Болки в едната гърда...

  • 1 062
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 49
Здравейте! Кърмя на поискване от месеци и никога не сме имали проблеми. Сега чувствам болка в едната гърда и я чувствам по-твърда.. Това ли е запушен канал или е нещо друго и какво ме съветвате да направя..  newsm78 Мерси предварително!

# 1
  • Мнения: 336
Здравей, kikko,
Аз съм съвсем в началото още, но ще си позволя да ти отговоря на базата на скромния си опит.
Локализирано ли е по-твърдо място на гърдата, може би леко зърнисто и/или зачервено, или просто цялостно я чувстваш по-напрегната? Като я изцедиш изцяло не настъпва ли облекчение? Може би там се произвежда повече мляко или просто остава от бебчето и затова само тя напряга. Аз бих предложила бебето да се слага по-често там за известно време и после, ако още е гладно, на другата, а ако не иска, тя да се изцежда.
Сподели как се развиват нещата. Успех!

# 2
  • София
  • Мнения: 2 162
Да, може и да е запушено каналче, така както го описваш. Пробвай това което е казала Иглика, а също можеш да взимаш и Лецитин. Това е хранителна добавка. Докато имаш проблем можеш да взимаш по 2-3 капсули на ден, а после профилактично за известно време само по една. А също не забравяй, че може да отидеш и на мамолог да те погледне. Simple Smile

# 3
  • Мнения: 259
Здравей!

Аз имах запушени млечни канали - чувството е болезненост в гърдата, твърдост, специфично подуване - сякаш вените са ти набъбнали и по тях има малки бучици.

Аз процедирах така: топла/гореща струя на душа по болезнените места и търкане от горе към зърното с гъба/внимателно/, напоена със сапун /иначе се протрива кожата/.
След това цедиш.
Докато изцедиш всичко.
И гърдата се успокоява.

Дано ти помогна...

# 4
  • Пазарджик
  • Мнения: 36
здравей, kikko!
Преди известно време и аз имах болка в гърдата и твърд участък. Оказа се, че е запушване. Започнах да цедя на първо време, но не излизаше толкова, колкото обикновено излиза. Тогава направих следното: първо- затоплих-потопих гърдата в малък леген с топла вода- колкото можах да издържа, леко масажирах. След това отново опитвах с изцеждане. Да ти кажа честно отне ми няколко часа тази процедура, но пак подчертавам, не съм стискала силно, много внимателно масажирах. Във водата излизаше малка струйка. Някои мами препоръчват компрес- мокър памперс, затоплен в микровълнова. Всичко това преди изцеждането. А за през нощта и след изцеждане (на мен много ми помогна) зелево листо в сутиена. 
Понеже за 1 месец при мен се повтори запушването, пиех и лецитин, по 1 табл. на ден профилактично. А по време на 2-рото запушване- 3 табл.дневно. 
И не забравяй, че бебето е най- добрата помпа.

Последна редакция: пт, 09 фев 2007, 13:55 от nadusha

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
За запушен канал/препълнена (и/или болезнена) гърда

Освен топли компреси преди и студени след кърмене/изцеждане, не забравяй масаж преди кърмене/цедене и по време на.
Лецитин! 3-4 капсули на ден  х 1,200 мг всяка.
Можеш да сипеш топла до гореща (да се търпи без мъки) вода в леген и да потопиш гърдите вътре. С лек масаж да помогнеш на каналите да се отпушат.
Зеле в сутиена:
• Сложете лист прясно зеле на гърдите си. Това просто домашно лечение изглежда помага на някои жени. Вземете два листа от обикновено зеле, изрежете голямата жила, изрежете дупка за зърното си и и зплакнете листото. След това сложете листата на гърдите си. Не знаем защо работят, но те са подходящи, евтини, не вредят, изхвърлят се и някои жени казват, че облекчават болката.

Повечето запушени канали се махат за няколко дена без да се развие мастит, ако се забележат навреме и се третират агресивно. Ако млякото тече свободно през канаите, бактерията се измива с течащото мляко и няма възможност да се размножи. Но мляко, което застоява в каналите, позволява на бактерията да расте. Ето защо първата стъпка е третирането на запушен канал е гърдата да се празни често и изцяло.

