Още въпроси при започване на работа

  • 923
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 220
Наближава момента и аз да си търся работа... Сина ми още не е започнал ясли, но си харесах едно предложение и реших да подам документи. Нямам представа какво ще правя, ако вземат да ме вземат  Mr. Green, но съм решила да опитам. И ми изникнаха въпросчета... Може за различните фирми да е различно, но все пак може би има някакви единни правила.
- Пише да се приложи актуална снимка. Каква трябва да бъде тя - паспортна, в цял ръст, какъв е офциалният формат.
- В автобиографията да пиша ли, че имам дете? Преди година бях взела една форма от джобс-а - изредено само с две точки (Simple Smile курсове, квалификации и т.н. Ще свърши ли работа или трябва да е по-пространно, засягащо и личния ми живот?
- Всички необходими документи как трябва да бъдат подадени - защипани с кламер, в папка или как?
- Копие от дипломата. Предполгам, че става въпрос за последно придобита и няма смисъл да давам и бакалавърската, а само магистърската.

Така съм се развълнувала... От векове не съм търсила работа, а такава по-сериозна май за първи път... Хелп!  #Crazy

# 1
  • Мнения: 5 577
 Grinning Скоро минах по този път. На мен ми беше и първи.

Моята снимка много я харесаха на местата, където писах, казаха, че е подходяща.
Със сако, да изглеждам интелигентно, е - и малко фотошоп, но се получи добре.

И примерна автобиография от последния европейски стандарт имах , и мотивационно писмо,  така, доста добро също.

Иначе документите ми бяха в джоб  и папка.

Мога да ти пратя ако искаш нещо.  Hug

# 2
  • Мнения: 5 228
Снимка - само паспортна, като можеш да я приложиш на подходящо място (примерно в горния десен ъгъл) на автобиографията.
Автобиографията да е подробна ( но не повече от 2 страници) разделена на секции: лични данни (име, дата на раждане, семейно положение, координати за контакт); образование - в хронологоичен ред; допълнителна квалификация; професионален опит; други (комп. грамотност, езици и т.н.).
Ако подаваш документите в хартиен вариант, избери подходяща папка или джоб.
Копие от дипломата - магистърската, освен ако нямаш бакалавърска в съвсем друга сфера, която също има отношение към работата, за която кандидидатстваш.
Успех!

# 3
  • Paris
  • Мнения: 1 727
Ако има такъв вариант можеш да подадеш документи по Интернет.

# 4
  • Мнения: 6 206
Тонина, успех от мен.
Снимката - тип паспортна
Детето - пиши го, разбира се
Не харесвам типовите автобиографии, направи си твоя уникална, нека има всички точки, но да не е този тип примерно "европейски стандарт".Всичко там е толкова еднотипно, чак да не ти се чете.
Ако ги носиш на място - в папка, подредени.
Само последната диплома

Последно - за снимката. Работила съм при най-уникалния фотограф. Единствен той може да ме снима и да изглеждам прекрасно на паспортна снимка. Не бих отишла да се снимам при друг никога вече. Правила съм разни опити по спешност, изкарват ме отвратителна. Той е факир.
Без фотошоп. Има няколко фото студия, но самия той снима в това на Пещерско шосе, срещу ХЕИ. Заслужава си разходката! Simple Smile

# 5
  • UK
  • Мнения: 1 334
А снимката с каква цел се прилага?

# 6
  • Мнения: 289
   - Снимката е паспортен формат /ако изрично не е споменато да е в цял ръст/, най-удобно е когато се сканира в ъгъла на самата автобиография - така няма опасност, при наличие на повече документи за кандидатстване, да се обърка кой кой е всъщност  Simple Smile
   - По-съществено е да опишеш образованието и опита си, не толкова личния живот - аз бих споменала най-много че съм омъжена.. за детето - когато отидеш на интервю и те попитат. И задължително я направи в таблична форма - иначе изглежда разхвърляно и дълго, и на никого не му се чете...
   - документите може да поставиш в джоб-папка
   - дипломата трябва да е последната придобита по дадена специалност, плюс други квалификации, ако имаш такива - езици, компютър, но свързани с естеството на работата разбира се  Simple Smile
Желая ти успех! И ни дръж в течение за резултатите  Peace

# 7
  • Мнения: 2 891
Недей да забравяш мотивационното писмо. Много е важно, а от особена важност е да си го писала ти и да не го сваляш от интернет. Има няколко основни текста, които хората използват и дори не променят. Това прави много лошо впечатление.

