Проблем с гърдите шест дни след раждането

  • 642
  • 9
  •   1
Отговори
Моя приятелка стана мама на близнаци в петък миналата седмица. До вторник сутринта на визитация й казвали, че няма мляко и няма смисъл да се пробва да кърми ами направо да дава на децата добавката. На обяд гърдите и се втвърдили и като започнала да цеди излязло нещо слузесто с вид на зеленикава гной. Вечерта се чухме - тя плачеше, че не може да се оправи с гърдите и днес вече бяха станали твърди като камък, силно болезнени и със страхотно изранени зърна и на двете гърди. Казали , че не е хубава кърмата и взели ( тя каза изсипали от шишенцето на помпата) малко кърма ( днес е мътно жълта)в шишенце за микробиологично изследване. Посъветвали я да намали течностите и предписали таблетки за намаляване на кърмата и пак да нагрява гърдите и да цеди. Млякото не изтича на струйки, а се стича по зърното , когато се цеди с помпа и съответно успехът в изцеждането е никакъв.  Зърната хич ги няма ( в смисъл - плоски са , изобщо не изпъкват ) и са целите разранени - кървят като се цеди. Тя е готова да се откаже от опитите за кърмене и не спира да плаче.
Питанките ми са имате ли представа, какво е това дето е изтекло първоначално ( не съм го видяла), така ли трябва да се взима кърма за микробиологично изследване (помпата е стерилизирана с разтвор амукина)?
Правилно ли е да чака резултата и да не дава на бебетата да сучат?
Има ли смисъл да се изцежда и едновременно с това да пие лекарства за намаляване на кърмата?
Възможно ли е наистина да й е "лоша" кърмата (доктора така е казал)?

# 1
  • Мнения: 941
нека да излезе резултата от микробиологията,може и да има нещо нередно,по-добре е да не кърми докато не стане ясно.Но трябва да се изцежда непременно,знаеш защо,гърдите не трябва да са твърди,зърната може да ги маже с нещо,по магазините и аптеките избор голям Peace

# 2
  • София
  • Мнения: 2 162
Здравей,

Съжалявам за проблемите на твоята приятелка. Sad Нямам представа какво може да е това
нещо слузесто с вид на зеленикава гной. 

Дано Хедра или Бу се включат! Praynig
Възможно е да имало някакво възпаление в гърдите- мастит например. Това, че сега цветът на кърмата е мътно жълт е нормално- това е обикновено цветът на коластрата. Проблем със самата кърма вероятно няма, но явно има проблем с гърдите- микробиологичните изследвания би трябвало да покажат дали е безопасно да се дава на бебетата. За да не са замърсени пробите трябва съдът, в който се взима да е стерилен- лично аз не смятам, че Амукина е подходящ препарат за стерилизиране, защото след употребата му се препоръчва обливане с вода.
Аз също не бих давала засега на бебетата от кърмата, но не бих бързала да пия и хапчетата за спиране. Моят съвет е да продължи да се цеди колкото може. Нека да опита на ръка, а не с помпата. Обикновено мануалното цедене е много по- меко и не боли толкова, но пък е по- бавно. Още- мокри топли кърпи на гърдите преди цеденето, за да помогне на кърмата да текне, зелеви листа- успокояват болката. Мехлем за зърната- Гармастан например; да не ги мие със сапун и да са изложени на въздух (разгърдена нощница) колкото може повече.

Това е за сега от мен. Едно време в Библиотека имаше една статия с картинки как се цеди на ръка- ще я потърся и ще ти дам линк.

Предай на приятелката си моите пожелания за успех и дано по- бързо да минават тия неприятности. А, и честити й бебенца! Grinning

# 3
  • Мнения: 3 591
ПЪРВО НЕПРЕМЕННО И СЕ ОБАДЕТЕ И Я УСПОКОЙТЕ!
Това което и излиза от гърдите е НАЙ ДОБРОТО което ней ните близнаци могат да получат. Тъмно жълто е защото е МНОГО концентрирано и идеалната храна за мъничетата и! Много богата на всякакви антитела и хранителни вещества. МНОГО по-полезна от "бялата" кърма!

Това което трябва /ама наистина ТРЯБВА/ да направи, е да си вземе децата и да ги сложи на сучат на всеки половин час ако трябва докато гърдите и се облекчат. Може да си помага и със помпата или на ръка, но няма да е толкова ефективно колкото от сучещите малки помпи  Heart Eyes

Разпечатай и статиите от библиотеката за първите дни и и ги занеси. Но първо непременно и се обади да си взема децата и да спира да се тормози. Нищо и няма на кърмата - в нея има толкова много антитела, че и да е попаднала някоя "гад" вътре тя умира на секундата.
Ако може накоя кърмеща мама да отиде да я види - да и покаже как да слага бебетата на гърдата за да не се разранява зърното.  Само да е спокойна - има мляко и ще има и то НАЙ-ДОБРОТО, докато слага бебенцата да сучат.

