детските площадки-БОЛНАТА ТЕМА

  • 4 678
  • 84
  •   1
Отговори
  • Мнения: 165
Мили майчета,давайте идеи!!! Какво може да се направи за детските площадки около блоковете във всеки квартал? newsm78 и кой най после ще обърне внимание на това?Предполагам ,че всеки ще се съгласи,че старите" катерушки""глобуси""люлки"и всякакви остатъци метални плод на някой социалистически болен мозък който по скоро се е загрижил не да развива на децата уменията ами нашите защото се чудим как да ги отстраним по далече от тези съоръжения за да не пострадат и то сериозно.Ще си помислите ,че съм крайна,но наистина ми идва в някои моменти да имам флекс под ръка Rolling EyesГолям проблем си е като тръгнем на разходка и се почва едно чудене къде да се отиде?
1.много  боклуци  Rolling Eyes
2.кучета с..........и в пясъчника #Cussing out
3.счупени"съоражения за забавление" #Crazy
4.такива храсталаци и тревуляци че се чуствам като в "Джурасик Парк" :sick
В този ред на мисли ми идват някои идеи и много ми се иска и вие да дадете ако имате някакви предложения.
всяка община да намери места(или върху стари д.площадки)да се махнат всички горе написани стари" железни уреди" LaughingНа първо място мисля,че трябва да бъдат оградени и то с високи огради както някои междублокови игрища(е нещо хубаво от доброто старо време)с цел разбира се да не влизат кучета и "злонамерени пораснали деца"
Да има и такива за подрастващи и големи с баскетболни кошове и маси за тенис.Общините да направят конкурс на такива производители за да се изберат подходящи и безопасни неща за нашите деца и ако трябва общините да си назначат хора които да заключват тези игрища и да се потдържат.
Мисля си и за вариант частни детски площадки,но ще възникват много въпроси.Все пак няма невъзможни неща всичко опира до желанието на човека.Ще ви оставя сега и вие да изкажете мнения и ще следя темата с интерес,много глави мислят повече от една Hug

# 1
  • София
  • Мнения: 981
Каква хубава идея!Но мислиш ли че общината ще отпусне пари за детски площадки (няма възвращаемост
До нас има една голяма поляна цялата обрасла с буреняци - имам чувството че ще плъзнат змии.Говорих преди време с наште общинари да направим нещо но те казаха - не може това е частна собственост.Повече от 15 год. на тази "собственост" се събират боклуци и се разхождат кучета.Може би никой не е предложил солидна сума за да построи нещо.
А точно пред входа направиха бензиностанция,газ-станция и автомивка.Сега даже ги разширяват изкъртиха ни пейките,на които седяхме а наред са и дръвчетата.Зад блока има нещо като детска площадка но и там е чудо - там се паркират коли,мият се ,ремонтират се и ако си застанал с детето ти бибипкат да се поместиш.Обаждах се в общината и там си остана.
Съжалявам че звуча толкова песимистично,но ще се радвам ако някой може да каже нещо хубаво.

# 2
  • СОФИЯ
  • Мнения: 601
pisi-missi, идеята е страхотна и мисля, че единствено може да се търсят нещо като спонсори.Например градинката срещу Военния театър е направена от СИ Банк Thinking
Т.е. на пейките да има лого и малка реклама. Но незнам кой би се нагърбил с тази благородна инициатива.

Живея в Бояна и си нямаме площадка. Незнам към кого да напиша молба, по-скоро към кого да я адресирам, за да се сдобием с такава наистина. Някой ако е писал подобно нещо, моля да ми помогне.

Иначе там, където живеят родителите ми /Гео Милев/, баща ми съвсем от сърце изсипа един самосвал пясък в пясъчниците на детската площадка зад блока. Това амбицира останалите родители да възстановят счупените пейки и поддържаха по-често чистота.

# 3
  • Мнения: 24 467
При нас, в нашата община преди две години се направи такава подмяна и на много места между блоковете се сложиха нови и съвсем не лоши съоръжения. Проблемът обаче беше в това, че по- големи деца от типа на т.нар. тинейджъри и разни още по- големи баш- бабаити за рекордно кратък срок им разказаха играта. Сега ми е мъчно като гледам нови установки без люлки или продънени парзалки...
Идеята за частните площадки ми харесва доста. Бих си плащала, но да знам, че има къде да си заведа детето на открито и да не виждам разни песове, бездомни или "домни", все едно, еднакво цапат. На тези наши нови площадки изрично пише, напр., че е забранено за кучета, ама и кучетата и стопаните все еднакво им обръщат внимание, а  на безпризорните псета не им се чете.

