Предварителен договор за покупко-продажба на жилище

  • 8 909
  • 11
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Утре ще внесем 50% от вноската за ново жилище, купуваме го директно от строителната фирма, без посредник, останалата част ще плащаме на вноски до 1 година.
Искам да попитам как можем да защитим този предварителен договор. Дали е добра идея да го заверим при нутариус?

# 1
  • Мнения: 2 005
Когато миналия месец подписвахме предварителен договор за закупуване на ново жилище(съответно и ние дадохме % от стойността),в деня на подписването му си ангажирахме адвокат,който дойде с нас на срещата,прегледа цялата документация,поправи това,което не бе в наша полза и сключихме договора.Мисля,че това е добър вариант.Успех

# 2
  • Мнения: 4 668
Заверката при Нотариус означава , че той просто е удостоверил положените подписи и договорът ще бъде вписан . Ще платите и такса върху размера на материалният интерес ( т.е. цената на жилището ) , но по никакъв начин не може да ви защити от неизгодни за вас клаузи . Нотариусът няма да ви прегледа договорът и да ви посъветва , а ще удостовери волята на страните .
Наистина трябва някой да ви го погледне договорът , преди да подпишете .

# 3
  • Мнения: 2 863
Заверен или не при нотариус, този предварителен договор е "пожелателен" при издънка няма да можете да се защитите, най-малкото в съда. Има вариянт да поискате да ви се прехвърли собствеността върху полагащата се за вашия апаратамент земя и тогава строителя не може да прави промени, без ваше съгласие. В общи линии докато не стигнат кота "било" и да имате акт 15, след който е възможно вече да извършите покупка на апартамента в груб строеж и да имате за това нотариален акт, просто поемате риска и се надявате, че всичко ще  е ок. Ние изчакахме да  стигнат било-то и тогава направихме  сделката- направо с нотариален акт. Моя адокат тогава това ме посъветва- каза че предварителния договор мога да си го сложа на стената, ако нещо се обърка.
За това- вземете си адвокат- това са сериозни неща!

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Благодаря за отговорите. Ще вземем договора от строителната фирма и  ще отидем при адвокат за консултация.

# 5
  • Мнения: 4 300
Заверен или не при нотариус, този предварителен договор е "пожелателен" при издънка няма да можете да се защитите, най-малкото в съда. ... Моя адокат тогава това ме посъветва- каза че предварителния договор мога да си го сложа на стената, ако нещо се обърка.
За това- вземете си адвокат- това са сериозни неща!

На твоя адвокат му кажи да си върне дипломата. В 95% от предварителните договори има клауза, че след определен срок стават окончателни, т.е. не е необходимо изобщо да се сключва следващ.
В съда предварителният договор, когато няма следващ, е точно толкова договор колкото и всеки друг.
А заверката при нотариус ви предпазва от евентуален спор в съда относно автентичността на подписите. Не че е гаранция, но върши огромна работа при евентуална експертиза.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 1 180
В съда предварителният договор, когато няма следващ, е точно толкова договор колкото и всеки друг.
А заверката при нотариус ви предпазва от евентуален спор в съда относно автентичността на подписите. Не че е гаранция, но върши огромна работа при евентуална експертиза.
[/quote]

Това е така. Аз препоръчвам добър адвокат, който да ви изготви договорът или да  провери този на строителната фирма. И честито жилище Party

# 7
  • Мнения: 7 430
Съвсем скоро правихме и ние такъв договор.

Отидохме с купувача при нотариус и подписахме предварителен договор.
Нашият бе за това ние да освободим къщата до еди коя си дата - и ни дадоха 5% от стойността на къщата.
Ако някоя от страните нарушеше някоя от клаузите по договора - за нас имаше глоба, а за купувача - загуба на тези 5%, които е дал Peace

Непременно отидете при нотариус или адвокат и направете Предварителен договор Wink

# 8
  • Мнения: 2 863
Заверен или не при нотариус, този предварителен договор е "пожелателен" при издънка няма да можете да се защитите, най-малкото в съда. ... Моя адокат тогава това ме посъветва- каза че предварителния договор мога да си го сложа на стената, ако нещо се обърка.
За това- вземете си адвокат- това са сериозни неща!

На твоя адвокат му кажи да си върне дипломата. В 95% от предварителните договори има клауза, че след определен срок стават окончателни, т.е. не е необходимо изобщо да се сключва следващ.
В съда предварителният договор, когато няма следващ, е точно толкова договор колкото и всеки друг.
А заверката при нотариус ви предпазва от евентуален спор в съда относно автентичността на подписите. Не че е гаранция, но върши огромна работа при евентуална експертиза.

Абе аз   мога и да му кажа, но предвид собствения ми опит с подобен предварителен договор и последвали 6 години влачене по съдилища, съм по склонна да вярвам на лично преживяното.
Както и да е  важнотое, че момичето ще си вземе адвокат и ще се постараят да са достатъчно защитени.

# 9
  • Мнения: 4 300
Може да сте имали проблеми по милион причини. Но....на първо място ви трябва адвокат да ви състави предварителния договор. Даже след като го направи го занесете на втори за по сигурно. Виждала съм всякакви договори- включително такива, че аз бих ги написала по хубави.
Както покрай предварителен, така и покрай окончателен договор може да си имате проблеми. Но с добър договор шансът за такива е малък.

П.С. Сега се стих че в началото на декември ми попадна нотариален акт без граници на имота. В последствие се оказа че  нотариусът явно е дремал, иначе не беше фалшив акта. Ето ти една заявка за проблеми Simple Smile

# 10
  • Мнения: 6 155
С предварителният договор за покупко-продажба се поема задължението в бъдеще да бъде сключен окончателен договор (нотариалния акт), с който да се прехвърли правото на собственост.
Важно е да бъде в писмена форма.
Сключването му пред нотариус удостоверява положените подписи и/или съдържанието на договора. Нищо друго.
Защита на предварителния договор е дадена в закона - чл. 19, ал.3 ЗЗД. А именно, че всяка една от страните може да предяви иск за сключване на окночателен договор. Производството се развива по реда на гл. ХХХ ГПК.
Предварителният договр не се вписва. Вписва се исковата молба по чл.19, ал.3.

Най-добре е да направите консултация с адвокат преди подписване на предварителния договор.  Peace

# 11
  • Тук и сега
  • Мнения: 325
Съжалявам за спама, но бих помолила тези, които познават добри адвокати, специалисти по недвижими имоти, да дадат техни координати. И, моля само да не спекулирате.

Общи условия

Активация на акаунт