# 4
Там е работата, че не и дават бебетата - уж са добре, не са в ковьози ( родени са 2350 и 2500), а не и разрешават да ги кърми. Постоянно си общуваме по телефона, почетох в библиотеката и точно това й казах - да цеди на ръка и да ги слага да сучат  - нали бебето е на-добрата помпа? Мъчно ми е, много ми се иска да се справи и поне малко да ги кърми. Тя е готова да капитулира... Дано ги изпишат по скоро, мисля, че у дома ще се справи без "компетентните" съвети на докторите ( дано не греша).

# 5
  • Мнения: 3 591
нека цеди на всеки 2 часа тогава - и по 5 капки да са - да цеди. Горещи компреси на гърдите, ако много я боли да пие 2 парацетамола. трябва да и разпечаташ как да цеди на ръка - не е нормално да си разрани гърдите. С каква помпа цеди  newsm78 Най вероятно от помпата е проблема. Дали неможе една Авентска да се намери назаем или да се купи? Нека ги тормози да и дават бебетата да сучат - като ги пита на всеки половин час може и накрая да капитулурат. Ама и как така няма да и дават бебетата  newsm78 - те тея деца нейни ли са или на персонала  #Cussing out Как няма да плаче!  И аз да съм - и аз ще плача!

А за докторите - НЯМАМ ДУМИ! #2gunfire #2gunfire #2gunfire

потърси "Книга за кърменето" - ако трябва я заеми за няколко дни от някой приятел - занеси и я да чете и да се развлича - в нея има доста успоковащи неща. Занеси и и разпечатана библиотеката - така поне няма да и е скучно докато е сама. И дано ги изпишат бързо  Praynig

# 6
  • София
  • Мнения: 2 162
Това, че зърната са разранени, без бебетата да са сукали, може да означава и че има млечница (кандидозна инфекция). Нека да обсъди и този вариант с доктор(най- добре мамолог, а не този, който й е казал, че кърмата й е"лоша" #Cussing out). Ето някои статии по въпроса, които можеш да й разпечаташ. Там се казва, че дори това не е причина бебетата да не бъдат кърмени.
Дали зърната ми са разранени, заради млечница?
Кандидозна инфекция на гърдите
Може ли да имаме млечница?- тук се дават и начини на лекуването й;

Другият възможен проблем са запушени канали и мастит. Всъщност това, което е изтекло в началото може да е т.нар. тапа, която се образува в такива случаи. Пак няма проблем да кърми. Даже, ако й бяха дали децата изобщо нямаше да види какво й изтича и какво не и изобщо да се стига до тук.

За съжаление не мога да намеря статията за ръчното изцеждане. Жалко, защото на мен много ми помогна като имах запушени канали. В общи линии се изразява в следното: обхваща гърдата като четирите пръста са под нея и я повдигат леко, а палеца е върху гърдата, над ареолата;  палеца, леко, без да натиска силно, все едно гали гърдата, го избутва към ареолата и с въртеливи движения на пръстите започва да масажира ареолта. А не да стиска само зърното. Като спре да излиза мляко, да смени позицията на пръстите (по- вляво или по- вдясно), за да може да третира всички каналчета.

Тук може да прочете как става това със зелето и топлите компреси.
Между другото, в коя болница е. Позволяват ли свиждане? Явно някой ще трябва да й занесе тези неща.

П.П. Все пак успях да намеря нещо- на английски е, но има картинки и е показано какво е правилно и какво не да се прави при изцеждането на ръка;http://www.lactationinstitute.org/MANUALEX.html

Последна редакция: чт, 15 фев 2007, 04:17 от lilfi

# 7
  • София
  • Мнения: 4 381
Компреса със зелеви листа наистина облекчава, но не трябва да се прави повече от 24 часа. Тези компреси намаляват кърмата и трябва да се внимава с тях.

Нека продължава да настоява да кърми бебенцата си и/или да се изцежда. ПРедставям си колко е объркана от лекарските глупости, пък и дечицата да не й дават. Надявам се скоро да се приберат вкъщи, където ще може да ги гушка на спокойствие и да се успокои.

# 8
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
...а зърната в момента са плоски заради препълването на гърдите, най-вероятно. Предполагам, че веднъж ако успее да изцеди известно количество кърма така, че да ги поизпразни и облекчи, полека ще се оформят и зърната.

Това е една добра статия за проблема, ако имаш възможност да й кажеш по телефона основните неща:
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/852/

# 9
Нека да излезнат изследванията, а гърдите може да ги маже с Дефламол или чист вазелин. Помага!
И дано всичко се оправи бързо.

Общи условия

Активация на акаунт