Какви мерки да предприема

  • 2 035
  • 38
  •   1
Отговори
Какви мерки да предприема вече не знам, ако може Вие ми  помогнете.Случаят е следният:В нашата детска градина за най малкото нещо постоянно се иска пари от нас майките за неща,които не сме длъжни ние да ги купуваме.Давам няколко примера:със започването на годината искат по 35лв от всяка майка които никъде не са опоменати за какво са и не си длъжен да ги даваш,ако откажеш постоанно те притискат да ги дадеш,искат тоалетна тоалетна хартия,течен сапун,влажни кърпи и др.неща, които за момента немога да се сетя.Лично аз съм от майките,които не премълчавам за нещата, които ми се виждат нередни и това ми коства отношението им към моите деца.Молбата ми е да ми помогнете,ако знаете към каква институция да се обърна, защото ми писна ваче от тяхната наглост.Разбира се не всичките са  такиви късае се за две госпожи от яслата където е дъщеря ми,при по голямото ми детенце,което е в 1група отношението е на ниво и там няма такива проблеми.

# 1
  • Мнения: 1 734
Може би проблема е в самите госпожи, които искат нерегламентирано пари. Щом казваш, че в другата група на голямото ти дете няма проблем. Може би е добре да се обърнеш първо към директорката и тя да се заеме да разбере за какво толкова събират пари от всеки родител. Знам ли и аз......

# 2
  • Мнения: 2 922
За каква наглост става въпрос нещо не можах да схвана.. Във всяка детска градина се искат пари за едно или друго.
Ако се събират някакви пари, спокойно можеш да попиташ за какво ще бъдат похарчени.  Ако сметнеш за необходимо може да го обсъдиш с директорката.
След като пари се събират от всички родители, не виждам от какво може да се оплакваш.  

# 3
  • София
  • Мнения: 1 819
Ти не си длъжна да даваш пари, ако не искаш!!!

Ние събирахме за Коледа, по наша иницитива. Иначе децата нямат играчки, но госпожите не смеят да поискат да купим, за да не исписка някоя майка подобно на теб. Молят ни да носим вода (защото иначе трябва да дават от пожълтялата от чешмата), тоалетна хартия, защото не стига тази, която имат и мокри кърпи. Наше е решението дали можем да отделим средства.

За съжаление системата е такава. парите за градините не стигат, а тези 40 лева, които плащаме са леко смешни... Не можем да виним госпожите, че се опитват да създадат някои удобства на децата ни. В градината на дъщерята на моя приятелка събират по 30 лева в началото на годината и те отиват пак за удобствата и комфорта на децата.

# 4
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 В началото на учебната година ни събират по 20лв за учебни материали и по 5лв за вода.Отделно всеки месец носим тоалетна хартия,сапун и салфетки.Не го смятам за нередно-дават ни отчет за всеки похарчен лев.Парите отиват за детето ми. Peace

# 5
  • под тепетата
  • Мнения: 9 285
При нас също се събират пари. Ако искаш да знаеш за какво отиват-просто попитай!Обикновено тези неща се решават съвместно с родителите или родителската тройка,която е в помощ на учителките. Ето ти една идея-включи се да помогнеш на госпожите,така хем ще си наясно за какво се харчат, хем ще им помогнеш. Не вярвам да ти откажат,дори да не си в тройката.

# 6
  • Мнения: 4 733
Чудех се дали да пиша, но ще си кажа мнението. И на мен не ми е приятна тази просия.Да, парите са за комфорта на собствените ни деца, но и за този на госпожите бих казала. Във повечето учебни и детски заведения са я измислили тази система за пъддържане на базите в що годе приличният им вид. Говоря за помагала, играчки, пердета и каквото се сетиш. Давах в детската градина и когато детето ми вече тръгна на училище мислех, че с това е приключено. Уви, рекет има на всяка родителска среща." Последната мечта на г-жата била да има бяла дъска в класната стая ", това ми го каза дъщеря ми. Манипулиране му викам аз на това, защото е факт, че в момента купуваме и бяла дъска.