* Прилагайте мокра топлина преди кърмене (компреси, топъл душ или вана, или навеждане над мивка, пълна с топла вода). Това помага да се увеличи циркулацията в областта и да се отпуши бучката.
* Дръжте електрическа възглавничка на ниска степен между храненията, особено през нощта. Това също може да помогне да се разсее ‘тапата’.
* Окуражавайте бебето да суче често (поне на всеки два часа) и сменяйте позициите за кърмене така, че натискът да бъде върху различни канали. Една много странна, но ефективна поза е “на ръце и колене”. Сложете бебето на леглото или на одеало на пода и се наведете над него на ръце и колене. Нека гърдата ви да виси право надолу, свободно от гръдния кош. Опитайте се никой да не ви вижда, докато правите това, защото вероятно ще умре от смях.
* Спете по гръб или на една страна, без да притискате болната гърда.
* Носете сутиен, който добре поддържа гърдите, но се уверете, че не е много стегнат. Опитайте се да избягвате сутиени с банели.
* Предложете първо възпалената гърда, но преди да го направите, опитайте да изцедите малко за да омекне ареолата и млякото да потече, преди бебето да засуче. Нежен масаж на засегната област с кръгообразни движения, започвайки зад бучката и по посока на зърното, може да разхлаби ‘тапата’. Понякога, когато затвореното мляко се освободи, може да видите нещо странно да изтича от зърното. Може да изглежда като спагет или като струйка пясък. Не се изненадвайте – това са просто секретите на млякото, които си пробиват път навън. Ако бебето суче, когато това стане, вие дори няма да знаете, и няма да му навреди, ако ги глътне. Ако се случи докато се цедите, обаче, може да е малко плашещо да видите това странно нещо да излиза, ако не знаете какво е.
* Почивайте си, почивайте си и пак си почивайте. Ако е възможно, намерете някой да ви помогне с къщната работа и другите деца за ден или два, и вземете бебето с вас в леглото. Ако е възможно, поне се опитайте да не правите допълнителни неща и намерете време да починете няколко часа допълнително, докато кърмите.
* Обикновено, ако следвате тези напътствия след като откриете запушен канал, ще се почувствате по-добре и областта с бучки ще се разнесе в рамките на 24 часа. Дори ако имате треска с ниска температура (по-малко от 38 С), може да опитате тези мерки, преди да се обадите на доктора.

Запушеният канал е възпалена, чувствителна бучка или възлеста област в гърдата. Получава се, когато млечния канал не се изцежда добре и се натрупва възпаление. Областта може да е топла на пипане и зачервена, и ако каналът е близо до повърхността на кожата, може да успеете да го почувствате отчетливо под пръстите си. Запушеният канал не е придружен от треска. Ако запушената област не се изцеди, зад нея се събира напрежение, което причинява възпаление на околните тъкани. Ако голяма област на гърдата е възпалена, твърда и чувствителна, понякога се нарича “спечена гърда”. Обикновено запушен канал или спечена гърда се получава само в едната гърда, рядко и в двете едновременно.

Ако запушеният канал е придружен от симптоми, подобни на грип (болки в тялото, повдигане, изтощение, главоболие) и треска, се нарича мастит, или инфекция на гърдата. Обикновено там има гореща, чувствителна област на червени петна – най-често на външната горна част на гърдата, но може да е където и да е. Както и запушеният канал, маститът обикновено се получава само в едната гърда, рядко и в двете по едно и също време. Маститът обикновено се асоциира със Стафилококовата бактерия – когато се получава и в двете гърди, обикновено е причинен от Стрептококова бактерия, и може да е по-труден за лечение.

Вероятно за момента имаш само запушен канал, който съвсем се поддава на третиране в домашни условия без прием на антибиотици. Ако не го третираш, може да прогресира в мастит. Признаци за мастит:
* И двете гърди са засегнати
* Зърното изглежда инфектирано, и в млякото се появят гной или кръв
* Температурата ви се покачи над 38 С, особено ако симптомите се проявят внезапно
* Има ярко червени резки близо до възпалената област
* Опитали сте горните предложения за третиране на запушени канали за 24 часа, и симптомите са се влошили, вместо да се подобрят


За лецитина:

Но на упътването пише по 1 капсула дневно и да не се превишава дозировката,а срещнах препоръката на Бу за 3,4 капсули дневно.
Дозата от 1 капсула (1,200 мг/ден) е профилактична - за освежаване на паметта, против запушване на кръвоносни съдове... затова е и само 1 на ден.
При ситуации като запушен канал или прогресиращ или вече действащ мастит се взимат ударни дози - от 3-4 до 5-6 капсули на ден (зависи колко сериозна е ситуацията), като след отминаване на проблема дозата плавно се намаля, като известно време може да остане поддържаща профилактична доза от 1 капсула/ден, или при повтарящи се мастити или склонност към често запушване на каналите може да се приема постоянно ежедневна доза от 1 капсула за профилактика и предодвратяване на проблемите.

# 6
  • Мнения: 49
Много ви благодаря!  Hug Много сте готини, момичета, както винаги! Бу, ти да не си писала докторат на темата..    Laughing  Специални благодарности за изчерпателната инфо. bouquetЩе пробвам ВСИЧКО!

Общи условия

Активация на акаунт