Бият ли "лелите" децата в градините?

  • 2 016
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 32
Здравейте! Детето ми е на 2 год. и от 1 мес. ходи на ясла,но вече 4 пъти ми казва: "Мамо,лелята бий". Тъкмо беше свикнал там, не плачеше, отиваше с такова желание, че чак ме изненада.
Поговорих с една от сестрите и тя ме увери, че не е вярно. Въпреки това съм притеснена. Та той е още малък, за да лъже за подобни неща.

# 1
  • Мнения: 1 666
Искрено се надявам детенцето ти да не страда по никакъв повод в градината! Praynig
Но ти не оставяй така нещата! Говори с други майки, деца... незнам и аз точно какво и как да се направи, но и на мен ми се струва невероятно детето да си измисля такова нещо.

# 2
  • Мнения: 6 461
На истина си мисля,че трябва да поговориш с други родители.
В детската градина която посещава Тошко мисля ,че такова нещо няма.
Той обожава лелите и госпожите Heart Eyes

# 3
  • В сърцето на ММ
  • Мнения: 932
 И ние имахме една лелка ,която казваше че който не си изяде всичко ще го затворят на тавана при мечката. #Cussing out
 Имахме доста проблеми ,докато започне да ходи без страх от яденето.
 Обикновено децата не лъжат за такива неща,а напротив търсят защита от родителите.

# 4
  • Мнения: 24 467
Въпросът, който повдигате е много важен. Аз съм изцяло за неприлагане на физическо и психическо насилие над личността, независимо от формата и степента и такова нещо, особено по отношение на деца ме потриса. Има начин да се установи, дали това, което казва детето е вярно, можете да се обърнете както към други родители, така и към дестки психолог. Освен това е нужно на родителска среща да повдигнете въпроса открито. Ако не сте сигурна, че се прилага физическо насилие над децата можете просто да повдигнете въпроса и да предупредите, че при установяване на такова насилие ще се обърнете към директора и към Инспектората. В никакъв случай не оставяйте въпроса нерешен, това е много важно за детето Ви, то именно сега изгражда самочувствие и трябва да е уверено, че и Вие като родител сте "зад гърба му" и може да разчита на Вас. Успех!

# 5
  • Мнения: 24 467
Прочетох още едно мнение, че децата обикновено не лъжат за подобни неща. Не знам дали е вярно или не и кое е по- често срещания вяриянт, но се убедете, че детето казва истината. Имам колежка, чиято дъщеря упорито твърдеше, че госпожата я биела с пръчка и когато я разпитаха по- обстойно детето си призна само, че не е вярно и че казвало така, защото не му се ходело на детска градина. За това според мен срещата и работата с детския психолог е много добро решение в редица случаи. Българите често сме разбиращи от всичко и така много вредим на себе си и на околните. Изоставянето на детето в критична ситуация е не по- малко вредно от обвинението на невинен човек. За това е добре да потърсите истината преди всичко.

# 6
  • София
  • Мнения: 6 011
Въпросът, който повдигате е много важен. Аз съм изцяло за неприлагане на физическо и психическо насилие над личността, независимо от формата и степента и такова нещо, особено по отношение на деца ме потриса. Има начин да се установи, дали това, което казва детето е вярно, можете да се обърнете както към други родители, така и към дестки психолог. Освен това е нужно на родителска среща да повдигнете въпроса открито. Ако не сте сигурна, че се прилага физическо насилие над децата можете просто да повдигнете въпроса и да предупредите, че при установяване на такова насилие ще се обърнете към директора и към Инспектората. В никакъв случай не оставяйте въпроса нерешен, това е много важно за детето Ви, то именно сега изгражда самочувствие и трябва да е уверено, че и Вие като родител сте "зад гърба му" и може да разчита на Вас. Успех!
Подкрепям това мнение!Моята майка изпитва някакъв ужас,че искам по-принцип детето ми да ходи на ясла и градина,когато му дойде времето.Постоянно повтара:"Там ще го бият лелките!"...
Само да допълня,че е работила в детска градина навремето...
Дано нещата са се променили,но не вярвам толкова мъничко детенце да лъже!

