнения: 8 917
Договора си е обикновен със срок на изпитване. Ако изрично не е уговорено в договора, че след срока на изпитване, преминава в срочен, тогава се счита, че трудовия договор е безсрочен. До 6 месеца е самия срок на изпитване.

Докато сте в изпитателен срок по този договор обаче, не се ползвате със защита от уволнение. Защитата на бременни жени и майки с деца до 3 години не важи по време на този срок.

Ако желаете, изчакайте този 3-ти месец, но не отлагайте повече след това. Най-добре е да говорите с работодателя си и да му обясните ситуацията, за да може, ако ви прекратят договора, да имате достатъчно време да реагирате и да си намерите място, на което дори фиктивно да ви назначат на работа, за да получавате обезщетение. Защото срокът на изпитване е 6 месеца. Това означава, че по мои груби сметки, вие ще сте вече в 7-ми месец, когато този срок изтича. До тогава могат да ви прекратят договора във всеки един момент, а бременна в седми месец ще ви е много по-трудно да си намерите работа. А от друга страна да се надявате, че до 7-ми месец няма да проличи...възможно е, но не е много вероятно.

Успех!

Трудов договор със срок за изпитване

 

Чл. 70. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Когато работата изисква да се провери годността на работника или служителя да я изпълнява, окончателното приемане на работа може да се предшествува от договор със срок за изпитване до 6 месеца. Такъв договор може да се сключи и когато работникът или служителят желае да провери дали работата е подходяща за него.

(2) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) В договора по ал. 1 се посочва в чия полза е уговорен срокът за изпитване. Ако това не е посочено в договора, приема се, че срокът за изпитване е уговорен в полза и на двете страни.

(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) През време на изпитването страните имат всички права и задължения както при окончателен трудов договор.

(4) (Доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишна ал. 3, бр. 25 от 2001 г.) В срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът



Погледни и това Peace

# 6
  • Мнения: 227


Трудов договор със срок за изпитване

 

Чл. 70. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Когато работата изисква да се провери годността на работника или служителя да я изпълнява, окончателното приемане на работа може да се предшествува от договор със срок за изпитване до 6 месеца. Такъв договор може да се сключи и когато работникът или служителят желае да провери дали работата е подходяща за него.

(2) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) В договора по ал. 1 се посочва в чия полза е уговорен срокът за изпитване. Ако това не е посочено в договора, приема се, че срокът за изпитване е уговорен в полза и на двете страни.

(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) През време на изпитването страните имат всички права и задължения както при окончателен трудов договор.

(4) (Доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишна ал. 3, бр. 25 от 2001 г.) В срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът



Погледни и това Peace
[/quote]

Значи може да имам малко късмет и да си получа майчинските  Peace Благодаря за информацията   bouquet

# 7
  • Мнения: 9 050
Упасявам се, че може би грешно тълкувате текста. Този текст означава, че докато сте  майчинство не ви тече срок на изпитване, и по-точно, че ако отработите 2 месеца и излезете в болничен за бременност и раждане, като се върнете ще ви чакат още 4 месеца срок на изпитване.

# 8
  • Мнения: 7
Мога ли докато съм бременна да работя по 2 трудови договора и към кой договор ще важи болничният по майчинство?

# 9
  • Мнения: 9 050
Можете, стига продължителността на работния ден да е съобразена с разрешената. И двата договора ще се вземат в предвид при изчисляване на обезщетението, стига сумата, която получавате по първя договор да не надвишава 1400 лева.

# 10
  • Мнения: 7
Благодаря за пояснението,само можеш ли да ми кажеш когато изляза в болничен,в коя фирма да го занеса,или ще ми трабват 2 болнични листа за двете фирми отделно и кой всъщност ще ми го изплати този болничен.

# 11
  • Мнения: 9 050
Благодаря за пояснението,само можеш ли да ми кажеш когато изляза в болничен,в коя фирма да го занеса,или ще ми трабват 2 болнични листа за двете фирми отделно и кой всъщност ще ми го изплати този болничен.

Ще поискате да ви се издаде болничен в два екземпляра ( всеки един за съответния работодател ). Тези болнични ще представите във всяка една фирма и съответно двете фирми поотделно ще ви представят болничните в НОИ. От НОИ ще получавате два отделни превода - всеки в съответствие с осигурителния доход в дадената фирма.

# 12
  • Мнения: 7
ZinaSt- Много,много благодаря.Радвам се,че има хора като теб.Наистина информацията е много полезна за мен.Пожелавам ти всичко най-хубаво в живота. newsm10

# 13
  • Мнения: 27
эдравейте моцунки,каэвам се Гери и имам нужда от помощ.
Ще ви раэкажа моита историа.Эапочнах равота на 01.03.2007г.
Работих точно четири дена,на четвартиа ден получих кравоиэлив
и эагувих едното си бебче.Така разбрах че сам била бремена с блиэнаци(эа мое съжаление и огорчение).Моиат договор е на основание чл.70 ал.1 във връэка с чл.68 ал.1т1  и чл.68 ал.3
Вав момента сам болнични.Кажете ми имам ли шанс эа маинчиство,
и какво да правиа.Знаете ли на колко волнични имам право?.........
Много ще сам ви благодарна. Praynig newsm03 newsm76

# 14
  • Мнения: 9 050
эдравейте моцунки,каэвам се Гери и имам нужда от помощ.
Ще ви раэкажа моита историа.Эапочнах равота на 01.03.2007г.
Работих точно четири дена,на четвартиа ден получих кравоиэлив
и эагувих едното си бебче.Така разбрах че сам била бремена с блиэнаци(эа мое съжаление и огорчение).Моиат договор е на основание чл.70 ал.1 във връэка с чл.68 ал.1т1  и чл.68 ал.3
Вав момента сам болнични.Кажете ми имам ли шанс эа маинчиство,
и какво да правиа.Знаете ли на колко волнични имам право?.........
Много ще сам ви благодарна. Praynig newsm03 newsm76

Трябва да говорите с работодателя си. Докато сте в изпитателен срок не се ползвате със защита при уволнение и договорът ви може да бъде прекратен по всяко време. А ако не работите, нямате право и на обезщетение.
Ако нямате друг стаж преди 01.03, тогава на 01.09 ще придобиете право на обезщетение за болнични и майчинство.
Успех!

Общи условия

Активация на акаунт