Какво му е лошото на панела?

  • 22 749
  • 31
  •   1
Отговори
  • Мнения: 863
Може ли някой да ми обясни предимствата и недостатъците на панела пред новото строителство,предстои ни купуване на жилище и още се чудим панел или ново newsm78 newsm78 newsm78
Благодаря ви предварително  bouquet

# 1
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
За недостатъци - главен недостатък са връзките между панелите. Имат някакво време на "живот", след това се изхабяват, блока трябва да се санира и т.н. Съответно панелите не са добре изолирани - зимата е студ, не може да не си виждала изолирани отвън "панелки". Тъй като е бетон, по-трудно се пробива - за слагане на мебели, като кухненски чкафчета например.
А ако обичаш и да променяш интериора, да "местиш" врати например  Mr. Green, просто е немислимо.

Не се сещам за предимства на панел пред тухла...  newsm78

# 2
  • Мнения: 302
За недостатъци - главен недостатък са връзките между панелите. Имат някакво време на "живот", след това се изхабяват, блока трябва да се санира и т.н. Съответно панелите не са добре изолирани - зимата е студ, не може да не си виждала изолирани отвън "панелки". Тъй като е бетон, по-трудно се пробива - за слагане на мебели, като кухненски чкафчета например.
А ако обичаш и да променяш интериора, да "местиш" врати например  Mr. Green, просто е немислимо.

Не се сещам за предимства на панел пред тухла...  newsm78

Тези твърдения са доста лаишки. Недостатъка на връзките не е някакво хипотетично "изхабяване", а евентуалното им разкриване при което арматурата ще започне да корозира и да намалее структурната здравина на сградата. Само че това е доста хипотетичен случай, засега почти никъде няма подобни проблеми. Що се отнася до изолацията, те са по-скоро сравними със старото тухлено строителство от днешна гледна точка - и двете са зле  Sunglasses, доста от по-новите панелки имат изолация във фасадните панели, но пак са на нивото на старите тухли най-много. Живота им е най-малкото сравним с този на тухлените сгради като конструкция.
Промяната на интериора е еднакво трудна и при панела и при тухлените жилища. Дори при панелката има известно предимство че всички стени са носещи, така че дори и някой идиот да избие някоя стена не е толкова страшно, както ако някой избие шайба в тухлен блок на втория етаж примерно... Ако някой иска лесни промени на интериора да си вземе сглобяема барака (кой знае защо наричани "американски къщи"  Simple Smile )
Специално за пробиването - всъщност това е предимство, а не недостатък. В бетона (в панел, ЕПК или ако се падне на шайба в тухлен блок) можеш да закачиш практически всичко без никакви грижи. Който се е мъчил да закачи шкаф на тухлена стена (особено от четворки) знае какво имам предвид.
Недостатък на панела е по-лошата звукоизолация. Само дето при много тухлени жилища ново строителство чувам че звукоизолацията била още по-лоша. Simple Smile Почти като на "американските къщи" предполагам  Laughing
Според мен се възползвайте от по-ниската цена на панелките, резултат повече на предубеждения отколкото на реални недостатъци, за да имате възможност да постигнете по-добри параметри като съседи, място, състояние, възраст, околна среда и т.н.

# 3
  • Мнения: 863
не знам защо се смята,4е панелите не са добре звукоизолирани,,20 години съм живяла в панелка,не съм 4увала тръшване на врати,казан4е на тоалетна или нещо друго,за разлика от от това,свекърите живеят в ново строителство,4ува се абсолютно вси4ко от апартамента над тях-разговори в банята,пускане на вода в тоалетна,караници на децата и т.н.
интересуват ме  предимствата и недостатъците  на панела пред новото строителство,а не спрямо тухлата по принцип,то вярно 4е е по -добре да живееш в тухлено жилище,ако може къща още по-добре  bouquet

# 4
  • Мнения: 1 004
Ние също си взехме панел. Незнам дали да съжалявам, то ще се разбере след някоя година, но като гледам как се строят повечето кооперации сега, те дори самите строители си казват че не биха си купили такова нещо. Ще се види след някоя година ефектът и на едните и на другите.
Единственото хубаво нещо на новите строителства за мен е че са нови  Peace Т.е. миришат си на ново, няма разни гадини все още, докато панелите малко бъкат от хлебарки, в мазето по-добре да не стъпваш, и общо взето повечето панели входовете им са ужасно мизерни и олющени.
Другото е, че ако искаш да си го ремонтираш новото е по-лесно, няма какво да къртиш, а панела първо къртиш и разлепяш, после слагаш новото  Simple Smile
За шум - аз не чувам кой знае какво, според мен си е тихо. Живяла съм в къща тухлена, над нас които живееха постоянно ги чувахме как се смеят и местят столове. Така че...

