Профилактичен преглед на гърдите - къде и колко често?

  • 2 364
  • 7
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 303
Момичета, ще съм много благодарна, ако някоя от вас ме насочи къде да си направя профилактичен преглед при добър мамолог. Никога до сега не съм ходила (на 29 съм), а сама като че ли не мога да се опипам и да разбера (нещо не ми е ясна техниката, а и е неприятно). Имам от време на време някакви приболявания и придърпвания  ooooh! Истината е, че съм се ошашкала страхотно, защото около мен има няколко случая на млади жени с тежка диагноза. Sad
Апелирам и към вас: Ходете редовно на прегледи! Никой за съжаление не е застрахован!

# 1
  • Мнения: 656
Преди година и половина ми казаха на 6 месеца.... Embarassed
Сега ходя на гинеколог и ще видя дали от него мога да взема направление за мамолог.

# 2
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
За съжаление гинеколозите са много стиснати за направления за мамолог.
И аз не съм си правила никога досега ( на 26 съм ), но смятам да отида тази година за първи път.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 303
За съжаление гинеколозите са много стиснати за направления за мамолог.
И аз не съм си правила никога досега ( на 26 съм ), но смятам да отида тази година за първи път.

Ами не може ли да се вземе направление от личния лекар?  newsm78 Аз съм готова и да си платя, без направление.

# 4
  • Мнения: 1 724
Погледни в Здравния справочник там има доста препоръчани мамолози. И аз не те съветвам да отидеш на преглед с направление - процедурата е доста тромава и отнемаща време и доколкото знам ехографския преглед, който се препоръчва за млади жени не се покрива от здравната каса. За честотата на прегледите - веднъж годишно се препоръчва, при наличие на проблем или фамилна обремененост и по-често на 6 месеца примерно.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 303
Погледни в Здравния справочник там има доста препоръчани мамолози. И аз не те съветвам да отидеш на преглед с направление - процедурата е доста тромава и отнемаща време и доколкото знам ехографския преглед, който се препоръчва за млади жени не се покрива от здравната каса. За честотата на прегледите - веднъж годишно се препоръчва, при наличие на проблем или фамилна обремененост и по-често на 6 месеца примерно.

Ще потърся, благодаря!

# 6
  • Мнения: 2 700
Миналогодишния рамков договор на Здравната каса въобще не включваше  профилактичен преглед при мамолог, което не значи, че процедурата не може да бъде заобиколена. По принцип, джипито издава направление за гинеколог, който от своя страна издава за мамолог. Удобно място за прегледи по линия на здравната каса е клиника "Биочек" /на Екзарх Йосиф, срещу Банята/. Казвам удобно, защото ако не се лъжа работят до 19 вечерта, включително и събота. За качеството не мога да коментирам, защото там съм си правила само мамографски снимки, където нещата са някак по-черно на бяло.
Иначе, AniSim  правилно е посочила сроковете - веднъж годишно при липса на фамилна обремененост, а при наличие на такава - на всеки 6 месеца.

# 7
  • Мнения: 656
"Фамилната обремененост" я определи мамоложката - при прегледа с ехографа ми каза, че имам дисбаланс, характерна затова структура на гърдите, от там да накарам всички жени по майчина линия да отидат на мамолог. Незнам дали съм успяла - казах само на майка ми.
Обаче разбрах че тази година са оперирали леля ми в онкологията.
Факт е, че повечето жени с подобни проблеми не тръбят наляво и надясно, така че понякога е трудно да разбереш за фамилна обремененост. Но един преглед при мамолог ще ти даде отговор на част от въпросите.

Общи условия

Активация на акаунт