Хипертрихоза или повишено окосмяване

  • 1 245
  • 1
  •   1
Отговори
Хипертрихоза или повишено окосмяване
През живота на човек космите еволюират. При раждането детето има мъховидни косми – лануго, които опадат до края на  шестия месец и се заменят с велус космите. Те са тънки слабо оцветени без медуларна част /сърцевина на косъма/ и покриват гладката кожа. След пубертета те се заменят от трайни косми /терминални /.
Космите са два вида  дълги и къси /четинести/. Дългите косми се разполагат в областта на главата, а след пубертета  и в пубисната област, подмишниците  и по брадата при мъжете.  Къси са  космите на веждите, миглите, в ноздрите и във външния слухов канал.


Видове окосмяване:


Окосмяването при човек  бива три вида :
При първият вид, индиферентен тип окосмяване, космите  не са зависими от хормонално въздействие /вежди, мигли, клепачи,  предмишници и подбедрици/.
Вторият вид окосмяване е от женски тип и се определя от нивата на андрогени, които нормално се секретират  от надбъбречните жлези и яйчниците във всеки женски индивид. При този тип окосмяване терминални косми се разполагат в областта на подмишниците и под формата на долен тип пубисен триъгълник.
Третият вид окосмяване е от мъжки тип и зависи  най- вече от хормона тестостерон. Терминални косми при  мъжкия тип окосмяване се намират в областта на брадата, мустаците, ушите, гърба, гърдите,  средната линия на корема и под формата на горен тип пубисен триъгълник.


Какво представлява хипертрихозата ?

Хипертрихозата е състояние свързано с увеличаване  броя, задебеляване и пигментиране на космите по тялото. Те се удължават и загрубяват .

Видове хипертрихоза :

Генетично обусловена хипертрихоза – вродена хипертрихоза, при която първичните лануго косми достигат значителна дължина.
Локализирана хипертрихоза, заедно със засилена пигментация на кожата – окосмените невуси  или хипертрихоза в кръстната област при  spina bifida.
Хипертрихоза като израз на ендокринни заболявания, след  спиране функционирането на яйчниците при жените  в климактериум и по време на бременност.
Хипертрихоза при някои заболявания на кожата  /порфирия  кутанея тарда/
Употребата на някои медикаменти води до хипертрихоза: кортикостероиди, хидантоин, миноксидил, пенициламин, псоралени, циклоспорин А и др

# 1
  • Мнения: 1 529
Кофти работа.

Общи условия

Активация на акаунт