# 7
Е, то е ясно, че няма да си признаят, че бият ...

# 8
  • Мнения: 4 362
Азз бих повярвала на детето си,нормално е да не си признаят лелите  Close
По добре вземи мерки   Peace

# 9
  • София
  • Мнения: 17 591
Ако нямате навика да удряте детето си, то не би могло да измисли такава история, ако не е преживяло или видяло подобно нещо другаде. А именно, в градината.

# 10
  • Мнения: 24 467
Мили мами, не казвам никога, че конкретно дете "лъже". Съвсем друго имам предви, а именно, че детската психика е нещо много сложно, поради което съм дала и конкретния пример.
Може да имам професионални изкривявания, но никога не смея да обвиня човек, когато не е установено със сигурност, че е виновен. Що се отнася до примера за насилието едно дете вижда от доста различни източници такова, не само от къщи и от градината. Нека всеки с ръка на сърцето си отговори по колко време детето му прекарва пред телевизора и дали не гледа гадните, поне за мен, детски анимации, включително и уж безобидните "Том и Джери", където героите не правят нищо друго, а само си разменят удари с каквото им попадне. Аз лично съм изключила от телевизора ни "KARTOON" и тем подобни глупости и никога не съм съжалявала. Други цветущи примери за насилие са отношенията родители- деца, на които всяко дете може да стане неволен пряк свидетел на детската площадка, на улицата, пред блока и т.н. и т.н.
Насилието не е само в домовете зад затворената врата и в градината.
Но, въпросът ми беше за установяване на истината и едва след това за предприемане на адекватни мерки. Ако си поговорите със специалист- педагог, детски психолог и други лица с опит в работата с деца и изобщо в работа с хора ще видите колко примери като моя могат да Ви дадат. Много сложно нещо са отношенията и човешката психика в частност. Децата не съзнават винаги ясно и обективно това, което им се случва, пречупват през детската си призма видяното, чутото и преживяното, а да не говорим, че пресъздаването на събития и ситуации и много по- различно от начина, по който го правим ние, възрастните. Това е причината, поради която съветвам въпросната майка да провери достоверността на думите на детето си, а и тя самата е стигнала до подобен извод. Ако твърдението на детето е вярно, тогава не само може, но и е и задължиелно да се вземат адекватни мерки, да се сезира ако е нужно дори и Агенцията за закрила на детето, тъй като насилието, както вече споменах е много сериозно провинение за възрастен, особено за такъв, който работи с деца.

# 11
  • Мнения: 1 225
dineva81, здравей
Скоро пуснах подобна тема за госпожата на моя син в детската градина.
Децата не лъжат.Повярвай му, за да не му загубиш доверието. Опитай се да го научиш да споделя с теб. Моя син е на 6 и половина и всяка вечер като си легне ми споделя истории от градината.
Лелята никога няма да си признае.
МОже да поговориш с другите родители. Сигурно има и други деца, които са споделили. На тях им прави впечатление, особено ако не са виждали такова отношение в къщи. Когато детето ти не знае какво е да го бият, му прави впечатление.
Може да отидеш и при директорката, въпреки че едва ли ще помогне. Повечето госпожи и лелки са 20 годишен стаж и са винаги прави.
Ние, когато имахме подобен проблем, се разправяхме директно. Не сме стигали още до директорката.
Ходихме и на детски психолог - посъветва ни да не се разправяме с ръководството, но ние вече бяхме. В такива ситуации детето се разкъсва между дома и детската. На сина ми започнаха да му казват :"майка ти командва в къщи, тук ние казваме какво да се прави".
Нас ни спаси ваканцията. Откъснахме детето от средата там и работихме само за изграждането на пълно доверие в семейството.
Малко дълго стана...
Дано съм ти помогнала с нещо.

Общи условия

Активация на акаунт