моля дайте ми съвет...

  • 654
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 473
здравейте! моля ви за съвет: родих преди 6 дни нормално и имах големи проблеми на 4-5 ден с идването на кърмата, първо се мъчиха в болницата да ми отпушват каналите с окситоцин и да цедя с помпата, нищо не ставаше, след което искаха да ми спират кърмата, но аз не се предадох и вкъщи с топли масажни душове и поставяне при поискване на самото дете кърмата взе че тръгна...но със зверска болка при смученето на детето, ползвам силиконовите протектори на Авент за гърди, но дори и с тях ме боли докато суче детето... и днес вече едното зърно се разрани и пусна кръв... спрях детето и при следващото хранене ще му дам от другата гърда ....  и така моля ви за съвет ... на някой случвало ли му се е такова нещо и като се разранихте какво предприехте, мазахте ли се с нещо и за колко време ви зарастна зърното, само едната ли гърда ползвахте за ден- два и как се справихте с болката при смученето на детето... имайте предвид че не мога да изцедя нищо с тези помпи и ползвам само детето като помпа...

# 1
  • Мнения: 480
ronieta , ти си мама-героиня! Аз също ползвах силиконови протектори и бях много доволна, но никога не съм се разранявала така. Единственото, което мога да ти препоръчам за мазане е Гармастан. Успех!

# 2
  • Мнения: 5 026
Аз се мазах с Лансинох, но при мен нямаше кой знае какво разраняване. Само много ме болеше.

# 3
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
...и вкъщи с топли масажни душове и поставяне при поискване на самото дете кърмата взе че тръгна...но със зверска болка при смученето на детето, ползвам силиконовите протектори на Авент за гърди, но дори и с тях ме боли докато суче детето... и днес вече едното зърно се разрани и пусна кръв... спрях детето и при следващото хранене ще му дам от другата гърда ....  и така моля ви за съвет ... на някой случвало ли му се е такова нещо и като се разранихте какво предприехте, мазахте ли се с нещо и за колко време ви зарастна зърното, само едната ли гърда ползвахте за ден- два и как се справихте с болката при смученето на детето... имайте предвид че не мога да изцедя нищо с тези помпи и ползвам само детето като помпа...
Милата. Мога само да си представя какъв дискомфорт изпитваш и как те боли, но все пак си решена да кърмиш.
Дали можеш да опишеш болката - кога започва, къде на зърното/ареолата/гърдата, колко време продължава и друго, каквото се сетиш?

Обикновено болезнени зърна се получават, ако бебето не захапва добре зърното - би трябвало да е засукало не само зърното, но и 2-3 см от ареолата зад него. Виж тук на картинки: http://www.bg-mamma.com/site/content/view/403/51

Ако боли - нещо в захапването на зърното не е както трябва. Можеш ли да опишеш как суче бебето?
По принцип при позата за сукане тялото на бебето и главичката трябва да са на една линия - ухото, рамото и бедрото му да са на една линия; цялото да е извърнато към гърдата, коремчето му опряно в корема на майката. От нослето до гърдата почти да няма разстояние или да е 1-2 мм само (могат да дишат, не е проблем).
Ако е така позиционирано, трябва да поглеждаш да засуква 2-3 см от ареолата също. Ако боли - развали вакуума в ъгъла на устичката с малкия пръст и предложи отначало - потъркване на бузката със зърното, за да се обърне, като зяпне широко като шаранче - се опитваш максимално много гъдра да засуче.

Кърменето със силиконови зърна е нож с две остриета - понякога с тях гърдата не се изпразва добре и бебето не засуква добре, което води до допълнителни проблеми... Ако ги ползваш - увери се, че имаш най-тънките и най-еластичните, които има на пазара; както и когато даваш да суче с тях - се уверявай, че пак засуква 2-3 см от ареолата, а не само силиконовия конус над зърното.

Мазане с Лансинох или друг пречистен ланолин за кърмачки без отмиване след кърмене ще помогне да се възстанови еластичността на кожата. Излагане на въздух, миене само с чиста вода без никакви сапуни и препарати...

Опитай да му даваш да суче първо от по-здравата гърда, за да не е толкова лакомо, като суче болезнената и да не те разранява допълнително. После предлагай и нея. (Може би е добре за момента поне да даваш и двете гърди на едно хранене)
По-често кърмене (за да не е толкова гладно бебето и съответно да не суче много настървено) също ще помогне сигурно.

Още:
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/852/

Да си пила антибиотици след раждането или скоро преди него?

