Празнуване на Баба Марта в училище

  • 1 780
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 192
Не намерих подобна тема и за това пускам тази.

Всяка година в класната стая на детето ми раздаваме мартенички и разказваме за обичая.  Обаче, ми се струва, че обясненията ми са прекалено сухарски за деца на 7, 8 годинки.  За тази година пак имам мартенички за класа, но искам така да презентирам, че всички деца да запомнят за цял живот  МАРТЕНИЦА и България   Grinning  Може ли да споделите опита си от подобни ваши празнувания и евентуално да пуснете (на англ.) приказка, разказче или песнички, които да използваме? А може и такава кампания да подемем... Кампания "Мартенички" в училищата в чужбина.  Какво мислите?

# 1
  • Мнения: 545
Ха! И аз обичам много да разпространявам нашите обичаи, но го правя сред приятелите, защото моята е още малка и другите деца са от 2 месеца до 3 години в яслата, тъй че едва ли ще запомнят за цял живот що е МАРТЕНИЦА  Mr. Green Laughing

А иначе разкала ли си им легендата, откъде идва мартеницата?
старобългарска легенда за произхода на мартениците

Ще изчакам малко с личните прояви аз, но ще следя с интерес какво се пише тука..

Поздрави!!

Клео   bouquet

# 2
  • Мнения: 907
Ами те и румънците имали мартеници, да ги вземат мътните Sick . А това бъркане на БГ с Румъния ми е болна тема ...
Иначе синът ми си ходи с мартеничката, той знае обичая и може да го обясни ако го питат. Легендата също са я чували в бг у-ще, но надали я помни.

Имах приятелкa, която беше раздала в детската градина мартенички с пояснение написано на листчета за родителите какво е това. Интересно им е било.

# 3
  • Мнения: 677
Не намерих подобна тема и за това пускам тази.

Всяка година в класната стая на детето ми раздаваме мартенички и разказваме за обичая.  Обаче, ми се струва, че обясненията ми са прекалено сухарски за деца на 7, 8 годинки.  За тази година пак имам мартенички за класа, но искам така да презентирам, че всички деца да запомнят за цял живот  МАРТЕНИЦА и България   Grinning  Може ли да споделите опита си от подобни ваши празнувания и евентуално да пуснете (на англ.) приказка, разказче или песнички, които да използваме? А може и такава кампания да подемем... Кампания "Мартенички" в училищата в чужбина.  Какво мислите?



Аз миналата година заедно с мартенички  бях разпечатала легендата за мартеницата за всяко дете и учител. Тази година на първи март ще облека малката в национална носия и ще ида с нея да раздаде мартеници и кокичета със здравец Simple Smile (ако има кокичета, че с този студ тази година .....).
Още се чудя обаче аз ли да правя мартениците или да ми пращат отново от БГ.
Някой да има песничката БАБА МАРТА БЪРЗАЛА?

# 4
  • usa
  • Мнения: 2 113
а защо тази година за разнообразие не оставиш на детето да разкаже? може да се справи по-добре от майка си Wink... моите щерки разказваха година-две за обичая на съучениците си, но от известно време не искат.
из нета има немалко разкази на английски за мартениците и баба марта, няколко варианта при това. ето ти няколко от тях - един, втори, трети. ако нито един от тях не ти допадне, направи един сърч в гугъл martenitsa или baba marta ще ти излязат стотици, ако не хиляди, страници с резултати по темата.

# 5
  • Мнения: 192
Мерси много!

Ще послушам съвета на Миз и ще оставя Лили да презентира!   Laughing

На мен майка ми ми праща не скъпи мартеници от БГ всяка година.  В БГ училището децата, обаче си ги правят сами и винаги е голям купон!

# 6
  • Мнения: 545
Хайде какво става....?! Никой друг ли няма да носи мартенички в чуждите училища??

А знаете ли нещо повече за този сайт:
http://www.martenica.com/


Поздрави,
Клео.     bouquet

# 7
  • Мнения: 192
Клио,

Много готи сайт!  Пробно си пуснах на мен мартеница, да видя как ще е доставката  Laughing
За 1в път го виждам. 

А от къде мога да взема значки с БГ знамето.  В Църквата в Манхатън всяка година продават мартеници закачени с такава значка, но не знам от къде мога да купя bulk

# 8
  • Мнения: 26
ааа, как да не носим? носим! и италианците ги възпитаваме! Peace Peace
обясняваме какво е, как се прави, защо... и за щъркелите също /нали тук децата не са виждали жив щъркел/.  Mr. Greenтази година мисля да предложа на учителката малките  да спретнат в час по една мартеница . каквито са любопитни /6-7-8 годинки/ ще им е интересно.

като разказвам за Бг, нося и една географска карта - свързвам разказа винаги с Италия, с това, което са учили за реки, планини, море, колко време се пътува със самолет до там... те ти задават въпроси /защо така, защо онака, какво ядете, как пишете.../ . драснеш на дъската и нашата азбука, отдолу тяхната. а сега си напишете името на кирилица! смеят се, ма пишат!  hahaha

поговориш им малко и на български. гледат умно... newsm78 само твойто се надува, че разбира! и му се вдигат акциите, щото другите го питат какво си казала.

разкажеш за Розовата долина - покажеш сувенирче, сапунче, туй-онуй... и така

Общи условия

Активация на акаунт