# 5
  • София
  • Мнения: 903
Според мен се възползвайте от по-ниската цена на панелките, резултат повече на предубеждения отколкото на реални недостатъци, за да имате възможност да постигнете по-добри параметри като съседи, място, състояние, възраст, околна среда и т.н.

Какво й е по-ниското на цената на панелките? newsm78 Според мен точно в цената е най-големия недостатък на панелките. Все пак всички знаем, че повечето панелки са горе-долу на възрастта на повечето пишеши в този форум. Е, бихте ли дали горе-долу еднакви пари ( разликата е почти минимална) за стара панелка и за чисто нова тухла?  newsm78Аз не бих.
Наши приятели си купиха панел в Надежда преди около 3-4 месеца. Точно до техния блок се строи нов - тухлен. Като поразпитах установих, че за парите, които те са дали за панелката , са могли да си купят почти същия като квадратура апартамент ново ( с около строителство 5-6 квадрата по-малък). А те взеха един от най-евтините продаващи се апартаменти в района. Е, заслужава ли си? newsm78
Живяла съм и в тухлен апартамент ( при родителите ми), сега живея в панелен. Предимствата на тухлата са доста. Най-важното е, че е по-топло ( въпреки, че нашия апартамент дори нямаше изолация, защото беше стара тухла). Няма и хлебарки ( или ако има - не са толкова много както в панелките). Да не говорим, че панелните блокове и ЕПК са с големи входове, със стотици хора в тях, отвратителни входове и т.н.и т.н., докато при новото строителство няма такова нещо.

Ако имах  достатъчно пари да си купя нов апартамент - не бих се замислила и за секунда - щях да купя ново строителство. Peace

# 6
  • Мнения: 491
А знаете ли за някакви законово регламентирани срокове на живот. Т.е. може ли след пет години държавата да ми каже, че събаря блока или че трябва да платя по 500 евро на квадратен метър за саниране (което пак е с някакъв срок - примерно си решаваш проблема за следващите пет години).
Интересува ме законовата регламентация - ако някой знае.

# 7
  • Мнения: 1 004
Според мен е най-добре да си купиш тухла, но на 5-6 години. Тогава вече би трябвало да се видят недостатъците на сградата, ако има такива.


Не вярвам скоро да почнат да се събарят панелки newsm78
Като гледам колко сгради гредоред има в нашата държава, пък никой още не ги е съборил...

# 8
  • София
  • Мнения: 639
Ами аз скоро купих панелка и мога да ти кажа майте доводи да я избера пред новото строителство
1. Работя в фирма за строителен надзор и имам доста контакти с строители и когато говорих с тях почти на 99 % мнението беше "Взимай там където знаех че и самия строител ще живее"
2. теглих кредит и нещо не ми хареса идеята да плащах някаква безумна цена за общи части , тоест да платя 60 кв.м. за да живея в 50- 45 кв.м.
3. в новото има много повече влага и мухъл
4. докато се нанасят хората входа става почти същия, като в панелка
5. това че е ново строителство няма гаранция, че хората ще са възпитани и интелигентни и че няма да има проблеми в входа, това е до манталитет а не до вида строителство
Ами това са поне тези които се сещам в момента    Simple Smile
Надявам се да направите най-добрия избор за вас   bouquet