# 8
  • Мнения: 2 220
Благодаря много за съветите!  Hug Помогнахте ми, но и ме объркахте  Mr. Green, но се надявам нещата да си дойдат на местата!
jaklins, няма вариант за подаване на документите по интернет. Те дори не са обявили в сайта си, че набират персонал.  Rolling Eyes
jj okocha, няма изискване за мотивационно писмо. Не знам при това положение няма ли да изглежда тъпо и натруфено?
Edelia, благодаря за идеята за сканирането, точно това обмислях.
Каспър, ще отида до фотото. Как се казва, може и на лични, че да не се окаже, че не е само 1 там.
maimunka, знам ли и аз...  Rolling Eyes Явно си имат изисквания за визия, както и на повечето места, между другото.
Фукла и Вергилия, благодаря и на вас за бързата реакция и съветите!   bouquet

Ако се случи нещо, ще пиша!  Praynig

# 9
  • Мнения: 2 891
Според мен, мотивационното писмо никога не може да изглежда натруфено. Когато е направено както трябва, то може само да ти даде едно рамо, за да се докопаш до интервю и вече да се продадеш според уменията си. То показва твоята заинтересованост не само от това да си намериш работа, но и да работиш ТОЧНО за тях и развитието на тяхната компания, фирма и прочие локуми... ти знаеш какви Wink

# 10
  • София
  • Мнения: 6 999
Не харесвам типовите автобиографии, направи си твоя уникална, нека има всички точки, но да не е този тип примерно "европейски стандарт".Всичко там е толкова еднотипно, чак да не ти се чете.

По отношение на това, не съм много съгласна. Разбира се зависи от сферата, но когато се отнася не до неща свързани с изкуство /в най-широкия смисъл на думата/ да 'оригиналничиш' с автобиографията си дразни...

Съветът от мен е: Прочети всичко няколко пъти, а след това дай и на някой друг да го направи. Това, за да се избегнат евентуални правописни, граматически, стилистични и прочие грешки... Съвсем наскоро четох автобиография, според която девойката владееше френски 'писмено и устно'. Дори не дочетох.   Tired

# 11
  • Мнения: 2 220
Иса, благодаря и на теб за съвета за проверката. Аз по приницип не допускам грешки, но не съм застрахована, все пак.
Успешен ден на всички!   bouquet

# 12
  • Мнения: 6 206
Фотографът е това http://milanhristev.com/index.php?lang=bg&page=main&action=
Не знам какво прави, но винаги ме изкарва страхотна.
Навремето от него се запалих да ставам фотографка, после разбрах, че от мен не става. Simple Smile
Иначе щеше да е страхотен учител.

# 13
  • Мнения: 5 370
Каспър, а защо да не е стандартен, европейски тип?
Аз наскоро си направих и, трябва да ти кажа, определено по съм съгласна, по ми е спретната така, систематизирана таблично. Освен това-за детето и семейното си положение не съм споменавала никъде в новата автобиография.

# 14
  • Мнения: 6 206
Каспър, а защо да не е стандартен, европейски тип?
Аз наскоро си направих и, трябва да ти кажа, определено по съм съгласна, по ми е спретната така, систематизирана таблично. Освен това-за детето и семейното си положение не съм споменавала никъде в новата автобиография.
Ами защото с тези дребни буквички, все имам чувството че съм го чела това и каквото и да пише все едно и също ми изглежда.
Не говоря за някакви изгъзици, но тези дребни буквички и следенето, еднаквия гаден шрифт, не ми харесва, през ръцете покрай предишната ми работа са минали буквално стотитици автобографии, една ми е направила страхотно впечатление. Хем подредена, хем грабваща, хем правеща впечатление. Не че ще си я пускам моята някъде, но ако си правя, ще я направя като тази.

Общи условия

Активация на акаунт