# 4
  • Мнения: 473
не съм взимала никакви лекарства нито по време на бременността, нито по време или след раждането - родих нормално, без упойка. Проблема е че всички лекари ми казваха,че са ми запушени каналите, защото на 3 срещу 4 ден в родилното нищо не излизаше а гърдите ми щяха да се пръснат, слагаха ми окситоцин, но никакъв ефект и така си тръгнах от болницата... същия ден започнах с врелите душове и буквално изваряване на гърдите и веднага след това поставяне на детето, което суче доста лакому, направо се хвърля... имам много лоши зърна - плоски и с наедряването на гърдите са направо равни, затова ползвам протекторите на Авент, ако ги махна няма какво да захапе детето, а при допир ме болят, така че не мога да ги изтегля и да ги оформя...и така лека полека самото дете смучейки през силиконовитв протектори започна да ме изпомпва и така започна да тече кърмата и да се храним, но адски болезнено - детето захапва доста добре, не само протектора, но и доста колкото може да поеме отстрани през протектора....

# 5
  • Мнения: 279
Ужасно много ти съчувстам!Аз съм с разранено зърно през 2 дена,а бебето ми започна 4 месец. SadЕдинствено което ме успокоява е дефламол,след това измиваш обилно с вода и съпун,а ако е много разранено слагам гентамицин актавис маз и също като даваш от болната гърда измиваш обилно със сапун.Опитай също да сменяш позите на кърмене,мен лично ме успокоява кърмене в легнало положение.Успех! Peace

# 6
  • Мнения: 3 718
Напълно те разбирам, и аз бях доста разранена в началото. Като засучеше бебето буквално ми причерняваше пред очите. А и моите зърна бяха доста плоски и като се надуеха гърдите ставаха направо невъзможни. Разраняването се оправи постепенно като след кърмене или цедене намазвах зърната с кърма и ги оставях да изсъхнат на въздух. Пробвах и с гармастан, но май с кърмата си е най-добре. За плоските зърна, преди кърмене се изцеждах малко, колкото зърното да омекне и да е по-лесно на бебето да захапе. А и след като кърмата се регулира и каналчетата започнаха да пускат повече, кърменето си стана едно много приятно и мило събитие. Пожелавам ти скоро и при теб да е така  Hug

# 7
  • Мнения: 999
И аз бях така и ползвах Дефламол /от болницата ни посъветваха/, но можеш да се мажеш и с Гармастан. Има и едно мазило на Авент но не се сещам как се казва.
Общо взето трябва да търпиш докото паднат коричките и ти загрубеят зърната.

# 8
  • Мнения: 473
благодаря на всички - взех си крема на Авент и се мазах 2 пъти днес с него, много успокоява , но ви казвам без загряване гърдите ми не се отпускат и не тече както трябва кърмата, сега реших че ще щадя разраненото зърно и давам само от едната... и си мисля че раждането ми се видя песен в сравнение с кърменето...

# 9
  • Мнения: 119
момичета, не си мийте зърната със сапун - по този начин отнемате повърхностния защитен слой на кожата и тя става суха, напуква се и т. н. неприятности...
Аз имах същия проблем  ronieta и освен мазането с Дефламол (не съм убедена, че ми помогна), правех и други полезнотийки. Първо, както мамите те съветват много важно е правилното поставяне на гърдата. В библиотеката има чудесни статии по този повод. Освен топлия душ, опитай се преди сукане да изцедиш малко на ръка, но без да докосваш зърното и ареолата, а само чрез притискане и леко приплъзгане на ръката върху гърдата към зърното. От първия път няма да стане можеби... Също преди сукане действа успокояващо да обтриеш със студено мокро тампонче памук зърното и ареолата и после даваш на бебо. След сукане  аз размазвах няколко капки кърма върху зърната (мисля, че ми помогна), и щъках с открити гърди из апартамента - действа благоприятно. Колкото до големите паузи между суканията - подозирам, че съвсем скоро бебо ще ги накъси ...
Честито бебенце и бъди сигурна, че с малко търпение и здравословна доза инат скоро ще се радваш пълноценно на съкровените моменти с малкото човече!

# 10
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Не мога да ти дам дъвет, не съм имала такива проблеми. Само да ти дам кураж, ще мине всичко и ще видиш, че кърменето е песен. Всяко начало е трудно, съчувствам ти.

# 11
  • Мнения: 163
Аз лично ползвах Гармастан и трябва да кажа че бях много доволна...за няколко дни ми се оправиха зърната....като тук за отмиването не се ползва сапун,а само вода...
Пожелавам ти да се оправяш бързо и Успех!!!

# 12
  • Мнения: 313
Аз се мажех с Лансинох. Той няма нужда да се отмива и прави кожата по- мека и еластична. В началото и моите зърна бяха разранени, но се оправиха. Успех Hug

Общи условия

Активация на акаунт