За вредата и ползата от антибиотиците

  • 2 179
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 24 467
Уважаема д-р Срънчева, Повдигам малко общо този въпрос. Имам голямо дете, при което избягвам изключително стриктно употребата на антибиотици. Преди три години се разболя от пневмония, за която ни предписаха такъв медикамент без да се прави бактериална проба /гърлен секрет/, както се постъпва в масовия случай. Детето се влоши и постъпихме в болница в реанимация. Оказа се, че изписания антибиотик изобщо не влияе на бактерията, която бе открита в болницата след направеното такова изследване. Въпросът ми е докога няма да бъде задължително изследване на бактериалната флора преди да се изпише такъв сериозен медикамент у нас? Има ли някакви решения по въпроса от страна на здравните институции?
Имам много подобни примери сред познати и приятели. На детенце на позната се разви астма- алергия като последица от често лечение с антибиотици по мнение на лекар, лекуващ алергията /астмата/. На друга позната поради същата причина, така й казаха в болницата, антибиотици вече не оказваха влияние на детето и при пневмония просто нямаше с какво да го лекуват, имаше резистентност срещу почти всичко. На съседка при сина й бяха "унищожени" полезните бактерии /чревната флора/ в следствие на продължително лечение с най- разнообразни подобни лекарства. Сега, при настоящата грипна епидемия чувам че антибиотици се изписват отново "на кило" без изследвания. Доколко според Вас е правилна такава практика и имам ли основания преди всяко изписване на антибиотик да държа за направление за гърлен секрет?
Благодаря Ви предварително.

# 1
  • София
  • Мнения: 3 064
И аз се интересувам от този въпрос. Ще следя темата!

# 2
  • Мнения: 125
Надявам се получим компетентен отговор на този сериозен въпрос.

# 3
  • Мнения: 5 760
Здравейте! Лечението на различните причинители преминава по различен начин.

При вирусни инфекции и особено при по-големи деца над 1 год може да се изчака 2-3 дни дори температурата да е висока. Необходимо е да се дават повече течности ,медикаменти за температурата и вит С. Ако температурата се задържа висока, след този срок едва тогава може да се обсъжда включване на антибиотик. Висока температура повече от 4 дни при вирусни инфекции означава, че е настъпило усложнение и се добавила бактериялна инфекция, която изисква лечение с антибиотик.

Секрети от гърлото при остри бактериални инфекции по принцип не се вземат поради факта, че това най-често са бактерии от групата на стрептококите, които се активизират след вирусна инфекция и се чака за резултата минимум 3 дни. Най-често използваните антибиотици срещу тези бактерии са от групата на Пеницилините, следвани от макролитиците като - клацит, сомамед макропен.

При често боледуващи деца е подходящо вземане на секрет и лечение по антибиограма.

Общи условия

Активация на акаунт