За НЕизплащането на майчинството

  • 1 425
  • 14
  •   1
Отговори
Здравейте момичета! Имам нужда от съвет, а нямам никаква идея накъде точно да си отправя въпроса.
Значи в момента съм в майчинство. Работя в една фирма, която уж е държавна, а в същото време не е, абе не мога да разбера и аз точно. Става въпрос за Безмитна зона в един граничен град. В момента обаче тази зона доста е закъсала финансово. Поради тази причина от 3 месеца не ми е изплащано майчинство. Та въпроса ми е, нормално ли е това положение или трябва да си търся правата и как изобщо мога да постъпя в тази ситуация?
Благодаря ви предварително!

# 1
  • Мнения: 4 978
nikkii, майчинството се изплаща от НОИ.
Ако си излязла в отпуск по майчинство след 01.01.07 г. НОИ трябва да ти изплаща обезщетението директно, ако си в отпуск преди тази дата, изплащането е от НОИ през работодателя, т.е. и в двата случая средствата идват от НОИ.
Това, че фирмата е в недобро финансово състояние не би трябвало да има значение, тъй като тя е само посредник (и то в единия случай).
Обърни се към вашето счетоводство или НОИ.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 1 133
Да, ама фирмата трябва да плати осигуровките на служителите си за да получи пари от НОИ.

# 3
Ами точно това ми обясняват и на мен, че първо трябвало да платят осигуровките и тогава да ми изплатят парите. И тъй като аз не съм много наясно незнам дали наистина е така. В момента осигуровките ми не се ли поемат също от НОИ? И изобщо има ли нещо общо между двете?

# 4
  • Варна
  • Мнения: 1 133
То и аз не съм съвсем наясно, но мисля, че трябва да платят всички осигуровки, с тях се подава един документ за незабавно инкасо и едва тогава могат да получат парите за обещетения от НОИ /поне при нас е така/.
Дано се включи някой счетоводител за да разясни ситуацията.

# 5
  • София
  • Мнения: 5 289
Да точно така е,щом фирмата не е изплатила всички осигуровки на служителите си, НОИ няма да изплати майчинските.Точно поради тази причина аз 2-те години които бях по майчинство не получих и стотинка,и не съм сигурна,но май ги губя,щом не съм ги получила досега. #Cussing out

# 6
  • Мнения: 206
И аз бях изпаднала в същото положение, но толеранса който проявих към фирмата беше повече от 10месеца. Вярно е, че ако не се изплатят осигуровките на служителите не могат да ти вземат парите от НОИ, но също така е вярно, че могат да ти ги изплащат при добро желание, а после да си ги вземат от НОИ. При нас служителите взимаха само аванс на ръка, не по дебитна карта, а на мен не можеха да ми платят парите.....Накрая се ядосах и си пуснах една жалба в НОИ. Реагираха светкавично, а след това главния счетоводител( няколкократно бях говорила по въпроса с него без никакъв резултат) лично се обади и пряко сили ми се извини за забавянето... Изплатиха ми всичко до стотинка, а следващите месеци даже ме канеха по телефона, да не пропусна да си взема майчинството. Фирмата не може да е закъсала чак толкова, че да няма пари да ти плати, пък и надали сте масово персонала по майчинство.
Не стига, че парите никакви (аз взимах 130-160лв. майчинство )и за нищо не стигат пък и ще ги бавят... #Cussing out

# 7
  • Мнения: 1 273
Да точно така е,щом фирмата не е изплатила всички осигуровки на служителите си, НОИ няма да изплати майчинските.Точно поради тази причина аз 2-те години които бях по майчинство не получих и стотинка,и не съм сигурна,но май ги губя,щом не съм ги получила досега. #Cussing out

Ами по принцип давността на тия неща е 3 години. Дано не е късно. Става с писмена жалба до НОИ.

# 8
  • Мнения: 3 447
Това, че фирмата е в недобро финансово състояние не би трябвало да има значение, тъй като тя е само посредник (и то в единия случай).
Освен ако не задържа парите от НОИ, защото има нужда от тях в момента  Confused

# 9
  • Мнения: 2 891
То и аз не съм съвсем наясно, но мисля, че трябва да платят всички осигуровки, с тях се подава един документ за незабавно инкасо и едва тогава могат да получат парите за обещетения от НОИ /поне при нас е така/.
Дано се включи някой счетоводител за да разясни ситуацията.
Oсигуровките за жени в майчинство са 4 лв. или нещо от сорта. Бая трябва да е закъсала тази фирма.

# 10
  • Мнения: 5 468
Бая трябва да е закъсала тази фирма.
Или по-скоро не й се занимава.

КАРЧЕВА, потърси си парите. Как така ще ги губиш? Полагат ти се и точка Peace.

# 11
  • София
  • Мнения: 3 421
 Осигуровките трябва да се внесат, за да се поискат парите за болнични и майчинства и НОИ да преведе парите по сметка на фирмата.
 Не може да се превеждат осигуровките само на един служител.
 
 По-добрият вариант е да се договорите - ти да си получавш парите на ръка, а те да си внасят осигуровките когато искат. В много фирми процедират така.

Карчева - давността е 3 години за получаване на майчинството.

# 12
Преди около пет години трябваше да вземам майчинство 90лв,но ми даваха 85 ,разликата ми я удържаха за осигоровки.
Сега за второто майченство в същата фирма работодателя ми я плаща около 3-4лв  /по негова информация/
Така че в краен случай може да ти ги удържат от 180лв

# 13
  • Мнения: 7 821
По принцип от НОИ настояват да няма задължения фирмата към тях, за да плащат, но това не е задължително. Аз си получих почти цялото майчинство за малкия директно от тях, накуп, въпреки че фирмата беше яко закъсала и им дължеше доста пари. Парите ми изплатиха на касата в НОИ.
А от нова година майчинството не се ли превежда по сметка на майките директно от НОИ като болничните?

# 14
  • Мнения: 1 273
По принцип от НОИ настояват да няма задължения фирмата към тях, за да плащат, но това не е задължително. Аз си получих почти цялото майчинство за малкия директно от тях, накуп, въпреки че фирмата беше яко закъсала и им дължеше доста пари. Парите ми изплатиха на касата в НОИ.
А от нова година майчинството не се ли превежда по сметка на майките директно от НОИ като болничните?


Ами не е точно така, защото декларацията (с банковата сметка),която подаваш заедно с болничния отиват при работодателя. Когато той преведе всички заплати и осигуровки отива в НОЙ с твоите документите и на всички служители в болнични и майчинство подава ги и чак след всичко това НОЙ изплаща обезщетенията #Cussing out

Общи условия

Активация на акаунт