# 4
  • София
  • Мнения: 903
Страхотна идея, но много ме съмнява да може да се осъществи. Според мен единственото разрешение е да се направят такива високи заграждение та поне кучета да не влизат. Иначе от порастнали тийнейджъри надали ще може да се опази една площадка. При нас направиха от общината нова площадка, която за отрицателно време се превърна в сметище. За съжаление не само големите деца - "бабаити" помогнаха за това нещо, а и самите майки, които водеха децата си там. Виждала съм какви ли не боклуци - мръсни памерси, кутии от цигари, фасове, чаши и т.н и т.н. Просто нямам думи. Разбирам, че понякога се налага да се смени памерса на бебето на пейката, но трябва ли после мръсния памперс да се остави под същата тази пейка, след това кучетата да го разкъсат и т.н.
Сигурно звуча доста песимистично, но според мен така стоят нещата - все още не сме дорасли за "хубавите неща" - не умеем да ги пазим. И най-много се дразня, когато някои хора за всяко нещо обвиняват държавата - "държавата това, държавата онова, общината това", аникой не гледа собствената си култура. Едва ли държавата и общината са виновни за това, че някои хора си изхвърлят боклука през прозореца, че замърсяват междублоковите пространства и изобщо навсякъде. Но... нали все някой трябва да е виновен ( "нали  на българите все някой друг ни е крив"?).

Но ... да не се отплесвам. Извинявайте за философските ми размисли, но не можах да се сдържа.

# 5
  • Мнения: 9 990
Относно буреняците-ще прощавате, но на времето, по соц-а, в домоуправителя имаше лопати, гребла и подобни, за поддръжка на площадките и градинките около тях.Събираха се хората на събрание, обявяваха Ленински съботник и Всички се включваха.Чистеше се, садяха се рози, косеше се тревата редовно.Гореше се боклукът.Сега никой не излиза да почисти,а чака на Общината.Няма как да назначат за вашата площадка персонално 5 мургавелки, които да се грижат ежедневно за това.За междублоковото пространство са си виновни Жителите.Никой не чисти сега и веднъж в годината, а преди се случваше почти всеки месец.Колкото и да ви е Соц-това е положението.Децата също ни включваха-премитахме си площадката с метла от вкъщи, често ни се караха, като газим по цветята.
За катерушките-да, съгласна съм-сигнализирайте, помолете да дойдат да ги махнат, опасни са.Пързалките и люлките също сами боядисваха дядовци и бащи на времето, сега видях само на една площадка, явно някой татко боядиса пейките и люлките, останала му боя от ремонт на човека...
Няма такива спонсори, които да поддържат нон-стоп нещо-прави се еднократно и за съжаление не се пази после.Направиха на времето , преди 3-4-5 години/ не помня/ при нас площадка с нови люлки и пързалки от някаква кампания на Софиянски.Година след това беше разрушена...Трябваше на ново ли да направят всичко?

Та-съвет искаш-спретнете си Ленински съботник и разчистете, боядисайте и хванете по една метла за 2 часа-ще светне!На много места майки събират пари и си докарват  пясък за пясъчниците.Сложете си по едно кошче за боклуците и не чакайте Общината да го изхвърля всяка сутрин, а се погрижете вие за това.

Последна редакция: чт, 08 фев 2007, 18:19 от пенелопа

# 6
  • Мнения: 7 837
пенелопа е права  Simple Smile Квартално, можете да сипомогнете сами, дори и с малко.
Ще ви споделя малко опит - в предишния град, в който живеехме, на една от площадките имаше много плочки с гравирани имена на деца. като се поинтересувах, защо е така, ми казаха, че ако искаш, срещу $100 си купуваш плочка, на която пишат каквото искаш. След това, регулярно всяка година си плащаш нещо като абонаментна такса. Всички събрани срества, отиваха за поддръжката.

Другият вариант е, Общината да събира доп. суми към данъците, както е тук. На тазгодишната ни бележка за данъците, подробно е описано, какви суми от нашия данък, отиват за училищата, детските площадки, пътища и пр.

# 7
  • София
  • Мнения: 981
За чистенето съм съгласна.Когато е хубаво времето ние майките сме всяка седмица с метли, лопати и пликчета защот и кофи няма.Всеки ден се прибирам в къщи с чашки,хартийки и други боклучета по джобовете.Но не мога да ходя и да се карам с всички които си хвърлят боклуците през балкона или със стопаните на кучета които решават че трябва да се изакат точно където си играят децата (с такива съм се карала много а те умират от смях -" какво да го правиш куче" #2gunfire).Мъжът ми няколко пъти слага пейки пред блока,но на някой много му пречеха.
Съгласна съм ако трябва да си плащам,но да знам че децата ми ще могат да играят спокойно а не да се чудя от къде ще изкочи някой с кола и въобще не го интересува че е детска площадка просто от там му е по-напряко.
А пясък сме носили поне 4 - 5 пъти но винаги изчезва.