Последна редакция: пн, 05 фев 2007, 14:09 от Kasidy

# 7
  • Мнения: 3 323
Събират и при нас - парите са за материали за занимания - учебни тетрадки, пластилин, фуомастери и др. - те не се отпускат от министерството...
А вода и тоалетна хартия и сапун носим защото просто парите не стигат за тези неща, ако това те притеснява родителския актив е длъжен да даде отчет. При нас е така накрая на годината се прави отчет за какво са похарчени парите...
Държавата покрива абсолютния минимум, оттам нататък за комфорта на децата се грижим ние...

# 8
  • Варна
  • Мнения: 1 383
И при нас се събират. Но регламентирано и не задължително - на родителска среща се реши сумата, прие се от всички родители и същата се събира кой както може - наведнъж, на части. Събира я представител на родителите, който следи и покупките.
Директорката предупреди, че никой не е задължен да дава.

# 9
  • Мнения: 524
. Уви, рекет има на всяка родителска среща." Последната мечта на г-жата била да има бяла дъска в класната стая ", това ми го каза дъщеря ми. Манипулиране му викам аз на това, защото е факт, че в момента купуваме и бяла дъска.
В нашето училище всичките  дъски са бели и са дарение от родител. Какъв ли рекет е понесъл? Или стария възраждиенски принцип- имаш възможност, помагаш! Да не говорим ,че го няма отвратителния бял тебеширен прах, който нашите деца гълтат, докато ние висим из форумите.
Невиждам нищо тревожно, ако помогнем с по три лева на месец за консумативи и в ДГ. Стига да има прозрачност и отчетност Peace

Последна редакция: пн, 05 фев 2007, 18:05 от Ellypr

# 10
  • Мнения: 819
Ние също събираме- това е положението.Още в началото ни казаха, че те нямат право да събират пари от родителите, но нито тоал. хартия стига, нито салфетки и сапуни-нищо.Просто ни ппредставиха фактите- има за по-малко от половин месец?!? И какво-другата половина да не ползват сапун ли? И вс. мес. носим- кой каквото може и иска,но това е положението-за нашите деца си е.

# 11
  • София
  • Мнения: 981
И в нашата детска събират в началото на годината по 20 лв. за книжки,пластелин,моливи и т. н.
Всеки месец носим вода,т.хартия,салфетки и сапун.Когато имат театър плащаме по 2 лв.
Тази година дъщеря ми е предучилищна група и учебните помагала са безплатни.
Заплащат се другите занимания (английски,фолклор,карате) но така е навсякъде и те не са задължителни.

# 12
  • София
  • Мнения: 8 932
И в нашата градина събират, сумата я определихме ние на родителска среща. Но ако откажеш да дадеш, няма да те насилват. И учителките не са виновни, че не им стигат парите. Едва ли лелките ще злоупотребяват с моливите и пастелите, които се купуват с част от парите. При нас ако поискаш ти дават точен отчет какво е купено. Все пак е за децата!
А за бялата дъска, мисля че не само за госпожата е добре, вече почти никъде не се използват старите дъски, вредно е да се вдишва тебеширения прах!

# 13
  • Мнения: 4 733
И аз мога да даря много неща. Не намирам смисъл обаче да го правя при все че на всяка родителска среща се събират по 35 лв ( отделно през месеците и някакви други суми ).
Системата за уж " дарена помощ " от страна на родителите за поддръжката на учебните и детски заведения е измислена перфектно. Така базата се поддържа във що годе нормален вид не от когото трябва, а от нас родителите.От РИО обаче заявяват, че такъв вид невинна просия от родителите е противозаконна. И причините ще ти кажа-учебните и детски заведения са държавни, не частни за да си плащаш за тебеширите и дъските. Училищата получават субсиди и т.н, да не говорим, че всяко училище има и спонсори, но парите естествено липсват....

# 14
  • Мнения: 1 734
........
А за бялата дъска, мисля че не само за госпожата е добре, вече почти никъде не се използват старите дъски, вредно е да се вдишва тебеширения прах!

Така е, но не е този начина да се купува.
Темата за данъците няма да я подхващам...

Общи условия

Активация на акаунт