Кюфтенца по цариградски

  • 40 046
  • 6
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 1 011
Да знаете рецепта за това? Никъде във форума не намерих, само се споменава на няколко места, но без рецептата.
Освен това, не съм убедена дали това, което аз знам като кюфтенца по цариградски са наистина тези кюфтенца или се казва по друг начин - аз го знам като малки кютфенца с доматен сос.

# 1
  • Мнения: 299
Аз пък като малки кюфтенца, върху пюре. Кюфтенцата приготвям по следния начин:
500гр. кайма
лук на дребно
магданоз
1 яйце
1 филия хляб накисната във вода
сол
черен пипер
Всичко се омесва добре. Правят се малки кюфтенца , които се овалват в брашно и се пържат. Сервира се върху картофено пюре

# 2
  • Мнения: 3 926
Ети, аз това с пържените кюфтенца го знам като "По чирпански" и в соса им се слагат ситно нарязани морковчета, чесън и картофи и чушка. А по Цариградски са омесени с ориз и сварени в доматения сос. Като им се прави канапе от картофено пюре. Аз ги правя така:

300-400 гр. кайма
1 кафяна чашка ориз
подправки - сол, черен пипер, чубрица

Горните ги омесваш и правиш малки кюфтенца, които овалваш в брашно и оставяш да постоят докат направиш доматения сос. За него запържваш лук и слагаш доматен сок - повечко и вода. Като заври слагаш кюфтенцата едно по едно и след трийсетина минути яденето е готово. Брашното от кюфтенцата помага да се сгъсти соса. После си правиш канапето от картофено пюре и върху него сипваш от кюфтенцата и соса.
Ето това знам аз за кюфтенца по Цариградски.

# 3
  • Мнения: 1 771
Аз имам тази рецепта.

КЮФТЕТА ПО ЦАРИГРАДСКИ

 за 5 порций
500 гр. кайма по избор (може да е смес, само свинско, само тел., пилешка, рибена)
100 гр. лук
около 120 гр. хляб
магданоз
1 яйце
брашно или галета
сол
черен пипер


сос: мазнината от пържените кюфтета
400 мл. бульон може в завряла вода да се разтвори 1 кубче бульон по избор
50 мл. червено вино
2 с.л. брашно
черен пипер

картофено пюре

приготвяне кюфтета:
към каймата се прибавят дребно нарязания лук, предварително накиснатия хляб в студена вода, яйцето, нарязания магданоз, черния пипер и солта.
Сместа се омесва добре като периодично ръката се мокри обилно с вода. Оформят се малки кюфтета - топчета.
Овалват се в брашно или галета и се пържат.
В средата се сипва картофено пюре, а от двете страни се подреждат кюфтетата, а отстрани соса. Украсява се с пресен магданоз.    

приготвяне сос:
Към мазнината не трябва да е повече от 70 мл., се прибавя брашно като леко се запържва. Разрежда се с виното и веднага след това с изстудения бульон. Прибавя се черен пипер. Вари се до готовност около 20 мин на тих огън. Ако се сгъсти много се прибавя гореща вода. Когато е готов се прецежда.  

Успех.

# 4
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 698
Много е вкусно към каймата да се добави ситно настъргана чушка, понякога слагам и морков. Много интересно и ароматно се получава.

# 5
  • out of space
  • Мнения: 8 569
Кюфтенца по цариградски

ПОРЦИИ: 4
ПРОДУКТИ:
500 г кайма (смес)
1 глава лук
5 яйца
1 кофичка кисело мляко ( 500 г)
чубрица на вкус
черен пипер на вкус
чесън на вкус
сол на вкус
олио
ПРИГОТВЯНЕ:
От каймата, ситно нарязания лук, 1 яйце, чубрица и черен пипер омесете смес за кюфтета. Пригответе малки кюфтенца и ги изпържете. Наредете ги в тавичка, залейте ги с разбитите яйца, кисело мляко и чесън на вкус. Най-отгоре залейте с част от мазнината, в която се пържили кюфтенцата. Пече се в средно умерена фурна.

# 6
Цитат на: Assinka
Ети, аз това с пържените кюфтенца го знам като "По чирпански"


Ето я и рецептата на "Кюфтета по чирпански" на Иван Звездев.

Общи условия

Активация на акаунт