# 8
  • Мнения: 46 492
На този етап е мисия невъзможна  Rolling Eyes

Преди ходехме на една площадка, за която се положиха усилия, запълни се пясъчника, поразчисти се и след месец пак беше празна дупката #Cussing out на който му трябва пясък, ходеше да си гребе  #Cussing out вечер се събираха разни келешчета, сутрин не можеш да се разминеш от фасове  Tired

Отказах се  Stop

Сега ходим на площадка към едно кафе, хората, които го държат чистят непрекъснато, няма кучета, има къщички, люлки, ограден пясъчник, пързалки ...

Трябва всекидневно поддържане, а не веднъж в годината, защото българинът не знае какво е това кошче  Confused

# 9
  • Мнения: 9 990
За чистенето съм съгласна.Когато е хубаво времето ние майките сме всяка седмица с метли, лопати и пликчета защот и кофи няма.Всеки ден се прибирам в къщи с чашки,хартийки и други боклучета по джобовете.Но не мога да ходя и да се карам с всички които си хвърлят боклуците през балкона или със стопаните на кучета които решават че трябва да се изакат точно където си играят децата (с такива съм се карала много а те умират от смях -" какво да го правиш куче" #2gunfire).Мъжът ми няколко пъти слага пейки пред блока,но на някой много му пречеха.
Съгласна съм ако трябва да си плащам,но да знам че децата ми ще могат да играят спокойно а не да се чудя от къде ще изкочи някой с кола и въобще не го интересува че е детска площадка просто от там му е по-напряко.
А пясък сме носили поне 4 - 5 пъти но винаги изчезва.

Ами това Общината как да го промени???Хората са виновни, Живущите там...тези, които минават с коли и които си хвърлят боклуци... TiredЩото на мен на времето, за газене на розите ми дърпаха ушите....а  на баща ми и през ум не му минаваше да си качи мОсквича върху тревата... Whistling

# 10
  • София
  • Мнения: 981
Имаше навремето наредба от отдел "Озеленяване" за всички които са паркирали на трвни площи,детски площадки и т.н. и беше около 50 лв. доколкото си спомням,но сигурно вече е отпаднала.
"Българинът разбира само като му бръкнеш в джоба"

# 11
  • Мнения: 1 470
   Преди години бях гледала документален филм за някаква арабска страна мисля...Та там едно време крадяли много деца от детските площадки,и правителството се принудило да ги огради с огради...Сега обществото е много доволно от това,утъй като децата им играят на чисто и защитено място...ЗНАЧИ МОЖЕ!!!
   Друг е въпросът че ние живеем в България...Ние в нашшият кваяртал-ГОРНА БАНЯ,сме задружно общество,но от 8г./поне аз от толкова живея там/се борим с мизерията във вида в който бе описана по горе,но на квадрат,И НИЩО...То не бяха подписки,то не бяха медии,то не бяха разговори с общината...Дори направих клуб на партия ???,само и само да бъдем забелязани...И НИЩО!
   Но аз не се отказвам лесно!Давайюте предложения,и ще помагам с каквото мога...Защото моите деца почти пораснаха вече,но пък нали и те ще имат някога деца?!
     bouquetЗа темата!

# 12
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141

Не четох останалите съвети, но:

Пускате си писмо в общината с исканита си /площадки, кучета, боклуци - много деца и т.н, завеждате си го в деловодството, питате къде ще отиде, взимате тел им номер и след месец почвате да се обаждате и така ние успяхме. А особено като има счупени, направо им се обаждаме по телефона, колко е опасно и те общо взето бързо идват и ги оправят. А като чуете някой да чупи, обаждате се в полицията и казвате и те веднага идват.

# 13
  • Мнения: 165
 Благодаря за всички мнения, защото все пак е хубаво човек да знае какво мислят и другите по въпроса. Аз искам да разбера какво ще е най удачно като вариант по принцип и даже ще се радвам на мнения и впечатления от други държави като идеи!!!За да може да се предложи като едно рационално решение и да се обърне внимание изобщо на това.Въпроса според мен е много сериозен и изобщо не касае нашата площадка пред блока(ние нямаме изобщо такава)Мисля,че проблема  трябва да бъде решен много по комплексно и принципно Thinking

Последна редакция: чт, 08 фев 2007, 21:46 от pisi-missi

# 14
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
А писи-миси е права за почистването, след като общината ни направи площадката, ние си я подържаме, но счупените пейки ги бяхме направили с греди /по-точно по голямите деца/, но като дойде общината и сложи еднакви горе долу хубави /махна нашите/.

Общи условия

Активация на акаунт