чимшир в домашни условия? моля, помогнете със съвети!

  • 16 610
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 591
Здравейте, мами, 

не разбирам много от цветя, но ги обичам и с удоволствие се грижа за тези, които имам... преди седмица се върнахме от пътешествие в чужбина със съпруга ми и там бяхме впечатлени от наличието на ... много чимшир.. оформен по невероятно красиви начини в саксии. и разбира се, ние решихме също да пробваме.

Вече се сдобихме с няколко клонки като за начало и с пясък.

Въпросът ми е - ще стане ли нещо, ако го засадим сега (началото на февруари е все пак) или ще трябва да изчакаме, и евентуално - до кога? Освен това бихме искали да засадим и едно сандъче за прозореца на северната ни стая, където не виреят други цветя - подходящ ли е чимширът за това? Расте ли бързо той и колко време ще бъде необходимо, за да започнат да се правят различни форми от него? Всъщност мисля, че този, нормалният чимшир, който има в почти всеки български двор, е подходящ за тази цел, защото четох и че има някакви декоративни видове!

май много станаха въпросите, но предварително МНОГО ВИ БЛАГОДАРЯ за отговорите!

 Hug   bouquet

# 1
  • Мнения: 3 251
Целият двор на родителите ми е с такъв чемшир, оформен е на една височина и образува "тераски"/райончета в които майка ми засажда цветята си. Образуват се бордюри с еднаква височина. Много е красиво, особено на пролет. И сега е красиво, тъкмо са разцъфнали кокичетата, които са засадени точно до корените му.
Знам, че на пролет/март месец/ баща ми го разсаждаше чрез клонки и после иска много поливане, докато се захване. След може би година започва оформянето. А за изложението не знам, имат и на северния двор/там е много ветровито и студено/ и на западния - и на двете места си вирее чудесно.

Последна редакция: вт, 06 фев 2007, 12:51 от Сапфира

# 2
Как точно се засаждат клонките? Трябва ли първо да стоят във вода за да пуснат корени или направо така се засаждат?

# 3
  • Мнения: 8 505
Единственото,което зная за чимшира е,че расте много бавно и че обича на открито.На терасата би му било много по-комфортно,отколкото в стаята.

# 4
  • Мнения: 794
Трябва да се полива доста.
Внимавай кога го оформяш, защото могат да му изсъхнат клонките и листенцата

# 5
  • Мнения: 3 251
Как точно се засаждат клонките? Трябва ли първо да стоят във вода за да пуснат корени или направо така се засаждат?
Никакво стоене във вода, направо се забожда, но после му трябва обилно поливане и добър дренаж, ако е в саксия.

# 6
  • софия
  • Мнения: 756
чемшир от клонки - трудна работа.....вече навсякъде продават вкоренени растения с всякакъв размер и цена...моят съвет е направо да си купите и посадите напролет...
а за оформяне на фигури от него ще трябва да се запасиш с мноооого търпение и време Laughing

# 7
  • Мнения: 2 591
аз знам, че се засява в песъклива почва /и дори в пясък/, не се вкоренява във вода - в това съм сигурна Embarassed

а що се отнася до готовите растения, никъде не съм виждала да продават чимшир в цветарските магазини! вчера пак направих един тур из тях! не съм от София обаче!  ooooh!

а там, където бяхме, го продаваха в саксии направо оформен, но само цветя не помъкнах  hahaha

# 8
  • софия
  • Мнения: 756
а що се отнася до готовите растения, никъде не съм виждала да продават чимшир в цветарските магазини! вчера пак направих един тур из тях! не съм от София обаче!  ooooh!

в градинските центрове трябва да се търси Peace

# 9
  • Мнения: 701
Аз се скъсах да садя и не се хваща и това е... #Cussing out #Cussing out #Cussing out
За първи път да не ми се хване цвете... #Cussing out

# 10
  • Мнения: 2 591
titini, ти съвсем ме отчая! аз за първи път ще садя чимшир  Embarassed

обещаха ми в един цветарски форум вкоренени клончета, ако го развъдя, може и аз да раздавам Hug

иначе има в интернет по разни сайтове на разсадници, но в момента не се предлага, понеже не му е сезона  #2gunfire



# 11
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 530
Продават го в саксии и не е скъп. От клонче ще е нужно мнооого време докато порасне. Аз гледам на терасата 2, растат бавно.

# 12
  • Мнения: 3 251
Aз се скъсах да садя и не се хваща и това е... #Cussing out #Cussing out #Cussing out
В цветарските магазини се предлагат едни смеси за бързо вкореняване / пробвах с едни теменуги/, можеш да опиташ с това.

# 13
  • Мнения: 2 591
В цветарските магазини се предлагат едни смеси за бързо вкореняване / пробвах с едни теменуги/, можеш да опиташ с това.

не съм знаела за тях! още днес ще проверя! мерси за инфото!

Общи условия

Активация на акаунт