# 9
  • Мнения: 4 300
Таня, не е точно така, защото има драстична разлика в квадратурите.
В момента живеем в ЕПК- 60 квадрата по нотариален акт са си 60 наистина, измерени между вътрешните  стени.
Купихме си и ново строителство- 135 квадрата. Аз понеже съм малко чешит си играх да меря разстояния между стени,  дебелина и т.н.
В тези 135 квадрата първо влизат общите части. Нормалното ( данни от консултация с няколко вещи лица) е 10-13% за 3ти и 4ти етаж, където по принцип са най много. Не ме питай по каква технология се разпределят тея общи части, не знам. В момента болшинството от оферти ново строителство са с 20% общи части.
Освен всичко останало понеже се строи върху всякакви парцели, най често срещу обезщетение ( т.е. съобразят се със собственици), се правят абсурдни планове за вътрешно разпределение. Резултатът често са абсолютно нефункционални апартаменти. Някои дори не отговарят на строителните наредби за жилища, та ги кръщават студиа.
Ние конкретно видяхме голям зор докато намерим 3 стаен апартамент, в който входната врата да не е срещу спалнята и още такива дреби наглед неща, които обаче придобиват голямо значение, когато това е твоят дом.

Та от всичко това исках да кажа че 60-те ни квадрата ЕПК като използваема площ се равняват на 75 кв ново строителство. А цената на кв.м., която брокерите толкова обичат, просто не е съпоставима в този случай.

# 10
  • Germany
  • Мнения: 7 921
Аз пък съм живяла и в тухла и в панел и в ЕПК. Ами по хубаво от тухлата няма. В панела чувам какво си говорят съседите, много по студено е и стени няма как да буташ. На ЕПК основния недостатък за мен е, че са високи блокове и вечно има неразбории със съседи, не работи асансъора, мръсно е... Затова си купихме стара тухла в 5 етажна кооперация:)

# 11
  • София
  • Мнения: 639
Авторката на темата вече веднъж уточни че не пита за панел и тухла , а за панел и ново строителство. Да знам че новото е предимно с тухли , но аз доколкото разбрах пита за качествено изпълнение и предимства и недостатъци от гледна точка на цена и живеене между двете
Ако не е така и аз съм в грешка моля извинете за оффа

# 12
  • Мнения: 863
доколкото разбрах пита за качествено изпълнение и предимства и недостатъци от гледна точка на цена и живеене между двете

именно за това става въпрос,съжалявам,ако не съм се изразила правилно

# 13
  • Мнения: 4 300
На този въпрос трудно може да се даде отговор, защото са много различни блоковете. От панел до панел има огромна разлика.
Ако е в добър вход, сравнително малък, със задружни обитатели, ако апартамента е южен или източен, ако е вътрешен, ако блока има изолация, ако , ако , ако...няма никакъв проблем според мен.
От друга страна има и ново строителство, в което пари да ми дават няма да живея.
Моят съвет е да търсите и от двата вида, но да съпоставяш конкретни оферти, по възможност след мнение от компетентни лица- инжинер, архитект.

Срещу нашия блок има един на 9 етажа, панелен предполагам. Сложиха си външна изолация, направиха си входа с нова козирка, плочки и врата. Вътре не съм влизала, но съм сигурна че е чисто. Отвън поне изглежда като нов. Ако не беше между два панелни блока, няма да се сетиш че и той е панелен.
Виждала съм блокове в Манастирски ливади ( сигурно и другаде има, за този се сещам) с по  6 апартамента на етаж, на 1 ръка разстояние от съседния нов блок. В никакъв случай не са по малко жителите от тези в панел, което значи че кочината ще стане същата.

# 14
  • Germany
  • Мнения: 7 921
Ако въпроса е старо или ново строителство - веднага бих казала старо. Като си търсехме жилище се нагледах на ужасни нови блокове. След 5-6 години приличат на гробници, супер некачествено изпълнени. Ние например ползвахме услугите на една позната която работи 30г към Строителен надзор и тя каза че на такива безумия се е нагледала последните 10 години... посъветва ни да търсим нещо строено до 1987 или след 2003. Решението да вземем нещо старо дойде и след като влязохме в няколко нови апартамента водещи се по 130- 140м2 и изглеждащи по малки от панелката на родителите ми която е 94. Ами то в тези стаи дето сега ги правят по 10м2 мен ме хваща клаустрофобия без да има мебели..., а за баните които са 2 на 2 да не говорим.... но решението си е само ваше и наистина зависи от много други фактори като изложение, разположение, цена и т.н.
Успех и дано си намерите жилище в което да се чувствате добре и у дома си:)

Общи условия

Активация на акаунт